کدخبر: ۲۹۷۱۶۸ لینک کوتاه

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ بازی با مرز روانی دلار

اقتصادنیوز؛ امروز شنبه ۱۲ مردادماه ۱۳۹۸ بازار طلا و ارز تهران با ثبات نسبی قیمت‌ها همراه شد و نهایتاً نرخ‌ها تفاوت چندانی با پایان هفته گذشته نداشتند. دلار در بازار آزاد در مرز ۱۲ هزار تومانی جابه‌جا شد و نهایتاً در زیر این مرز و در کانال ۱۱ هزار تومانی به کار خود پاپان داد. صرافی ملی نرخ رسمی خریدوفروش دلار را ۱۰۰ تومان افزایش داد و یورو را بدون تغییر اعلام کرد تا قیمت رسمی فروش دلار ۱۲۰۰۰ تومان و قیمت رسمی فروش یورو ۱۳۵۰۰ تومان ثبت شود. سکه طرح جدید در میانه کانال ۴.۱ میلیون تومانی و مثقال طلای آبشده در محدوده یک میلیون و ۷۷۰ هزار تومان به کار خود پایان داد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ در اولین روز هفته، سکه از ابتدای کانال 4 میلیون و 100 هزار تومانی فاصله گرفت و دلار در حوالی مرز 12 هزار تومانی نوسانات محدودی را تجربه کرد. روز شنبه، سکه طرح جدید 50 هزار تومان افزایش را ثبت کرد و به بهای 4 میلیون و 155 هزار تومان رسید.

به گفته فعالان، عامل اصلی رشد قیمت سکه، افزایش بهای اونس در انتهای هفته بازارهای جهانی بود که تا سطح  هزار و 440 دلاری رشد کرد. معامله گران از این جهت افزایش بهای سکه را به اونس نسبت می دادند که بهای دلار امروز نوسان خاصی نداشت و بین 11 هزار و 950 تومان تا 12 هزار و 80 تومان نوسان می کرد. عصر امروز دلار روی عدد 11 هزار و 950 تومان به کار خود پایان داد که 40 تومان پایین تر از روز پنج شنبه بود.

عوامل نوسان‌های دلاری شنبه

به گفته فعالان، عوامل متعددی در محدود شدن دامنه نوسان بازار اثرداشته است؛ عده ای آن را ناشی از افزایش عرضه حواله درهم می دانستند و عنوان می کردند خبرهایی از گشایش روابط میان امارات و ایران منتشر شده است که می تواند نشان دهنده گشایش کانال های مالی بین دو کشور شده باشد. نوسانات نرخ حواله درهم برای معامله گران بازار داخلی از اهمیت زیادی برخوردار است و به دقت هر روز روند قیمت این ارز را رصد می کنند. امروز نرخ حواله درهم در مقطعی به زیر مرز 3  هزار و 300 تومانی رفت و همین عامل نقش مهمی در انتظارات بازیگران بازار داخلی داشت. امروز خبری به نقل از العربی الجدید بین معامله گران رد و بدل می شد که هفته گذشته برخی مقامات اماراتی به ایران سفر کرده اند و هدف از این سفر، اعلام آمادگی ابوظبی برای همکاری بانکی با ایران بوده است. برخی معامله گران بازار عنوان می کردند در صورتی که خبر یاد شده صحت داشته باشد، می توان انتظار کاهش دامنه نوسانات حواله درهم را داشت؛ از آن جایی که صرافی ها و شرکت هایی در امارات حضور دارند که در زمینه عرضه ارز می توانند فعال باشند، گشایش مالی بین دو کشور می تواند زمینه ساز تقویت قدرت بازارساز برای مداخله در بازار باشد. هم چنین امروز در کانال های خبری معامله گران خبری برجسته می شد که ممکن است عربستان رویه خود را نسبت به ایران تغییر دهد. هر چقدر کاهش های منطقه ای کاهش پیدا  کند، انتظارات بازیگران ارز در بازار داخلی را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.

در حالی که عده ای تغییر جریانات منقطه ای را در کاهش دامنه نوسانات بازار موثر می دانستند، گروه دیگری باور داشتند، معامله گران از آن هراس دارند که با آغاز به کار بازار متشکل ارزی قیمت دچار افت بیشتری شود، در نتیجه در شرایط فعلی ترجیح می دهند با احتیاط بیشتری در موقعیت خرید قرار بگیرند. هم زمان شماری از معامله گران تصور می کنند، محدوده 11 هزار و 800 تومانی کف قیمت دلار است، در نتیجه تمایل زیادی به فروش در آستانه این مرز قیمتی از خود نشان نمی دهند. به این ترتیب، عقب نشینی خریداران و عدم تمایل فروشندگان به فروش ارز در محدوده 11 هزار و 800 تومانی موجب شده است که نوسانات در بازار ارز محدودتر شود.

از آن سو عده دیگری از فعالان، قیمت گذاری مناسب بازارساز را عاملی دانستند که به کاهش نوسانات بازار کمک کرده است. در روزهای اخیر بازارساز قیمت صرافی های بانکی را در فاصله نزدیکی از بازار آزاد تنظیم کرده است و همین عامل  موجب شده است که بازیگران آربیتراژی در بازار حاضر نشوند. امروز تا حدود ساعت 4 بعدازظهر قیمت فروش دلار در صرافی های بانکی 12 هزار تومان بود که اختلاف 20 تومانی با قیمت آن در بازار آزاد داشت. هر زمان فاصله قیمت صرافی های بانکی با بازار آزاد بیشتر می شود، دلالان و معامله گران فردایی فعالیت خود را افزایش می دهند و زمینه ساز ورود تقاضای کاذب به بازار می شوند. عده ای از معامله گران باور دارند بازارساز در روزهای اخیر بیشتر به دنبال آن است که دامنه نوسانات بازار را محدود کند و به دنبال آن نیست که قیمت را بی مهابا به سطوح پایین تر هدایت کند. به گفته برخی فعالان، وقتی بازارساز چنین سیاستی را دنبال می کند، به تدریج نوسان گیران از بازار خارج می شوند، چرا که بودن در یک بازار کم نوسان برای آن ها سودی ندارد.

البته هم چنان عده ای از فعالان، گشایش های ارزی و افزایش عرضه حواله درهم را عامل اصلی افت نوسانات بازار می دانند. از نظر آن ها، به دلیل همین افزایش عرضه است که نوسان گیران نیز تمایلی برای حضور در بازار از خود نشان نمی دهند.

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

به گزارش اقتصادنیوز؛ عصر امروز شنبه 12 مرداد ماه دلار در بازار آزاد بین 11920 تا 11950 تومان قیمت خورد.

صرافی ملی امروز دلار را 100 تومان افزایش داد و یورو را بدون تغییر لعللام کرد. بر این اساس نرخ رسمی خریدوفروش دلار در صرافی‌های بانکی بین 11900 و 12000 تومان اعلام شد. همچنین نرخ رسمی خریدوفروش یورو بین 13400 و 13500 تومان شد.

قیمت حواله درهم امارات نیز که پنجشنبه به رقم 3320 تومان رسیده بود عصر امروز به 3275 تومان رسید.

آخرین قیمت طلا و سکه 

عصر امروز شنبه در بازار طلا قیمت هر قطعه سکه امامی ( طرح جدید) به 4 میلیون و 155 هزار تومان رسید. همچنین سکه بهار آزادی (طرح قدیم) نهایتاً  4 میلیون و 80 تومان قیمت خورد.

از سوی دیگر امروز قیمت نیم‌سکه 2 میلیون و 250 هزار تومان، قیمت ربع‌سکه یک میلیون و 440 هزار تومان و قیمت  سکه‌گرمی 950 هزار تومان شد.

از سوی دیگر ظهر امروز قیمت مثقال طلای آبشده در بازار طلای تهران تا عصر به نرخ یک میلیون و 770 هزار تومان افت کرد. همچنین هر گرم طلای 18 عیار حدود 408 هزار تومان است. 

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند