کدخبر: ۲۸۰۸۹۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

تولید نفت اوپک به پایین ترین سطح از سال ۲۰۱۵ تا کنون رسید

اقتصاد نیوز: ۱۴ عضو اوپک در ماه جاری ۳۰.۲۳ میلیون بشکه نفت تولید کردند که ۹۰ هزار بشکه نسبت به ماه مارس کمتر بود و پایین ترین تولید اوپک از ۲۰۱۵ تا حالا به حساب می آمد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم؛ عرضه نفت اوپک در آوریل به پایین‌ترین حد چهارساله رسید و دلیل آن هم کاهش ناخواسته تولید ایران و ونزوئلا به خاطر تحریم‌های آمریکا و پایین آمدن تولید عربستان به خاطر  توافق کاهش تولید اوپک بوده است.

 14 عضو اوپک در ماه جاری 30.23 میلیون بشکه نفت تولید کردند که 90 هزار بشکه نسبت به ماه مارس کمتر بود و پایین ترین تولید اوپک از 2015 تا حالا به حساب می آمد.

 عربستان و متحدانش در حاشیه خلیج فارس طبق توافق کاهش تولید ،  بیشتر از این هم تولید شان را پایین می آورند و اهمیتی به فشار ترامپ برای افزایش تولید نمی‌دهند.  ترامپ روز جمعه گفت که از اوپک خواسته قیمت نفت را پایین بیاورد.

 نفت خام با بیش از بشکه ای 73 دلار معامله می‌شود و هفته گذشته به بالاترین حد طی 6 ماه رسید یعنی 75 دلار در هر بشکه. کاهش تولید عربستان و تحریم های ونزوئلا و ایران در این افزایش قیمت بی تاثیر نبوده است.

 اوپک ، روسیه و سایر تولید کنندگان غیر اوپک طی یک ائتلاف در دسامبر توافق کردند از اول ژانویه 2019 تولید را 1.2 میلیون بشکه در روز پایین بیاورند.  سهم اوپک از این کاهش تولید 800 هزار بشکه بود که توسط 11 عضو آن، همه به جز ایران ، لیبی و ونزوئلا اجرایی شد.

 11 عضو اوپک در وین 132 درصد از کاهش مشخص شده را عمل کردند در حالی که این رقم در مارس 145 درصد بود.

 عرضه کمتر نفت توسط ایران و ونزوئلا، دو تولید کننده اوپک که از توافق کاهش تولید معاف شده بودند ، افزایش تولید توسط سایر اعضا را جبران کرد. ایران با کاهش 150 هزار بشکه نفت در روز بیشترین کاهش تولید را ثبت کرد.

 صادرات نفت خام ایران در آوریل به پایین‌ترین حد در سال جاری رسید و نشان داد خریداران قبل از سخت تر شدن تحریم‌های آمریکا علیه این کشور،خرید خود را کاهش داده اند.

 آمریکا هفته گذشته تصمیم گرفت معافیت هایی را که به خریداران نفت ایران داده بود ، لغو کند. بنابراین صادرات نفت ایران در ماه می پایین تر هم خواهد رفت.

در وزوئلا،  تولید 100 هزار بشکه در روز به خاطر تاثیر تحریم‌های آمریکا بر شرکت نفت دولتی این کشور کاهش یافت .ونزوئلا در گذشته یکی از سه تولیدکننده برتر اوپک بود.

 عربستان، بزرگترین صادر کننده نفت اوپک تولیدش را از آوریل تا مارس کمی افزایش داد ولی همچنان کمتر از سهمیه خود طبق توافق اوپک تولید می‌کند. امارات و کویت هم همین روند را در پیش گرفته اند.

 گفته می شود عربستان نبود نفت ایران و ونزوئلا را جبران می کند ولی این کار را فقط در صورت لزوم انجام می‌دهد. خالد الفالح گفت عربستان عجله ای برای افزایش تولید و جبران جای خالی ایران ندارد.

 بیشترین افزایش تولید اوپک مربوط به نیجریه می شود. لیبی هم که از توافق کاهش تولید معاف شده بود ،تولیدش را افزایش داده است.

 تولیدکنندگان کوچکتر مثل کنگو ، اکوادور و گابن هم بیش از اهدافشان تولید کرده اند.

 تولید ماه آوریل اوپک به  پایین ترین حد از فوریه 2015  رسید.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند