کدخبر: ۳۱۳۷۷۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
تفاهم مشترک چین و آمریکا در مورد مرحله اول قرارداد تجاری

تفاهم مشترک چین و آمریکا در مورد مرحله اول قرارداد تجاری

اقتصاد نیوز: ترامپ گفت مذاکره کنندگان چین و آمریکا در مورد مسائل اصلی مربوط به مرحله اول قرارداد تجاری صحبت کرده‌اند و به یک تفاهم مشترک در حل مشکلات مربوط رسیده‌اند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم؛ دونالد ترامپ پس از گفتگوهای تلفنی مذاکره کنندگان ارشد چین و آمریکا و توافق برای ادامه کار بر روی مسائل باقی مانده اعلام کرد این دو کشور به امضای مرحله اول یک قرارداد تجاری نزدیک می شوند.

 ترامپ گفت واشنگتن در مراحل نهایی کار بر روی قراردادی قرار دارد که به جنگ تجاری 16 ماه با پکن پایان میدهد. وی همچنین بر حمایت واشنگتن از معترضان هنگ کنگ تاکید کرد. مسئله هنگ کنگ یکی از موارد اختلاف با چین است.

 چین اعلام کرد تری برنستاد، سفیر آمریکا را فراخوانده تا اعتراض خود را به تصویب قانون «دموکراسی و حقوق بشر هنگ‌کنگ» در کنگره آمریکا اعلام کند و گفت این قانون دخالت در امور داخلی چین است.

 ترامپ در کاخ سفید به خبرنگاران گفت:« ما در مراحل نهایی یک قرارداد مهم قرار داریم . می توان گفت این یکی از مهم ترین قراردادهای تجاری تا به امروز است. همه چیز به خوبی پیش می رود ولی می خواهیم شاهد بهتر شدن اوضاع در هنگ‌کنگ هم باشیم».

وی گفت رابطه خوبی با شی جین پینگ رئیس جمهور چین دارد و از او انتظار دارد اطمینان دهد که اتفاقات خوبی در هنگ کنگ می‌افتد. احزاب موافق استقلال در هنگ کنگ 90 درصد 452 کرسی شورای منطقه ای را در انتخابات روز یکشنبه به دست آوردند.

 ترامپ بدون این که دقیقاً مشخص کند چه انتظاری از شی دارد گفت:« من فکر می کنم رئیس جمهور شی می تواند این اتفاق را رقم بزند. من او را می شناسم و می دانم او این کار را انجام می دهد».

 این اظهارات ترامپ در مورد مذاکرات تجاری باعث بالا رفتن بازار سهام شد. سه شاخص اصلی وال استریت به بالاترین حد خود در روز سه‌شنبه رسیدند.

 ترامپ این  اظهارات را به دنبال تماس تلفنی رابرت لایت هایزر نماینده تجاری آمریکا و استیون منوچین وزیر خزانه داری این کشور با معاون نخست وزیر چین بیان کرد.

 وی گفت مذاکره کنندگان در مورد مسائل اصلی مربوط به مرحله اول قرارداد تجاری صحبت کرده‌اند و به یک تفاهم مشترک در حل مشکلات مربوط رسیده‌اند.

 انتظار می‌رفت مرحله اول این قرارداد تجاری در نوامبر تکمیل شود ولی متخصصان و افراد نزدیک به کاخ سفید هفته گذشته گفتند با توجه به فشار چین برای لغو بیشتر عوارض، امضای این قرارداد به سال جدید موکول می شود.

کلیان کانوی، مشاور کاخ سفید گفت آمریکا و چین به مرحله اول قرار داد تجاری بسیار نزدیک شده اند. وی گفت ترامپ می خواهد این قرارداد در چند مرحله بسته شود چون به نظر او یک قرارداد بسیار بزرگ و تاریخی است.

 ترامپ در ماه اکتبر گفت انتظار دارد پس از تکمیل مرحله اول، به سرعت وارد مرحله دوم مذاکرات شوند و بر مسائل مهم تری مثل تقاضای چین برای انتقال فناوری شرکت‌های آمریکایی به رقبای چینی تمرکز کنند.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند