کدخبر: ۳۱۲۴۶۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
با گرانی بنزین مصرف سوخت چقدر کم شده است؟

با گرانی بنزین مصرف سوخت چقدر کم شده است؟

اقتصاد نیوز: سومین روز بعد از سهمیه بندی در حالی شروع شد که بسیاری از مردم خودروهای خود را بیرون نیاوردند و برای تردد به سراغ حمل و نقل عمومی رفتند گواه این ادعا کم شدن ۲۰ درصدی میزان مصرف سوخت در روز گذشته بود.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خبرآنلاین؛ این خبر هرچند  خبر خوشحال کننده ای برای رفع آلودگی هوا  به نظر می رسد اما هنوز لبخند این خوشحالی بر لبان مان نقش نبسته بود که تصاویر زیادی از مردم در فضای مجازی منتشر شد که در پی گرانی برای جابه جایی در شهر تهران به سراغ مترو  یا دیگر وسایل حمل و نقل عمومی رفته و تراکم زیادی را رقم زده بودند. تراکمی که به نظر می آید مشکلات زیادی را هم برای مردم به همراه داشته باشد .جالب  است که پس از هر بار افزایش قیمت سوخت بحث توسعه سیستم حمل و نقل عمومی به میان می آید اما انگار این بحث ها تا افزایش بعدی قیمت ها به فراموشی سپرده می شود چرا که توسعه سیستم حمل و نقل عمومی  در شهر های بزرگ و به ویژه مترو نیازمند سرمایه گذاری و عزم جدی اجرایی و حتی نگاهی فرادولتی و ملی است که امیدواریم این بار  این نگاه در مسئولان حاکم باشد.در ادامه سعی کرده ایم مشخصاتی از مترو و حمل و نقل عمومی چند کلان شهر جهان را در کنار وضعیت حمل و نقل عمومی تهران مرور کنیم.

  مترویی با ایستگاه های زیبا

متروی مسکو با داشتن 17 خط فعال، 267 ایستگاه و مسیری به طول 397 کیلومتر، یکی از قدیمی‌ترین خطوط متروی شهری در جهان به حساب می آید که به دلیل زیبایی و آثار هنری در ایستگاه هایش بسیار مشهور است. متروی مسکو روزانه 6.85 میلیون نفر از جمعیت 12.6 میلیون نفری این کشور را جابه جا می کند.

مسکو کشوری پیشرو در زمینه مدرن سازی طراحی وسایل شهری و امکانات رفاهی است. یکی از همین وسایل، ناوگان حمل و نقل عمومی است. سیستم حمل و نقل عمومی در مسکو به شدت گسترده و متنوع است. مترو، مارشروتکا(ون و مینی بوس)، تراموا، اتوبوس ساده و برقی ، قایق و تاکسی از  وسایل موجود در حمل و نقل عمومی مسکو است. مترو در مسکو از 5:30 صبح تا یک بامداد کار می کند.

  تراموا سوارها

مترو در استانبول مانند تراموا محبوب نیست اما با این حال استانبول 95.3 کیلومتر مترو دارد که دارای 6 خط و 73 ایستگاه است. با این حال مترو در استانبول روزانه 1.1 میلیون نفر  را در این شهر 13.2 میلیون نفری جابه جا می کند.سیستم حمل و نقل عمومی در استانبول شامل تاکسی، اتوبوس، تراموا، مترو و کشتی است. محبوب ترین وسیله حمل و نقل گردشگران در استانبول ترامواست زیرا از وسط خیابان های شهر و از روی ریل های زمینی می گذرد و سرعت مطلوبی هم دارد.

 جابه جایی 8.9 میلیون نفری

یکی از بزرگ ترین سیستم های حمل و نقل جهان به شهر پکن تعلق دارد. آن ها با جمعیت 21.5 میلیون نفری 20 خط مترو به طول 611.5 کیلومتر با 334 ایستگاه دارند. این 20 خط مترو روزانه 8.9 میلیون نفر را در شهر جابه جا می کند.  از آن جایی که این شهر جمعیت زیادی دارد در ساعات اوج یعنی 8 صبح تا 6 عصر با ازدحام جمعیت مواجه است. اتوبوس، مترو، تاکسی، دوچرخه، ریکشا (سه چرخه) و قایق از وسایل حمل و نقل عمومی در پکن  است.

 جا به جایی با بالگرد

سیستم حمل و نقل توکیو هم گستردگی خاص خود را دارد و هم اکنون از لحاظ حمل و نقل مسافر با جابه جایی روزانه حدود هفت میلیون نفر رتبه خوبی را در جهان داراست. این جابه جایی با تعداد 9 خط و 179 ایستگاه به طول 195.1 کیلومتر انجام می شود.

با این حال پیاده روی و دوچرخه سواری هم در این شهر بسیار رایج است. بالگرد، مترو، اتوبوس و تاکسی هم از وسایل حمل و نقل عمومی این شهر است. البته هزینه جابه جایی با بالگرد در توکیو بسیار بالاست.

 مترویی با آثار هنری

متروی پاریس بخشی از نظام حمل و نقل شهری پاریس با جمعیت 12 میلیون نفری است که در فرانسه آن را «متروپولیتن» می‌نامند. آثار معماری به سبک هنر نو موجود در این مترو شهرت جهانی دارد. این شهر با 16 خط مترو به طول 226 کیلومتر 303 ایستگاه دارد که روزانه بیش از 4.5 میلیون نفر را به مقصدشان می رساند.

هرچند پاریس بزرگ است اما حمل و نقل عمومی بسیار منظم و سازمان دهی شده ای دارد و اگر از وسیله مناسب استفاده کنید بدون دردسر می توانید در شهر تردد داشته باشید. مترو، دوچرخه، اتوبوس، قطار (RER) و قایق اتوبوسی از دیگر  وسایل حمل و نقل عمومی پاریس است.

 شهری در انتظار آینده

تهران هم در حالی یکی از کلان شهرهای دنیاست که 220 کیلومتر مترو دارد و روزانه 2.5 میلیون نفر را با آن جا به جا می کند. 7 خط با 125 ایستگاه هم اکنون در این شهر فعال است.برخلاف بیشتر کلان شهرهای دیگر، برای حمل و نقل عمومی در شهر تهران از اتوبوس استفاده می شود که به همین دلیل خطوط ویژه اتوبوس در شهر بسیار است. به هر حال امید است که در سایه سهمیه بندی جدید بنزین، به زیر ساخت های این کلان شهر و البته شهرهای دیگر توجه بیشتری شود.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند