کدخبر: ۲۸۸۴۲۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
درگیری آمریکا و روسیه برسر سلطه بر بازار انرژی اروپا

درگیری آمریکا و روسیه برسر سلطه بر بازار انرژی اروپا

اقتصاد نیوز: معاون وزیر خارجه آمریکا در امور انرژی در اظهاراتی که نشان‌دهنده افزایش درگیری ها با مسکو بر سر سیاست «سلطه انرژی» ترامپ است گفت:« روسیه از تلاش‌های آمریکا برای عرضه گاز طبیعی به اروپا انتقاد می کند چون از رقابت در بازار آزاد می ترسد ».

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم؛ دیپلمات ارشد انرژی واشنگتن در اظهاراتی که نشان‌دهنده افزایش درگیری ها با مسکو بر سر سیاست «سلطه انرژی» ترامپ است گفت:« روسیه از تلاش‌های آمریکا برای عرضه گاز طبیعی به اروپا انتقاد می کند چون از رقابت در بازار آزاد می ترسد ».

آمریکا سریعترین رشد را در صادرات گاز طبیعی مایع در جهان داشته و تبدیل به سومین صادرکننده بزرگ این محصول در سال جاری شده است. دلیل آن هم افزایش تولید از میادین شیل است. ترامپ می گوید عرضه گاز طبیعی آمریکا جایگزینی برای انرژی روسیه در اروپا است .

فرانک فانون، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور انرژی گفت:« آنها این ایده را دوست ندارند، حتی مفهوم رقابت را دوست ندارند چون باعث تغییر در رفتارشان می شود. آنها ترجیح می‌دهند در شرایط پر ابهام فعالیت کنند. آنها از انرژی که آمریکا تولید و صادر می‌کند میترسند» .

در جدیدترین انتقاد روسیه از صادرات انرژی آمریکا، ایگور سچین ، مدیرعامل رزنفت و یکی از بزرگ ترین متحدین پوتین ، آمریکا را متهم کرد از انرژی به عنوان یک سلاح سیاسی استفاده می کند .

مقامات آمریکا اغلب همین اتهامات را به روسیه می زنند که بارها باعث توقف عرضه گاز به اوکراین در زمستان به خاطر درگیری بر سر قیمت شده است .

سچین گفت:« تلاش‌های آمریکا برای رساندن گاز به اروپا همزمان شده با تهدیدهای قانون گذاران این کشور برای تحریم روسیه که شامل خط لوله نورد استریم 2 هم می‌شود. دولت ترامپ مثل اوباما با این خط لوله مخالف است و می گوید سلطه اقتصادی روسیه را در اروپا افزایش می دهد» .

فانون اظهارات سچین را رد کرد و گفت هدف دولت ترامپ یک بازار آزاد و شفاف است .

ترامپ قوانین مربوط به حفاران آمریکایی را تخفیف داده تا صادرات نفت و گاز را به متحدان و شرکایش افزایش دهد و نام این را سیاست سلطه انرژی گذاشته است .

به علاوه ، فانون گفت روسیه از توسعه انرژی اتمی آمریکا با عنوان راکتورهای کوچک میترسد . این تکنولوژی در کمتر از 10 سال دیگر اجرایی می‌شود .

افزایش عرضه انرژی آمریکا، به واشنگتن کمک کرده سایر اهداف ژئوپولیتیک خود را بدون افزایش قیمت جهانی نفت پیش ببرد. سال گذشته ترامپ واشنگتن را از قرارداد برجام بیرون برد و صنعت نفت ایران را تحریم کرد. آمریکا شرکت نفت دولتی ونزوئلا را هم در تلاش برای برکناری نیکلاس مادورو تحریم کرد .

ونزوئلا از بحران اقتصادی و سیاسی رنج می برد .

ترامپ گفت دولت آمریکا از راه های دیپلماتیک و اطلاعاتی برای مهار صادرات نفت توسط ایران کار می کند و از تجربیات خود در محدود کردن صادرات زغال سنگ کره شمالی که قصد داشت تحریم ها را دور بزند، استفاده می کند .

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند