گزارش نهایی «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ روند معکوس قیمت دلار و سکه

کدخبر: 304146
اقتصادنیوز؛ امروز شنبه 30 شهریور ۱۳۹۸ بازار طلای تهران با رشد اندک و بازار ارز تهران با ریزش اندک قیمت‌ها همراه شد. و این در حالی است که بازار همچنان بی‌تفاوت به اخبار سیاسی نوسان‌های اندک را ثبت می‌کند. عصر امروز دلار در بازار آزاد به محدوده 11400 تومانی عقب‌نشینی کرد و صرافی ملی قیمت رسمی دلار و یورو را بدون تغییر و به ترتیب 11450 و 12750 تومان برای فروش اعلام کرد. همچنین سکه طرح جدید بالای سطح 4 میلیون و 50 هزار تومان ایستاد و مثقال طلای آبشده به محدوده یک میلیون و 780 هزار تومانی راه یافت.

به‌‌ گزارش اقتصادنیوز؛ امروز در سی امین روز شهریورماه، سکه تمام بهار آزادی و دلار در دو جهت مخالف حرکت کردند. دلار از همان ابتدای روز ظرفیت کاهش قیمت را از خود نشان داد و توانست به زیر مرز 11 هزار و 500 تومانی بازگردد. سکه نیز با کمک افزایش بهای اونس در روز جمعه تا محدوده 4 میلیون و 80 هزار تومانی افزایش پیدا کرد.

روز شنبه، شاخص ارزی 50 تومان افت قیمت را به ثبت رساند و به بهای 11 هزار و 470 تومان رسید. این افت در حالی صورت گرفت که بسیاری از افزایشی های بازار عبور از مرز مقاومتی اول 11 هزار و 500 تومانی را به معنای آمادگی دلار برای رشد بیشتر تفسیر کرده بودند و انتظار داشتند که قیمت در هفته جاری به سوی سطح 11 هزار و 800 تومانی قدم بردارد. در چنین شرایطی، افت روز شنبه برای آن ها غیرمنتظره بود، خصوصا آنکه وزارت خزانه داری آمریکا در ساعات پایانی روز جمعه، تحریم های جدیدی را در مورد ایران اعمال کرده بود. درست است که برخی از تحلیل گران عنوان کرده بودند که تحریم های جدید اثر زیادی بر اقتصاد ایران نخواهند داشت و ایران تحریم های سخت تری را از سر گذرانده است؛ با این حال، افزایشی ها به واسطه انتظارات خود مبنی بر افزایش خریدها در نتیجه عبور از یک سطح فنی مهم انتظار داشتند که خبر تحریم ها با واکنش بیشتری از سوی بازار مواجه شود.

یکی از دلایلی که از نظر معامله گران موجب شد بازار ارز داخلی به این تحریم ها واکنش افزایشی خاصی نشان ندهد، کاهش بهای نرخ حواله درهم بود که به زیر 3 هزار و 150 تومان بازگشت. شاید مهم ترین سیگنالی که هر روز صبح توسط معامله گران بازار تهران و شهرستان ها رصد می شود، همین نرخ حواله درهم باشد.

در این میان، عده ای از فعالان نیز نظر متفاوتی داشتند. این گروه عنوان می کردند، تحریم به هر حال می تواند اقتصاد را دچار مشکلاتی کند، ولی آنچه برخی از معامله گران از این تحریم ها تفسیر کردند آن بود که دیگر درگیری نظامی قرار نیست رخ بدهد. در واقع این گروه عنوان می کردند، آمریکا با وضع این تحریم ها نشان  داد که تمایل دارد فشارهای اقتصادی را افزایش دهد و از درگیری نظامی استقبال نمی کند. برجسته شدن دوباره این تصور بار دیگر بخشی از نگرانی های معامله گران ارزی را تعدیل کرد.

در این میان، گروه دیگری از معامله گران افت روز شنبه را به یک عامل تکراری نسبت می دادند. از نظر آن ها، وقتی تحریمی اعمال می شود، نوسان گیران این احتمال را بالاتر می دانند که بازارساز در بازار با قدرت بیشتری مداخله کند. این تصور موجب می شود معامله گران با احتیاط بیشتری اقدام به خرید و فروش کنند. با این حال، آنچه مسلم است روز شنبه حجم خرید و فروش ها در بازار چنان زیاد نبود که زمینه ساز نوسان های شدید در این بازار شود. به نظر می رسد، نوسان گیران و معامله گران بزرگ هم چنان باور دارند که بازار ارز مکان مناسبی برای سرمایه گذاری نیست و ترجیح می دهند تومان خود را در بازارهایی قرار بدهند که امکان سود بیشتری دارند. یکی از بازارهایی که در سال 98 نظر معامله گران را به خود بسیار جلب کرده است، بازار سهام بوده است که پیاپی رکوردهای تازه ای را به ثبت رسانده است.

در بازار سکه نیز با وجود افزایش قیمت روز شنبه می توان گفت که تقاضای آن چنانی در بازار وجود ندارد. سکه روز شنبه 15 هزار تومان افزایش قیمت را به ثبت رساند و به بهای 4 میلیون و 80 هزار تومان رسید. به باور فعالان، این افزایش قیمت بیشتر ناشی از افزایش بهای اونس در بازارهای جهانی بود که طی روز جمعه به حدود هزار و 516 دلار رسید. معامله گران بازارهای جهانی انتظار دارند که رشد بهای طلای جهانی در هفته جاری نیز ادامه پیدا کند. به نظر می رسد همین موضوع انتظار بازیگران بازار سکه داخلی را تحت  تاثیر قرار داد و زمینه ساز رشد قیمتی سکه در روز افت دلار شد. با این حال، رشد بهای سکه به اندازه ای نبود که بتوان از ورود تقاضای سنگین به آن سخن گفت. سکه مدت هاست که در دامنه 4 میلیون تا 4 میلیون و 200 هزارتومانی نوسان می کند و تنها در مقاطع کوتاهی به زیر مرز 4 میلیونی رفته و هرگز توان افزایش های سنگین را از خود نشان نداده است.

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

همچنین قیمت فروش یورو به 12800 تومان و قیمت فروش پوند انگلیس به ۱۴45۰ تومان رسید. قیمت حواله درهم امارات در صرافی‌های دوبی از 3155 تومان روز کاری قبل  به 3135 تومان کاهش یافت.

امروز شنبه  1398/06/30 صرافی ملی نرخ رسمی خرید و فروش دلار و یورو را  بدون تغییر به شرح زیر اعلام کرد:

 قیمت خرید دلار آمریکا: 11,350 تومان         قیمت فروش  دلار آمریکا: 11,450 تومان 

 قیمت خرید یورو: 12,650 تومان                    قیمت فروش  یورو: 12,7450 تومان 

 

آخرین قیمت طلا و سکه

در بازار سکه با وجود افزایش قیمت روز شنبه می توان گفت که تقاضای آن چنانی در بازار وجود ندارد. سکه روز شنبه 15 هزار تومان افزایش قیمت را به ثبت رساند و به بهای 4 میلیون و 80 هزار تومان رسید. به باور فعالان، این افزایش قیمت بیشتر ناشی از افزایش بهای اونس در بازارهای جهانی بود که طی روز جمعه به حدود هزار و 516 دلار رسید. معامله گران بازارهای جهانی انتظار دارند که رشد بهای طلای جهانی در هفته جاری نیز ادامه پیدا کند. به نظر می رسد همین موضوع انتظار بازیگران بازار سکه داخلی را تحت  تاثیر قرار داد و زمینه ساز رشد قیمتی سکه در روز افت دلار شد. با این حال، رشد بهای سکه به اندازه ای نبود که بتوان از ورود تقاضای سنگین به آن سخن گفت. سکه مدت هاست که در دامنه 4 میلیون تا 4 میلیون و 200 هزارتومانی نوسان می کند و تنها در مقاطع کوتاهی به زیر مرز 4 میلیونی رفته و هرگز توان افزایش های سنگین را از خود نشان نداده است.

سکه طرح جدید 4 میلیون و 7ی5 هزار تومان و سکه طرح قدیم  4 میلیون تومان قیمت خورد. همچنین قیمت نیم‌سکه 2 میلیون و 80 هزار تومان و ربع‌سکه یک میلیون و 280 هزار تومان شد. سکه گرمی هم با قیمت 890 هزار تومان به فروش رسید.

از سوی دیگر بهای اونس طلای جهانی 1517 دلار بود و در بازار داخلی هر مثقال طلای آبشده به قیمت یک میلیون و 781 هزار تومان رسید که معادل هر گرم طلای ۱۸ عیار حدود 411 هزار تومان است.

 

تیتر یک
  • اونس در کف ۹ ماهه آرام گرفت

    در روزی که گذشت آمریکا میزان اشتغال زایی خود را منتشر کرد که فراتر از پیش بینی اقتصاددان ها بود. این امار به قیمت بیت…

از دست ندهید
بلیط هواپیما