سیب زمینی ارزان می شود؟

کدخبر: 293548
اقتصاد نیوز: قیمت سیب زمینی که مدتی در بازار روند صعودی به خود گرفته است، باتوجه به وعده مسئولان هنوز روند کاهشی پیدا نکرده است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از میزان، مدتی است که قرعه گرانی در بازار میوه و صیفی جات به سیب زمینی افتاده است و روند افزایشی آن خیال توقف ندارد.

این روند از اواخر سال گذشته به دلایل مختلفی از جمله سیل و صادرات به کشور‌های دیگر شدت گرفت و در اوایل سال جاری با ممنوعیت صادرات اندکی از شدتش کاسته شد، اما دوباره با لغو ممنوعیت صادرات در اوایل خرداد ماه با روند صعودی همراه شد.

بررسی آمار نشان می‌دهد قیمت یک کیلو سیب زمینی در اردیبهشت ماه سال جاری ۵ هزارو ۸۰۰ تومان بود که با ۱۳.۲ درصد افزایش در خرداد ماه به قیمت ۶ هزارو ۶۰۰ تومان رسید.

همچنین قیمت سیب زمینی در خرداد ماه سال گذشته هزارو ۶۰۰ تومان بود که طی یک سال ۲۹۶ درصد گران شد.

البته در همین راستا وعده ارزانی این محصول نیز مدتی است که از زبان مسئولان مربوطه شنیده می‌شود، اما وعده‌ها هنوز عملی نشده و افزایش قیمت همچنان ادامه دارد.

بررسی‌های میدانی میزان نشان می‌دهد که هر کیلو سیب زمینی در میادین تره بار بین ۶ هزار و ۵۰۰ تا ۷ هزار  تومان قیمت دارد و در مغازه‌های سطح شهر باتوجه به کیفیت بین ۷ تا ۱۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

البته وزیر جهاد کشاورزی در تازه‌ترین صحیت‌های خود با تاکید بر اینکه حجم تولید سیب زمینی مورد نیاز کشور کاهش نیافته اظهار کرد: برداشت و عرضه سیب زمینی به بازار به دلیل بارش‌های ابتدای سال با تاخیر مواجه شد که عاملی برای افزایش مقطعی قیمت این محصول شده است.

حجتی در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به تولید سیب زمینی در فصول مختلف سال، این محصول تامین است و کمبودی در این زمینه نداریم.

همچنین چندی پیش رحیم نیازی رئیس انجمن ملی سیب زمینی در خصوص وضعیت بازار این محصول اظهار کرد: روند برداشت سیب زمینی در برخی استان‌ها آغاز شده و در حال ورود به بازار است و پیش بینی می‌شود با ورود سیب زمینی تازه به بازار در روز‌های آتی قیمت این محصول کاهش یابد.

وی یکی از دلایل افزایش قیمت این محصول در بازار را کمرنگ بودن نظارت در این بخش دانست وتاکید کرد: در صورت نظارت بر قیمت‌ها و فروش با فاکتور محصولات هر کیلو سیب زمینی باید با ۲۰ درصد افزایش قیمت به فروش برسد که متاسفانه این مساله رعایت نمی‌شود.

نیازی همچنین تاخیر در برداشت سیب زمینی به دلیل سیلاب‌های اخیر در شهر‌های مختلف را دلیل دیگر افزایش قیمت اعلام کرد و گفت: برداشت با تاخیر این محصول و تاخیر در ورود به بازار بر قیمت‌ها تاثیرگذار بوده است.

با این تفاسیر باید دید وعده مسئولان در خصوص کاهش قیمت سیب زمینی در بازار چه زمانی محقق می‌شود و در این زمینه چه تمهیداتی اندیشیده شده تا باعث طولانی شدن زمان افزایش قیمت محصولات در بازار نشود.

 

تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید