عدم پایبندی اعضای اوپک به تعهد خود برای عربستان دردسرساز شد

کدخبر: 311454
اقتصاد نیوز: عربستان برای به دست آوردن بهترین قیمت برای سهام آرامکو، نیاز به متوقف کردن روند کاهش قیمت نفت دارد ولی در واقع گرفتار برخی از اعضای ائتلاف اوپک شده که به سهمیه خود طبق قرارداد کاهش تولید پایبند نیستند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم؛  زمان بندی در مسائل مالی مانند نمایش طنز اهمیت بالایی دارد، اگر آن را درست انجام دهید سرمایه‌گذاران یا تماشاچیان را در دست خود خواهید داشت و اگر اشتباه کنید یک سکوت ممتد دردآور در انتظارتان خواهد بود.

 عربستان سعودی بالاخره عرضه اولیه سهام شرکت آرامکو را در بورس داخلی آغاز کرد. قیمت سهام آرامکو تصادفاً در همان زمانی تعیین خواهد شد که تولیدکنندگان اوپک قرار است با یکدیگر دیدار داشته باشند و در مورد قدم بعدی در استراتژی افزایش قیمت نفت مذاکره کنند.

 این هم زمانی برای ریاض خوب نیست. عربستان برای به دست آوردن بهترین قیمت برای سهام آرامکو، نیاز به متوقف کردن روند کاهش قیمت نفت دارد ولی در واقع گرفتار برخی از اعضای ائتلاف اوپک+ شده که به سهمیه خود طبق قرارداد کاهش تولید برای افزایش قیمت نفت پایبند نیستند: کشورهایی مثل روسیه و عراق که ترجیح داده اند بار کاهش تولید را بر دوش عربستان سعودی بیندازند.

 عربستان و بانکداران آن در شرایط سختی قرار دارند و سعی می کنند سرمایه‌گذاران احتمالی آرامکو را قانع کنند که این شرکت زیر بار کاهش غیر ضروری تولید نمی رود. این کار چندان آسان نیست مخصوصاً در آستانه اجلاس اوپک که احتمالاً طی آن کاهش فعلی تولید پس از مارس 2020 تمدید میشود و ممکن است شدیدتر هم شود. در حالی که جلوگیری از کاهش قیمت نفت برای آرامکو بسیار حیاتی است،  عدم کاهش تولید هم برای این شرکت اهمیت دارد.

 مسکو و بغداد کاملا از فشاری که عربستان برای افزایش قیمت نفت به خاطر مسئله عرضه سهام آرامکو تحمل می کند، آگاه هستند و می دانند که اگر طبق سهمیه خود تولید نکنند، ریاض باید تولیدش را بیش از این کاهش دهد.

 محمد بارکیندو دبیرکل اوپک حداکثر تلاش خود را برای کمک به عربستان انجام می دهد. وی می‌گوید سال آینده برای تولید کنندگان نفت از نظر قیمت نفت خام ، سال امیدوارکننده تری خواهد بود.

 چین و آمریکا در جهت حل و فصل درگیری تجاری خود پیش می روند و برای افزایش تقاضا امیدهایی داده‌اند ولی روی وعده های دونالد ترامپ نمی‌توان حساب کرد. در همین زمان، دومین رونق نفت شیل آمریکا رو به پایان است و باعث کاهش عرضه نفت به بازار می شود. ولی سال آینده شاهد رشد تولید از سوی برخی کشورهای غیر عضو اوپک مثل نروژ، برزیل و گویان خواهیم بود.

 عربستان سعودی به تولید کنندگان دیگر فشار می آورد که سهم بیشتری از کاهش تولید را بر عهده بگیرند ولی عرضه سهام آرامکو دست و پای آن را بسته است. صنعت نفت روسیه مدتی است  کاهش تولیدش را متوقف کرده است.

 فشار بر روی عربستان در پنجم دسامبر، روز تعیین قیمت سهام آرامکو و اجلاس اوپک ، پایان نمی یابد. وقتی اولین قیمت گذاری انجام شود ،عربستان باید جلوی سقوط آن را بگیرد. این تنها بخشی از سهام است که قرار است فروخته شود .عملکرد ضعیف عربستان می تواند علاقه به عرضه های بعدی سهام را زیر سوال ببرد.

 وابستگی عربستان به درآمدهای نفتی در بحبوحه تلاش آن برای پیشبرد سیاست تولید ائتلاف اوپک+ دستان آن را بسته است. نیاز به سرمایه گذاران در آرامکو فشار مضاعفی بر عربستان است.

 

از دست ندهید
بلیط هواپیما