کدخبر: ۲۹۹۵۷۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ آیا آرامش صد روزه بازار ارز ادامه خواهد یافت؟

اقتصادنیوز؛ امروز چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ بازار طلا و ارز پایتخت با نوسان کم‌دامنه و ثبات نسبی قیمت‌ها همراه شد. دلار در بازار آزاد توان پایین رفتن از کف حمایتی ۱۱۶۰۰ را نداشت و بدون تغییر ملموس در همین محدوده باقی ماند. صرافی ملی نرخ رسمی دلار و یورو را ۵۰ تومان کاهش داد و قیمت فروش این دو ارز به ترتیب ۱۱۶۵۰ و ۱۳۱۵۰ تومان اعلام شد. همچنین سکه طرح جدید با اندکی جابه‌جایی در میانه‌های کانال ۴.۱ میلیون تومانی جای گرفت و مثقال طلای آبشده کمی بالاتر از مرز ۱.۸ میلیون تومانی قیمت خورد.

به گزارش اقتصادنیوز ؛ در پنجمین روز هفته، قیمت‌ها در بازار طلا و ارز پایتخت روز کم نوسانی را سپری کردند؛ دلار تنها با 10 تومان افزایش به بهای 11 هزار و 660 تومان رسید و سکه طرح جدید با رشد 10 هزار تومانی با قیمت 4 میلیون و 160 هزار تومان به کار خود پایان داد.

تقویت عرضه یا کاهش تقاضا

روزهای کم‌نوسان بازار چشم‌انداز معامله‌گران بازار را تغییر داده و با این سوال مواجه کرده که آیا آرامش نرخ‌ها ادامه خواهد یافت؟ و نیز چرا قیمت دلار در 100 روز اخیر در برابر نوسانات افزایشی ایمن شد؟ برخی از فعالان عامل اصلی کاهش قیمت دلار در 100 روز گذشته را کاهش حجم تقاضا می‌دانند و باور دارند دلیل این کاهش، خریدهای پرشماری بوده است که در سال 97 صورت گرفت. بر این مبنا اشباع شدن تقاضا موجب شدکه در ادامه سال انتظار افزایش شدید قیمت خنثی شود.

برخی دیگر از فعالان روی عاملی مهم‌تر از کاهش تقاضا تاکید دارند و تقویت سمت عرضه از طریق گشایش‌های مالی با کشور امارات را عامل مهم‌تر می‌شمارند. این دسته از فعالان بر این باورند که به دلیل محدودیت های ایجاد شده برای حواله درهم، از ابتدای سال 98 قیمت عمدتا در مسیر صعودی قرار گرفت، ولی از تاریخ 20 اردیبهشت ورق برگشت و قیمت درهم کاهش یافت و به تبع آن قیمت دلار افت کرد و با رفع اختلال عرضه درهم یک سیگنال کاهشی به بازار وارد شد.

چشم‌انداز منفی به نیمه دوم سال و ضربه‌گیر بازار

اگر افزایش عرضه ارز عامل مهمی برای افت قیمت  دلار در 100 روز گذشته باشد،  دسته زیادی از فعالان باور دارند، بازار در نیمه دوم سال با یک ریسک مهم مواجه است و آن کاهش احتمالی درآمدهای ارزی است. در واقع پس از آن که معافیت های نفتی آمریکا برای ایران تمدید نشد، گفته می شود، صادرات کشور به زیر 500 هزار بشکه نفت در روز رسیده است. امری که در صورتی که صحت داشته باشد، می تواند درآمدهای ارزی و سمت عرضه را دچار مشکل کند. دومین مساله آن است که به واسطه تحریم ها، دسترسی ایران به منابع ارزی و جا به جایی های پولی دشوار تر شده است و در صورت افزایش تنش ها این محدودیت ها می تواند بیشتر شود و گشایش فعلی را نیز تا حدی کمرنگ کند.

در این میان، بسیاری از کارشناسان باور دارند در چنین شرایطی، ضربه گیر مهم آینده بازار ارز، استفاده بهینه از منابع فعلی ارز و تلاش برای افزایش درآمدهای صادراتی است. به گفته آن ها، اگر در شرایط فعلی بازارساز ارز زیادی را برای کنترل قیمتی دلار به کار گرفته باشد، در نیمه دوم سال با مشکلاتی مواجه خواهد شد. پس بهتر است با یک دوراندیشی اقدام به مصرف ارزهای موجود اقدام کند؛ خصوصا آنکه عده ای از بازیگران ارزی معتقدند، در نیمه دوم سال تقاضای وارداتی به طور سنتی افزایش پیدا می کند و به همین دلیل منابع کافی باید برای تامین ارز آن ها وجود داشته باشد.

برخی دیگر از فعالان عنوان می‌کنند، بخش زیادی از تقاضا در نیمه اول امسال مرتفع شده است و انبارها پرشده‌اند و به اندازه سال‌های قبل شاهد افزایش تقاضا در نیمه دوم سال نخواهیم بود. البته هم چنان بیشتر کارشناسان باور دارند، اگر نوسانات بازار در آینده نیز زیاد شود، بیشتر از آنکه این نوسان از سمت تقاضا کلید بخورد، از سمت تضعیف عرضه ایجاد خواهد شد. پس بازارساز باید بیش از هر عاملی به حفظ منابع ارزی موجود و تلاش برای افزایش آن اقدام کند. قیمت از نظر آن ها از سوی تقاضا به آن صورت تحریک نخواهد شد، چرا که دشوار است همان سطح از تقاضایی وارد بازار شود که در نیمه اول سال 97 به بازار هجوم آورد.

روند نزولی ادامه خواهد یافت؟

قیمت ارز از 21 اردیبهشت ماه تا اواخر مردادماه حدود 25 درصد از ارزش خود را از دست داد و از محدوده 15 هزار و 600 تومانی تا محدوده 11 هزار و 650 تومانی عقب نشینی کرد. برخی از فعالان اعتقاد دارند این افت در ادامه سال نیز می تواند ادامه پیدا کند و استدلال می‌کنند تقاضای خاصی در بازار وجود ندارد که زمینه‌ساز تحریک قیمت ها شود.

4 بخش عمده سمت تقاضا

برای اینکه وضعیت سمت تقاضای بازار مشخص تر شود، آن را به 4 بخش کوچیک تر تقسیم می کنیم:

  1.  تقاضای واردکنندگان: به گفته برخی از کارشناسان، بخش زیادی از ارز مربوط به کالاهای اساسی و دارو در نیمه اول سال تامین شده است. از آن سو، شماری از فعالان عنوان می کنند کالاهای زیادی در گذشته وارد کشور شده است و انبارهای ذخایر کالا وضعیت نسبتا مناسبی دارند. از نگاه این گروه، این موضوع موجب می شود  که از این سمت به بازار در ادامه سال فشار خاصی وارد نشود. البته عده دیگری از فعالان عنوان می کنند هر چقدر به سمت آذرماه حرکت کنیم، میزان تقاضای تجاری افزایش پیدا می کند و از این نظر باور دارند، بازارساز باید پیش بینی های لازم برای تامین این تقاضا را در نظر بگیرد. به باور آنها، قطعا میزان تقاضا در سه ماه پاییز بیشتر از سه ماه بهار یا سه ماه تابستان خواهد بود.
  2. تقاضای احتیاطی و سفته بازی: یکی از مهم ترین عواملی که قیمت دلار در سال 97 را دچار شوک کرد، افزایش تقاضای سفته بازی و سرمایه گذاری بود. عده ای زیادی از افراد به واسطه انتظارات تورمی و به منظور حفظ ارزش پول خود به بازار ارز مراجعه کردند؛ هم زمان گروه زیادی به واسطه حس افزایش تقاضا در بازار ارز و نبود عرضه مناسب، اقدام به جمع آوری ارز در بازار کردند. مهم ترین عاملی که زمینه ساز تاثیرگذاری و ورود این نوع تقاصا  به بازار شده بود، را می توان در سرفصل انتظارات جای داد؛ جایی که شکست هر سطح مقاومتی زمینه ساز ورود تقاضای بیشتر در بازار می شد. هراس از افزایش قیمت بیشتر خود زمینه ساز ورود تقاضای بیشتر را فراهم می کرد.  
    با این حال، در سال جاری حداقل قیمت حدود 100 روز است که با نوسان افزایش خاصی مواجه نشده است و همین موضوع موجب شده است که معامله گران سفته باز در بازار ارز حضور نداشته باشند و حتی عنوان شده است که به سایر بازارها که احتمال کسب سود در آن ها بالاتر است مهاجرت کرده اند. تقاضایاین گروه تنها در صورتی به بازار ارز بازمی گردد، که قیمت یک بار دیگر شروع به شکست سطوح مقاومتی کند یا در سمت مساتل اقتصادی یا سیاسی، اخبار خاصی منتشر شود که انتظارات را دچار تغییر قابل توجه کند. البته در 5 ماه ابتدایی سال اخبار تنش های سیاسی در خلیج فارس نتوانست بازار را نوسانی کند و این نشان می دهد که بازار برای نوسان دیگر به خبرهای این چنینی اهمیت نمی دهد و متغیرهای خبری مهم تری را در نظر می گیرد که احتمال اینکه از سطح خبر به سمت واقعیت حرکت کنند، بیشتر باشد.
  3. تقاضای خدماتی و مسافرتی: به گفته فعالان، در سال جاری انواع تقاضای خدماتی و مسافرتی نسبت به خصوصا 4 ماه ابتدایی سال گذشته کاهش پیدا کرده است. به باور آن ها، یکی از دلایل کاهش تقاضای مسافرتی می تواند، خود افزایش قیمت ارز باشد که صرفه سفر را برای افراد کم می کند. در کنار این، افزایش تورم و هزینه های زندگی موجب می شود که هزینه های جانبی افراد کمتر شود. این در حالی است که در ماه های ابتدایی سال گذشته به واسطه عرضه ارز ارزان برای سفر،  تقاضای مسافرتی بسیار افزایش یافته بود. در این میان، در مورد تقاضای افرادی که قصد مهاجرت از کشور دارند، اطلاعات دقیقی در دسترس نیست ولی گمانه زنی ها حکایت از آن دارند به واسطه افزایش 3 برابری قیمت ارز توان این کار برای بسیاری از دانشجویان دشوار تر شده است و در صورتی که حتی قصد خروج از کشور را داشته باشند، به اندازه گذشته توان ندارند که ارز زیادی را با خود به همراه ببرند. اگر در ابتدای سال 97، آن ها می توانستند با 60 میلیون تومان، حدود 12 هزار دلار از کشور خارج کنند، الان این میزان با همان مقدار تومان به حدود 5 هزار دلار رسیده است.
  4. خروج سرمایه: به گفته فعالان، زمانی که تنش های سیاسی بالا گرفت و تحریم ها بازگشت، افراد زیادی تصمیم گرفتند ارز خود را از کشور خارج کنند. عده ای تصمیم گرفتند که در کشورهای دیگر اقدام به خرید خانه کنند و دیگران نیز به هر شکلی تصمیم گرفتند که سرمایه خود را تبدیل به ارز و طلا کنند. عده زیادی از کارشناسان، اعتقاد دارند که بخش مهمی از دلیل افزایش نوسان قیمتی دلار در سال گذشته، همین خروج سرمایه به همراه افزایش تقاضای احتیاطی در بازار بود. به گفته فعالان، بیشتر افرادی که قصد داشتند، سرمایه خود را تبدیل کنند، این کار را انجام داده اند و به نظرنمی رسد که از این سو نیز در سال جاری بازار ارز تحت فشار چندانی قرار بگیرد؛ مگر اینکه اتفاق سیاسی خیلی غیرمنتظره ای رخ دهد.

دو هشدار به سیاست گذار ارزی

با توجه به آن چه که گفته شد، به نظر می‌رسد اگر قرار باشد که نوسانی در بازار رخ دهد، جرقه اول آن از سمت  تقاضا زده شود؛ بلکه ممکن است سیگنال نوسان این بار از سمت عرضه داده شود. برخلاف سال گذشته که دلیل اصلی افزایش قیمت افزایش بی رویه تقاضا بود.

اما بازارساز باید یک هشدار را در نظر بگیرد. درست است که تقاضا به اندازه سال گذشته در بازار قوی نیست، ولی نباید این تصور را داشت که تقاضای ارزی اشباع شده است و نقدینگی زیادی برای ورود به این بازار وجود دارد. به گفته برخی کارشناسان بازار، نوسانات بازار سهام نشان می دهد که نقدینگی زیادی هم چنان وجود دارد که تمایل دارد در بازارهای دارایی و بازار پول خود را نشان دهد؛ آنچه موجب شده است که این نقدینگی به سمت بازار ارز سرازیر نشود، نوسانات محدود آن در 100 روز گذشته و بازدهی منفی بوده است. در واقع، اگر جهت قیمتی بازار تغییر کند، ممکن است، نقدینگی این بار از سمت بازار سهام یا دیگر بازارها به بازار ارز سرازیر شود. البته باز هم انتظار می رود این تقاضای ورودی به اندازه مقاطع نوسانی سال گذشته نباشد. با این حال، سیاست گذار باید این موضوع را در نظر بگیرد که امکان بازگشت تقاضا به بازار وجود دارد، در نتیجه باید منابع ارزی خود را به نحوی مدیریت کند که در صورت بازگشت تقاضا به بازار ارز توان پاسخ گویی به آن و جلوگیری از شوک های ارزی را داشته باشد. در نتیجه می توان گفت، هشدار دوم به بازارساز می تواند تلاش برای حفظ ذخایر ارزی موجود، مدیریت نوسان با استفاده از ارزهای سرگردان در بازار و عدم تلاش برای کنترل قیمت با هزینه های زیاد استفاده از منابع ارزی باشد.

در واقع بیشتر کارشناسان باور دارند، ضربه گیر آینده قیمت دلار، منابع ارزی خواهد بود که بانک مرکزی برای شرایط اضطرار کنار گذاشته است. مصرف بی رویه ارز برای کنترل قیمت در کوتاه مدت، کام سفته بازان در میان مدت را به طعم نوسان می تواند شیرین کند.

 

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

به گزارش اقتصادنیوز؛ امروز چهارشنبه 30 مرداد ماه دلار در بازار آزاد عمدتاً در محدوده 11600 تومانی نوسان داشت و عصر امروز و در ساعات پایانی بین 11630 تا 11650 تومان قیمت خورد.

صرافی ملی قیمت رسمی دلار و یورو را ۵۰ تومان کاهش داد و بر این اساس نرخ رسمی خریدوفروش دلار در صرافی‌های بانکی بین 11550 و 11650 تومان اعلام شد. همچنین نرخ رسمی خریدوفروش یورو بین 13050 و 13150 تومان درج شد.

قیمت حواله درهم امارات نیز که دیروز 3220 تومان بسته شد، عصر امروز در نهایت به 3210 تومان رسید.

آخرین قیمت طلا و سکه 

عصر امروز شنبه در بازار طلا قیمت هر قطعه سکه امامی ( طرح جدید) به 4 میلیون و 160 هزار تومان رسید. همچنین سکه بهار آزادی (طرح قدیم) نهایتاً  4 میلیون و 80 تومان قیمت خورد.

از سوی دیگر امروز قیمت نیم‌سکه 2 میلیون و 150 هزار تومان، قیمت ربع‌سکه یک میلیون و 350 هزار تومان و قیمت  سکه‌گرمی 950 هزار تومان شد.

از سوی دیگر ظهر امروز قیمت مثقال طلای آبشده در بازار طلای تهران تا عصر به نرخ یک میلیون و 804 هزار تومان افت کرد. همچنین هر گرم طلای 18 عیار حدود 416 هزار تومان است. 

 

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:

عنوان

قیمت امروز

بالاترین

پایین‌ترین

دلار آمریکا در بازار آزاد

11.690

11.610

دلار صرافی ملی

11.700

11.550

یورو صرافی ملی

(ارز مسافرتی)

13.200

13.050

نرخ حواله درهم امارات

3.225

3.195

سکه امامی

(طرح جدید)

4.175.000

4.145.000

سکه بهار آزادی (طرح قدیم)

4.080.000

نیم‌سکه

2.150.000

ربع سکه

1.350.000

سکه گرمی

950.000

مثقال طلای

آب‌شده 17 عیار

1.811.000

1.800.000

 

 

 

 

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند