دلیل روند افزایشی قیمت نفت چیست؟

کدخبر: 283422
اقتصاد نیوز: نماینده سابق ایران در اوپک گفت: با توجه به شیطنت‌هایی که آمریکا در خاورمیانه و خلیج فارس ایجاد می‌کند، به نظر می‌رسد نوسانات قیمت نفت متأثر از عوامل غیر اقتصادی است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، سید محمدعلی خطیبی، نماینده سابق ایران در اوپک  با بیان اینکه قیمت‌های جهانی نفت از ۲ عامل اقتصادی و غیر اقتصادی تأثیر می‌پذیرد، اظهار کرد: در بحث اقتصادی با توجه به گذر از فصل زمستان، به طور طبیعی تقاضا کاهش یافته و بازار به تناسب رسیده است، هر چند که با شروع فصل تابستان و آغاز سفر‌ها بار دیگر تقاضا افزایش می‌یابد؛ اما در کل عوامل اقتصادی آنچنان بر قیمت‌ جهانی نفت تأثیرگذار نیستند.

خطیبی با اشاره به عوامل غیراقتصادی تأثیرگذار در افزایش قیمت نفت تصریح کرد: با توجه به ماجراجوی‌هایی که  آمریکا در خاورمیانه و خلیج فارس ایجاد می‌کند، به نظر می‌رسد نوسانات قیمت نفت متأثر از عوامل غیر اقتصادی رقم می‌خورد و البته درست است که آغاز کننده آن آمریکا بوده، اما پایان آن در دست این کشور نیست.

نماینده سابق ایران در اوپک در خصوص ادامه دار بودن افزایش قیمت جهانی نفت اظهار کرد: افزایش‌ها بستگی به میزان خروجی نفت از خلیج‌فارس دارد، چرا که این منطقه از نظر عرضه نفت جهانی بسیار مهم است و هر چقدر که عرضه نفت از این منطقه دچار اختلال شود قطعا به همان میزان بر قیمت‌ها تأثیر می‌گذارد.

 خطیبی تأکید کرد: از منطقه خلیج فارس روزانه  ۱۷ تا ۲۰ میلیون بشکه نفت به بازارهای جهانی عرضه می‌شود و اختلال در این عرضه می‌تواند در قیمت‌های جهانی تأثیر بسزایی داشته باشد.

وی با بیان اینکه افزایش قیمت نفت همیشه برای تولیدکنندگان به صرفه است، گفت: مصرف کنندگان نفت به دنبال یک بازار با ثبات هستند تا در بودجه کشور‌های خود با کسری مواجه نشوند و بتوانند کمبود‌های نفتی خود را با قیمت‌های معین و بدون نوسان جبران کنند، حال با توجه به اهمیت منطقه خاورمیانه و خلیج فارس به تبع برای این موضوعات تلاش می‌کنند  این ثبات را ایجاد کنند، چرا که هزینه شیطنت‌های آمریکا را آنها باید بپردازند.

خطیبی ادامه داد: کار‌های آمریکا باعث تنش در منطقه می‌شود و این موضوع قیمت‌ها را برای خود آمریکایی‌ها بالا برده و زیان آن را خود ایالات متحده و بقیه مصرف کنندگان نفت باید بپردازند و به رغم وعده ایالات متحده در زمان انتخابات این کشور، مبنی بر ارائه نفت و بنزین ارزان به مردم خود، اکنون با ایجاد تنش های ترامپ، مردم این کشور هر روز با افزایش قیمت نفت و بنزین مواجه هستند.

نماینده سابق ایران در اوپک با بیان اینکه امنیت انرژی برای تمام کشور‌ها دارای اهمیت است، گفت:  بالا بردن ریسک در منطقه خلیج فارس نه تنها قیمت نفت را افزایش می‌دهد، بلکه قیمت گاز و بقیه انرژی‌ها را هم صعودی می‌کند.

 

 

تیتر یک
  • تعدیل قیمت در دو منطقه محبوب پایتخت

    اقتصادنیوز : مناطق ۴ و ۵ دو منطقه محبوب خریداران مسکن هستند که فایل های نوساز در میان فایل های پیشنهادی فروش این…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید