صادرکنندگان با عرضه 70 درصد ارز در سامانه نیما تشویق می شوند

کدخبر: 284899
اقتصادنیوز: مدیر اداره صادرات بانک مرکزی گفت: صادرکنندگانی که بیش از 70 درصد از ارز ناشی از صادرات را در سامانه نیما عرضه کرده اند، تشویق می‌شوند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، بسته سیاستی نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات در سال 98 و نحوه رفع تعهد ارز صادراتی سال 1397 صادرکنندگان به تازگی توسط بانک مرکزی ابلاغ شد.
بر اساس سیاست های جدید، میزان بازگشت ارز پتروشیمی ها به چرخه اقتصادی در سال 1398 شامل حداقل 60 درصد در سامانه نیما، حداکثر 10 درصد اسکناس و بقیه واردات در مقابل صادرات خود تعیین شده است.
سایر صادرکنندگان باید حداقل 50 درصد ارز خود را در سامانه نیما عرضه کنند و حداکثر تا 20 درصد به صورت اسکناس و بقیه واردات در مقابل صادرات خود یا سایر اشخاص نسبت به برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی اقدام کنند.
مدیر اداره صادرات بانک مرکزی نیز با تشریج جزئیات بیشتری از این مصوبه گفت: از 22 فروردین 97 همه صادرکنندگان مجاب شدند ارز حاصل از فروش را به چرخه ارزی و اقتصادی کشور برگردانند.
صمد کریمی افزود: دوم اردیبهشت سال گذشته نحوه بازگشت ارز صادرات در هیات دولت تصویب شد و درباره روش‌های واردات در مقابل صادرات و چگونگی بازگشت ارز به سامانه نیما تصمیم گیری شد.
مدیر اداره صادرات بانک مرکزی افزود: در نهایت بسته جدید چگونگی بازگشت ارزی مصوب شد که در آن دو گروه پتروشیمی و سایر صادرکنندگان و میزان بازگشت ارز به سامانه نیما مشخص شده است.
کریمی افزود: از این پس هیچگونه محدودیت قیمتی برای صادرکنندگان در بازار دوم نخواهیم داشت. معاملات اسکناس در بانک‌ها و نیما انجام می‌شود و در سامانه نیما (بازار دوم) ثبت خواهد شد.
مدیر اداره صادرات بانک مرکزی افزود: معاملات اسکناس هم در بانک‌ها انجام می‌شود و هم در صرافی‌های مجاز که در سامانه نظارت ارز ثبت می‌شود.
وی با بیان اینکه عمده واردات به کشور توسط بانک مرکزی رصد می‌شود، افزود: چنانچه کالایی بخواهد وارد کشور شود وزارت صنعت باید تایید کند. این کار می‌تواند از خروج ارز از کشور جلوگیری کند. 
وی با بیان اینکه عملکرد صادرکنندگان به 19 میلیارد دلار رسیده است، اضافه کرد: باید با همین منابع ارزی حاصل از فروش محصولات غیر نفتی بتوانیم کالاهای مورد نیاز کشور را تامین کنیم.
کریمی به رصد دقیق صادرکنندگان و صادرات آنها اشاره کرد و گفت: صادرکنندگانی که بیش از 70 درصد از ارز حاصله را به سامانه نیما عرضه کرده اند تشویق می‌شوند.
وی اضافه کرد: قرار شده گمرک هم به طور سیستمی آمار خود را به سامانه اطلاع دهد و صادرکنندگانی که صادرات در مقابل واردات انجام می‌دهند می‌توانند اطلاعات صادراتی خود را به سامانه جامع تجارت وارد کنند.
کریمی درباره بازار متشکل ارزی و کنترل نرخ ارز گفت: نگاه بانک مرکزی به بازار متشکل ارزی شبیه نگاه به یک بانک است که زیر نظر بانک مرکزی به تجارت و تعاملات اقتصادی اقدام می‌کند.
وی افزود: از سه ماهه چهارم سال گذشته شرکت‌هایی مانند پتروشیمی ها توانسته اند ارز بیشتری به بازار عرضه کنند، همچنین کنترل بازار ارز در کاهش قیمت دلار در روزهای اخیر تاثیر گذاشته است. 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما