کدخبر: ۳۰۰۳۹۳ لینک کوتاه

کاهش شدید ارز لیر ترکیه

اقتصاد نیوز: ارزش لیر در برابر دلار، ین و یورو با کاهش شدیدی مواجه شد.

 به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا ، لیر ترکیه که دیروز با ریزش ۰.۷ درصدی به ۵.۷۹۹ دلار رسیده بود، امروز نیز در معاملات صرافی‌های استانبول با کاهش دیگری مواجه شد و هر دلار به ازای ۵.۸۲۹ لیر مبادله شد. پس از آن که معاون نخست‌وزیر چین خواهان حل و فصل مسالمت‌آمیز اختلافات تجاری با آمریکا شد و دونالد ترامپ- رئیس جمهور آمریکا از احتمال تجدید نظر در اعمال تعرفه‌های جدید بر روی محصولات وارداتی چینی خبر داد، ارزش دلار در برابر ارزهای مختلف تقویت شده و این مساله باعث شده است تا لیر هفته جدید را به خوبی شروع نکند.

ریزش لیر تنها محدود به دلار نبود و در برابر ین ژاپن نیز این ارز کاهشی بود تا جایی هر لیر به ۱۸.۱۳۴۱ ین کاهش پیدا کرد. لیر در ماه جاری ۱۲ درصد ارزش خود در برابر ین را از دست داده است. نگرانی معامله گران از بحران بدهی و اعتباری ترکیه که به دنبال تغییرات اخیر در بدنه بانک مرکزی تقویت شده، به ریزش لیر دامن زده است.

تیم اش- استراتژیست ارشد ارزی در موسسه " بلو بی است منیجکمن" انگلیس گفت: در بازارهای نوظهور شاهد یک روند ضعیف هستیم که دلیل اصلی آن، نگرانی از اوضاع آرژانیتن و سیاست‌های پولی ترکیه است.

رجب طیب اردوغان- رئیس جمهور ترکیه در ماه ژوئیه تصمیم گرفت رئیس سابق بانک مرکزی را به دلیل مخالفتش با کاهش نرخ بهره برکنار کند و با روی کار آمدن رئیس جدید، فرآیند کاهش نرخ بهره به سرعت آغاز شده است. در حال حاضر نرخ بهره در ترکیه ۱۹.۷۵ درصد و نرخ تورم ۱۶.۷ درصد است.

در برابر سایر ارزهای مهم نیز لیر نزولی بود تا جایی که هر یورو به ازای ۶.۴۷۱۲ لیر، هر پوند به ازای ۷.۱۱۹۵ لیر، هر فرانک سوئیس به ازای ۵.۹۵۷۴ لیر و هر دلار کانادا به ازای ۴.۴۰۲۴ لیر مبادله شدند.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند