کدخبر: ۳۰۶۲۹۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
برنامه های ترکیه برای کاهش نرخ تورم و بیکاری تا سال 2023

برنامه های ترکیه برای کاهش نرخ تورم و بیکاری تا سال ۲۰۲۳

اقتصاد نیوز: رئیس جمهور ترکیه گفت که تلاش‌ها برای رسیدن به اهداف افق ۲۰۲۳ این کشور ادامه خواهد یافت.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا، رجب طیب اردوغان که در بیست و نهمین نشست مشورتی حزب حاکم عدالت و توسعه حضور یافته بود، به نمایندگان این حزب گفت: هدف ما این است که در افق جدید تا پیش از سال ۲۰۲۳، نرخ تورم را به پنج درصد یا کمتر و نرخ بیکاری را نیز به زیر ۱۰ درصد کاهش دهیم. وی‌ هم‌چنین افزود که دولت می‌خواهد رشد اقتصادی را در سال‌های پیش رو به پنج درصد و بالاتر از آن برساند.

اردوغان هم‌چنین با تمجید از اقدام بانک مرکزی برای کاهش نرخ بهره گفت: با مداخله به موقع بانک مرکزی، نرخ بهره به سطح معقولی کاهش پیدا کرده است اما معتقدم که آن ها نرخ بهره را بیش‌تر کاهش خواهند داد چرا که هنوز فضای کافی برای این کار وجود دارد.

اردوغان هم‌چنین گفت که ترکیه در استفاده بهینه از منابع و مدیریت کارآمد بودجه خود مصمم است. به گفته رئیس‌جمهور ترکیه، این کشور می‌خواهد نسبت کسری بودجه به تولید ناخالص داخلی خود را به ۲.۶ درصد کاهش دهد.

رجب طیب اردوغان که همانند همتای آمریکایی‌اش به اتخاذ رویکر انتقادی از نرخ بهره بالا مشهور است، پیش‌تر گفته بود: من نسبت به نرخ بهره آلرژی دارم. من کاملا مخالف نرخ بهره بالا هستم. اردوغان نرخ بهره بالا را مادر شیاطین خوانده بود.

به دنبال برکناری رئیس قبلی بانک مرکزی ترکیه و روی کارآمدن تیم جدید، چرخه کاهش نرخ بهره در ترکیه آغاز شده است تا جایی که بانک مرکزی نخستین بار در ماه ژوئیه نرخ بهره را به ۱۹.۷۵ درصد کاهش داد و سپس ماه سپتامبر یک بار دیگر نرخ بهره را با ۳.۲۵ درصد کاهش به ۱۶.۵ درصد رساند. انتظار می‌رود که این روند کماکان ادامه داشته باشد.

طبق برنامه جدید اقتصادی ترکیه که هفته پیش توسط برات البایراک، وزیر دارایی و خزانه داری ترکیه از آن رونمایی شد، متغیرهای کلان اقتصادی ترکیه نظیر: تورم، نرخ بیکاری، کسری بودجه، حساب جاری، ثبات مالی و رشد اقتصادی دچار تحولات زیادی خواهند شد. پیش‌تر وزیر دارایی و خزانه داری ترکیه گفته بود برای سال ۲۰۲۲، دستیابی به تورم ۴.۹ درصدی، نرخ بیکاری ۹.۸ درصدی و رشد ۵ درصدی هدف‌گذاری شده است. نرخ تورم ترکیه که در سال گذشته به بالای ۲۵ درصد نیز رسید، در ماه سپتامبر و پس از سه سال برای نخستین بار تک رقمی شد و به ۹.۲۶ درصد رسید.

 

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند