کدخبر: ۳۱۲۱۲۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

نوبخت: می‌توانیم ۳ هزار میلیارد تومان بنزین صادر کنیم

معاون رئیس‌جمهور گفت: ما به همه ۸۰ میلیون نفر نمی‌توانیم یارانه ناشی از افزایش قیمت بنزین را بدهیم بین ۱۸ تا ۱۹ میلیون خانوار مشمول این یارانه می‌شوند هر کسی خود را متقاضی دریافت بداند وزارت رفاه موظف شد بررسی کند و از امروز این یارانه محاسبه می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری ایلنا، محمدباقر نوبخت در گفت‌وگوی ویژه خبری با اشاره به موضوع سهمیه‌بندی بنزین و دلایل این تصمیم عنوان کرد: بعد از قانون هدفمندی یادانه‌ها بارها غیر از آنچه در قانون برنامه هم گفته شده بود؛ دو دلیل داشتیم که مجوز قانونی این اقدام را تکمیل کنیم، بخش نخست سیاست دولت است؛ دولت دوازدهم در همه اسناد موجود دو سیاست را داشت، اول اینکه در راستای فقر مطلق تلاش کند و بهبود معیشت خانوارها را در برنامه داشته باشد.

وی افزود: برای افزایش یارانه خانوارهای ویژه دولت به عهدش وفا کرد، سه تا ۵ برابر یارانه آنها را افزایش داد در گام دوم آنها که پشت نوبت بودند را مشمول پرداخت‌هایی کرد. در کنار این برای بهبود وضع معیشتی هم برنامه داشتیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد: به گواهی همه نهادهای بین‌المللی دولت توانست دو سال متوالی نرخ تورم را یک رقمی کند. تحریم ظالمانه قدرت خرید مردم را کاهش داد برای کاهش این فشار اقدام کردیم ده درصد افزایش حقوق‌ها را به بیست درصد برگرداندیم و با همین منابع پاداش بازنشستگی و مبلغ طرح‌های عمرانی را دادیم ما باید منابع جدید را هم شناسایی می‌کردیم باید از یارانه پنهان انرژی هم برای اهداف خود بهره‌مند می‌شدیم.

وی با بیان اینکه قیمت بنزین را باید به سمت واقعی شدنش هدایت می‌کردیم، گفت: اینکه فکر کنیم قیمتی را ثابت نگه داریم کمک به جامعه کردیم درست نیست. در واقع یک گام به سمت قیمت واقعی بنزین باید بر می‌داشتیم از سوی دیگر این تفاوت قیمت را به ۶۰ میلیون نفر باید بدهیم.

نوبخت با تاکید بر اینکه ما از سال قبل غیر از سیاست‌های سال قبل دنبال منابع جدید بودیم، خاطرنشان کرد: سال قبل ابلاغیه‌ای از رهبری شد و خواستار اصلاح ساختار بودجه بودند که گفته بودند برای منابع پایدار باید فکر کنید که از کجا می‌توان این منابع را تحصیل کرد آنچه در این خصوص هم می‌توان گفت ۱۳۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان داشتیم که الان درباره ۳۰ هزار میلیارد تومان از این یارانه حرف می‌زنیم.

وی گفت: نظر آقای روحانی این بود که منابع را به هیچ وجه اجازه نداریم به بودجه ببریم این ۳۰ هزار میلیارد تومان در شورایعالی هماهنگی سه قوه مطرح شد و با جمیع جهات و مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی که به تایید رهبری هم رسید داریم آن را اجرا می‌کنیم.

معاون رئیس‌جمهور یادآور شد: خود من هم تکرار کردم تمامی وجوهی که از این محل می‌آید در حساب خاصی در خزانه می‌آید و بدون حضور در بودجه عمومی ماهانه بین خانواده‌های هدف تقسیم می‌شود الان درباره کسانی که یارانه می‌گیرند هم مجلس مصر است که باید ۲۵ میلیون نفر را حذف کنید. ما به همه ۸۰ میلیون نفر نمی‌توانیم این یارانه را بدهیم بین ۱۸ تا ۱۹ میلیون خانوار مشمول این یارانه می‌شوند هر کسی خود را متقاضی دریافت بداند وزارت رفاه موظف شد بررسی کند و از امروز این یارانه محاسبه می‌شود.

وی در پاسخ به اینکه پیش‌بینی شما از درآمدهای حاصل از این طرح چیست، گفت: پیش‌بینی ما این است درآمدهای ناشی از طرح سهمیه‌بندی بنزین محاسبه شده است و مشخص شده که چقدر بنزین را به صورت یارانه‌ای پرداخت می‌کنیم و چه مقدار به صورت آزاد. در حال حاضر نیز حدود ۶۴ میلیون لیتر به صورت سهمیه‌بندی و ۲۰ ، ۳۰میلیون لیتر به صورت سوپر و آزاد توزیع می‌شود یعنی از حدود ۹۰ لیتر بزنین ۲۰ تا ۳۰ میلیون لیتر آزاد است و برآورد ما این است که ۲۹ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان بتوانیم درآمد داشته باشیم البته برای صادرات هم پیش‌بینی کردیم که حدود ۳هزار میلیارد تومان هم صادر می‌کنیم.

نوبخت درباره تبصره ۱۴ نیز خاطرنشان کرد: تبصره ۱۴ مکانیزم خودش را دارد و استمرار می‌یابد و در پایان این ماه یعنی تا دو روز آینده آنچه در خصوص تبصره ۱۴ یعنی افزایش قیمت حامل‌های انرژی از سال ۸۹ بوده و محاسبه شده به حساب مردم می‌ریزیم. آیا مردم روزی را بخاطر دارند که ما یارانه آنها را پرداخت نکرده باشیم؟

وی ادامه داد: در تبصره ۱۴ هرچه قیمت افزایش پیدا کرده و اصلاح می‌شد بخشی برای مالیات شهرداری‌ها و بخشی برای سازمان هدفمندی می‌رفت و بخشی به مردم داده می‌شد اما الان این رقم حاصل شده تکه تکه نخواهد شد به طور مثال در قانون هدفمندی یارانه‌ها ۱۴۰ میلیارد تحصیل می‌شد و ۸ الی ۹ میلیارد تومان به مردم پرداخت می‌شد و مابقی بر اساس قانون توزیع می‌شد اما در این روش ۳۰ هزار میلیارد تومان که کسب می‌شود تقسیم نمی‌شود و در راستای سیاست دولت دوازدهم در جهت بهبود معیشت همه این مبالغ اصلاح قیمت بنزین بین خانوارها که حدود ۱۸ الی ۱۹ میلیون خانوار است و امکان دارد بیشتر هم ‌شود، تقسیم می‌شود.

ادامه دارد...

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند