کدخبر: ۲۹۵۶۹۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

سقف معافیت مالیاتی پزشکان اعلام شد

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: پزشکانی که تا سقف ۳۲۰ میلیون تومان گردش مالی داشته باشند، نیازی به ارائه اظهارنامه مالیاتی ندارند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری فارس، حیدرعلی عابدی عصر امروز در نشست اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با فرماندار و مسؤولان بهداشت و درمان کاشمر در مرکز آموزشی رفاهی فرهنگیان این شهرستان، گفت: اگر چه ترکیب اعضاء در کمیسیون‌های مجلس متفاوت است، اما در کمیسیون بهداشت و درمان تمامی اعضاء صرفا دارای تخصص بهداشت و درمان، آموزش و پزشکی هستند، به‌طوری که اعضای این کمیسیون به‌جای اینکه برای وزرا مشکلات درست کنند با حمایت از وزیر بیشتر کارساز هستند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه همواره اعضای کمیسیون تلاش می‌کنند به‌جای قوانین بازدارنده، مجموعه‌های وزارت بهداشت، تامین اجتماعی و هلال احمر را کمک می‌کنند، افزود: خوشبختانه در بودجه 98 برای اجرای ادامه اجرای طرح تحول سلامت پیش‌بینی‌های خوبی انجام شد و همانند سال‌های گذشته نیز 11 میلیارد تومان برای اجرای این طرح مصوب شد.

وی با بیان اینکه انتظارمان از وزارت بهداشت توجه جدی به‌موضوع مراقبت از مردم است، یادآور شد: با توجه به‌اینکه در برنامه ششم بحث مراقبت در منزل جزو وظایف وزارت بهداشت و درمان آمده است، اگر این مهم به‌خوبی انجام شود و بتوانیم زمینه افزایش و ارتقای این مراقبت‌ها را فراهم کنیم، قطعا هزینه‌های درمانی و بیمارستانی کاهش می‌یابد.

عابدی با اشاره به اینکه درصدد هستیم با برنامه‌ریزی در سطح‌بندی خدمات در راستای صرفه‌جویی هزینه‌ها اقداماتی انجام دهیم، افزود: بحث مالیات پزشکان از جمله مواردی است که بیشتر در رسانه‌ها مورد توجه قرار گرفته و در خصوص آن مصاحبه‌های متعددی منتشر شده است.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با ابراز تاسف از اینکه بسیاری از پزشکان در این زمینه از حق و حقوقات خود مطلع نیستند، بیان کرد: اگر پزشکی تا سقف 320 میلیون تومان در سال گردش مالی داشته باشد نیازی به ارائه اظهارنامه مالیاتی ندارد.

وی با تاکید بر اینکه برای اخذ مالیات به‌حساب افراد مراجعه نمی‌شود، گفت: رفتار برخی از پزشکان در جمع‌آوری دستگاه‌های کارتخوان خوب نبود، چرا که در بحث تعیین میزان مالیات پزشکان، تنها اظهارنامه مالیاتی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

عابدی عدم توجه به استخدام پرستار و عدم توجه به بازنشستگی پرستاران را از مشکلات دیگر این حوزه عنوان و اظهار کرد: در جلسات متعدد کمیسیون موضوع مالیات پزشکان و نیز استخدام پرستار مطرح شد که بر این اساس قول دادند در سال جاری مجوز استخدام 20 هزار پرستار صادر شود.

ساخت همراه سرا در دو بیمارستان کاشمر مورد ضروری است

فرماندار کاشمر نیز در این نشست گفت: مردم و خیرین نیز در حوزه سلامت گام‌های خوبی برداشتند به‌طوری که بسیاری از فضاها و امکانات در این سال‌ها نوسازی، بهسازی و خریداری شده است.

مسلم ساقی با اشاره به اینکه در حال حاضر 7 پروژه در حوزه بهداشت و درمان کاشمر از پیشرفت بالای 50 درصدی برخوردار است بر اختصاص اعتبار مورد نیاز برای تکمیل این طرح‌ها تاکید کرد.

وی با بیان اینکه کاشمر به‌دلیل موقعیت جغرافیایی و بهره‌مندی از امکانات درمانی، ارائه‌دهنده خدمات درمانی به مراجعه‌کنندگان زیادی از شهرستان‌های همجوار است، ضروری است که ساخت همراه سرا در دو بیمارستان کاشمر مورد توجه قرار گیرد.

کمبود نیرو و عدم جذب نیروی جدید از چالش‌های جدی است

مدیر شبکه بهداشت و درمان کاشمر نیز در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر 60 متخصص در تمامی رشته‌ها در این شهرستان به‌خدمات‌رسانی مشغول هستند، گفت: به‌منظور بهره‌مندی مردم و ارتقای خدمات درمانی به‌دنبال جذب پزشک فوق تخصص هستیم.

محمدجواد یزدانی با بیان اینکه در حال حاضر به‌لحاظ بهداشتی 170 هزار نفر جمعیت شهرستان تحت پوشش هستند، عنوان کرد: در حوزه درمان به‌دلیل عدم وجود امکانات درمانی قوی در شهرستان‌های همجوار، جمعیت زیادی برای درمان به‌مراکز درمانی کاشمر مراجعه می‌کنند.

وی کمبود نیرو و عدم جذب نیروی جدید را از چالش‌های جدی در این شهرستان عنوان کرد و یادآور شد: از مجموع هزار و 158 پست سازمانی در حوزه درمان کاشمر، 749 پست بلاتصدی است و این بیانگر کمبود شدید نیرو است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان کاشمر کمبود نیروی انسانی در حوزه پزشک عمومی و خدمات، نبود اعتبار کافی برای بهبود استانداردها، واحدهای بهداشتی فرسوده، نبود اعتبار برای تامین کالاهای مصرفی، تجهیزات بخش شیمی درمانی، عدم پرداخت کارانه پزشکان، ایجاد سقف و محدودیت برای بیمه سلامت، مداخله افراد غیرپزشک در حوزه پزشکی، نبود زیرساخت برای اجرای نظام ارجاع الکترونیک را از مهم‌ترین چالش‌های حوزه بهداشت و درمان عنوان کرد و خاطرنشان کرد: در قالب طرح تحول نظام سلامت اجرای 23 پروژه در دستور کار قرار گرفت، به‌طوری که از این تعداد 16 پروژه تکمیل و به بهره‌برداری رسید و 7 پروژه به‌دلیل نبود اعتبار 8 میلیارد تومانی نیمه تمام مانده است.

گفتنی است؛ حضور در زیارتگاه شهید آیت‌الله سیدحسن مدرس(ره) و ادای احترام به مقام این شهید مبارز و اسوه نمایندگی مجلس و بازدید از بخش‌های مختلف بیمارستان های شهید مدرس(ره) و حضرت ابوالفضل(ع) از دیگر برنامه‌های سفر اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی به کاشمر بود.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند