کدخبر: ۳۰۶۹۰۰ لینک کوتاه

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی در آئین افتتاحیه دوازدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران(محلات- نیمور) :

ستاد سنگ کشور در حال حاضر مرده است/ تنها یک درصد تجارت تولید سنگ جهان به ایران اختصاص دارد

اقتصادنیوز: رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی از وضعیت سیاستگذاری در بخش تجارت محصولات معدنی انتقاد کرد.

 به گزارش اقتصادنیوز او با بیان اینکه ستاد سنگ کشور در حال حاضر مرده است، گفت: ستاد سنگ کشور باید احیا شود تا شاهد توسعه صنعت سنگ و ارزآوری برای کشور باشیم که در این راستا باید بخش دولتی به کمک بخش خصوصی آمده و کمک و مشورت لازم را انجام دهد.

بهرام شکوری در آئین افتتاحیه دوازدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران(محلات- نیمور) اظهار کرد: تولید سنگ دنیا ۱۴۰ میلیون تن است که سهم کشورهایی مثل چین، هند، ایران و برزیل در این تولید ۷۰ درصد است. سهم تجارت سنگ در دنیا در سال ۲۰۱۷ بیش از ۲۷ میلیارد دلار بوده که سهم ایتالیا از این مبلغ ۱۳.۵ درصد، ترکیه ۱۲.۱ درصد، هند ۱۰.۸ درصد، برزیل ۷ درصد و ایران ۱.۱ درصد است.

وی در خصوص سهم پایین ایران از تجارت سنگ دنیا افزود: میزان ذخایر سنگ ایران ۳.۴ میلیارد تن است که با این میزان می‌توانیم ۲۰ درصد سهم تجارت سنگ را از آن خود کرده و اشتغال و ارزآوری خوبی را شاهد باشیم.

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با تاکید بر اینکه باید از ظرفیت های موجود استفاده کرد، تصریح کرد: میزان ضایعات استخراج سنگ از معادن کاهش زیادی داشته و با توجه به اینکه امروز بهره‌وری  تولید منهای ضایعات مدنظر قرار دارد باید ضایعات را به صفر رساند. از طرفی بسیاری از شرکت‌ها از ضایعات سنگ در پیکرتراشی و تولید برخی محصولات استفاده می‌کنند.

شکوری بیان کرد: بیش از ۹۰ درصد از 11 میلیون تن سنگ‌ تولیدی سالیانه در ایران، در داخل کشور فرآوری می شود و نهایتا نزدیک ۱۰ درصد آن به صورت سنگ کوپ یا فراوری نشده صادر می‌شود.

وی با اشاره به سهم تولید و صادرات برخی کشورهای دنیا گفت: هند دومین تولیدکننده سنگ دنیاست و ۳۰ درصد سنگ کوپ تولیدی خود و ۳۰ درصد سنگ فرآوری شده خود را صادر می کند. ایتالیا نیز با داشتن ذخایر سنگی خوب ۲۲ درصد از کوپ های تولیدی خود و ۶۰ درصد از سنگ های فرآوری شده خود را صادر می کند. ترکیه سومین تولیدکننده کوپ دنیاست که یکی از موفق ترین برنامه‌های توسعه صنعت سنگ در دنیا را به نتیجه رسانده است. این کشور 45 درصد کوپ تولیدی و بیش از 80 درصد سنگ‌های فرآوری شده خود را صادر می‌کند.

کشور ایران نیز با تولید 7.5 میلیون تن کوپ سنگ، چهارمین تولید کننده بزرگ سنگ در دنیاست که به دلیل بازار گسترده قبلی در داخل کشور، کیفیت نامناسب محصولات تولیدی، ضعف در بازاریابی بین‌المللی و برند سازی، متاسفانه سهم ناچیزی در تجارت جهانی دارد. درحالیکه کشور پتانسیل سهم 20 درصدی از تجارت جهانی سنگ را دارا است.

لذا با توجه به عملکرد خوب کشورهایی نظیر ترکیه و ایتالیا، می‌بایست در حوزه صادرات سنگ ایران، بررسی‌هایی توسط کارشناسان صورت گیرد تا بتوان با رفع مشکلات، میزان صادرات سنگ در ایران را افزایش داد.

یکی از این فعالیت‌های کارشناسانه، انجام پژوهش با همکاری انجمن سنگ و اتاق بازرگانی اراک در میز صادرات نمایشگاه نیمور محلات است. تا به طور مثال با مطالعه دقیق ترکیه و بررسی علل اینکه این کشور چگونه می‌تواند سنگ را فراوری و سپس در بازار جهانی عرضه کند، مشکلات و مصائب استخراج، فرآوری و صادرات ایران را شناسایی و در حل مسئله، راهکار مناسب را انتخاب نمود.

به عنوان مثال استخراج از ذخایر سنگ ایران زیر یک درصد است اما نرم جهانی بالای 5 درصد بوده، درنتیجه با رسیدن به نرم جهانی، می‌توان تولید بین 10 تا 15 میلیون تن سنگ در کشور را به تولید بالای 50 میلیون تن رساند.

 بنابراین با یک کار کارشناسی می‌توان تبیین کرد که کجا فعالین اقتصادی حوزه سنگ مقصرند و کجا سیاست‌گذاری‌های اشتباه دولت، بازار صادراتی سنگ ایران را با چالش مواجه ساخته است.

شکوری با اشاره به اعتراضات اخیر بخش خصوصی بر عوارض‌های صادراتی وضع شده بر حوزه معدن در همایش فلزات غیرآهنی که توسط دنیای اقتصاد برگزار شد، بیان کرد که بر اساس دستور وزیر که آقای دکتر سرقینی اعلام کردند، در سه جلسه آتی اتاق فکر وزیر که آقای مهندس بهرامن از خانه معدن ایران، اینجانب از کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران به همراه سایر تشکل‌های ذی‌ربط و ذی‌صلاح در آن حضور خواهیم داشت، مقرر شدبحث عوارض صادراتی سنگ‌های ساختمانی، مس، روی، سنگ آهن و کنسانتره آن‌ها، بررسی کارشناسانه گردد و سپس تصمیم‌گیری در خصوص عوارض صورت پذیرد.

شکوری در ادامه صحبت‌های خود به لزوم تقویت بخش بازاریابی سنگ اشاره نمود که می‌توان با تقویت بخش بازاریابی سنگ، سهم واقعی کشور ایران را از بازار سنگ جهانی محقق ساخت.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند