بازگشت یک هواپیمای فوکر ١٠٠ ایران ایر به خط پرواز

کدخبر: 285106
اقتصادنیوز: مدیر آشیانه ٣ هما از تعمیر هواپیمای فوکر ١٠٠ ایران ایر بعد از حدود سه سال زمینگیری و بازگشت این هواپیما به خط پروازی خبر داد.
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ «محمود نادری» روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران گفت: هواپیمای فوکر ١٠٠ ایران ایر به دلیل از کار افتادن موتور و نقص ارابه های فرود حدود سه سال زمینگیر بود که با تعویض موتور و خرید ارابه های فرود، اکنون آماده پرواز بوده و به خط پروازی بازگشته است.

وی تصریح کرد: یکی از ارابه های فرود این هواپیما از یک شرکت هواپیمایی ایرانی خریداری و ارابه دیگر توسط مهندسین تعمیرات هواپیمایی ایران ایر تعمیر شد.
به گفته نادری با تعمیر و بازگشت این هواپیما به خط پروازی، اکنون ایران ایر ٢ فوکر١٠٠ آماده مسافرگیری دارد.
وی همچنین اعلام کرد که این دو فوکر نمی توانند به اروپا پرواز داشته باشند، اما با تایید سازمان هواپیمایی کشوری مجوز پرواز به کشورهای همسایه را دارند و قبلا به مقصد استانبول ترکیه پرواز داشتند.
مدیر آشیانه ٣ هما اضافه کرد: عمر این فوکر حدود ٢٧ سال است، اما تا زمانی که مجوز پرواز را از سازمان هواپیمایی داشته باشد امکان پرواز دارد.
وی ادامه داد: دو هواپیمای ایرباس متعلق به شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران نیز که مشکل تامین قطعات و یا خرابی قطعات را داشتند، در حال حاضر مراحل تعمیرات اساسی خود را می گذراند تا به مراسم حج امسال برسد.
به گزارش ایرنا، هواپیمای فوکر 100 هواپیمایی با دو موتور توربوفن است که در شرکت هلندی فوکر تولید می شد.
در آغاز این هواپیما توانست بازار هواپیماهای مسافربر کوچک را تسخیر کند، اما با ورود بوئینگ 737 و ایرباس 318 و 319 به این بازار، نتوانست به رقابت ادامه دهد و از سال 1997 دیگر ساخته نمی‌شود. در مجموع 283 فروند از این هواپیما ساخته شد. ایران و استرالیا همچنان یکی از بزرگترین اپراتورهای این هواپیما در دنیا هستند.

تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید