کدخبر: ۳۰۶۱۱۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

واردات کدام خودروها آزاد می شود؟

اقتصاد نیوز: بر اساس آمارها هنوز ۶ هزار خودرو در گمرک ها مانده و دلیل واضحی برای عدم ترخیص این خودروها اعلام نمی شود. طبق برآوردهای انجام شده در سال گذشته حدود ۱۴ هزار و ۶۰۰ پرسنل در شرکت های واردکننده خودرو مشغول به کار بوده اند که از این تعداد هم اکنون فقط ۳ هزار و ۵۰۰ نفر مشغول به کار هستند. آن طور که واردکنندگان خودرو تخمین می زنند، چنانچه دولت بر ممنوعیت واردات خودرو همچنان پافشاری کند تا پایان سال جاری حدود ۲ هزار نفر دیگر کار خود را در این شرکت ها از دست خواهند داد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خودروبانک، فعالان اقتصادی پیش از این نیز برای برطرف کردن چالش های حاصل از ممنوعیت واردات خودرو، نامه های متعددی به دستگاه های مربوطه از جمله رئیس جمهور و معاون اولش نوشته بودند. با این حال آیا ممکن است در نیمه دوم سال واردات خودرو آزاد شود؟

حسین مدرس خیابانی قائم مقام وزیر صمت در امور بین الملل در پاسخ به این سوال که آیا خودروهای هیبریدی از چین و روسیه وارد کشور خواهند شد، اظهار داشت: بحث واردات خودروهای هیبریدی برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی مطرح است و با توجه به محدودیت های ارزی که وجود دارد، واردات این خودروها صرفا جهت بازسازی حمل و نقل عمومی خواهد بود. همچنین هدف از واردات این نوع خودروها کاهش آلودگی هوا، انتقال تکنولوژی و استفاده از فناوری های نوین است و اگر کشور روسیه در تولید خودروهای هیبریدی حرفی برای گفتن داشته باشد، ممکن است واردات از این کشور برنامه ای شکل گیرد.

وی در ادامه بیان داشت: با واردات خودروهای هیبریدی به کشور و استفاده از تکنولوژی آنها برای صنعت خودروسازی کشور، قرار است خودروسازان ما خودشان هم به تولید خودروهای هیبریدی تبدیل شوند. وی در ادامه با اشاره به تولید خودروهای مشترک گفت: در جلسه ای که چند روز پیش حضور پیدا کردم، افراد گفتند که برنامه ای برای ساخت خودروهای خارجی داریم، بنده هم به صنعتگران گفتم که خیلی به سراغ مطرح کردن برندهای خارجی نروند و در این مقطع زمانی باید برنامه ای جهت ارتقا کیفی خودروهای داخلی داشته باشیم و هدف ما بزرگ سازی برندهای تولید داخل است و برندهای داخلی ما باید جایگزین صنعتگران کشورهای منطقه شود.

قائم مقام وزیر صمت در امور بین الملل در ادامه درباره امکان تولید خودرو مشترک با سایر کشورها، بیان داشت: با بسیاری از کشورها به دنبال تولید مشترک هستیم. اخیرا نیز یک تفاهم نامه با کشور ترکیه در این رابطه به امضا رسیده و قرار است سرمایه گذاران ترکیه در خاک ایران وارد شوند و همکاری دو جانبه شکل بگیرد.

وی در پایان در پاسخ به این پرسش که خودروهای هیبریدی قرار است از کدام کشورها وارد ایران شوند گفت: اجازه دهید اطلاعات دقیق و جزئی را مطرح نکنیم.

 

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند