کدخبر: ۳۱۴۷۳۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ دو تحلیل از دومین افت متوالی

اقتصادنیوز: امروز سه‌شنبه ۱۲ آذرماه ۱۳۹۸ بازار آرامش نسبی و حرکت روی مدار نزولی کم‌شیب را برای دومین روز متوالی تکرار کرد. امروز دلار زیر محدوده ۱۲۷۰۰ تومانی رفت و عصر در محدوده ۱۲۶۸۰ تومانی قیمت خورد. در بازار طلا نیز، قیمت سکه طرح جدید به سمت کف محدوده ۴.۴ میلیون تومانی و مثقال طلای آبشده به سمت کف محدوده ۱. میلیون تومانی حرکت کرد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ دلار در آذرماه، پله پله و آرام افزایش پیدا کرده است، ولی در 2 روز اخیر این ارز شاهد 2 افت متوالی بوده است. امروز شاخص ارزی 10 تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 12 هزار و 680  تومان رسید. این ارز روز دوشنبه نیز 10 تومان افت قیمت را به ثبت رسانده بود.

دو دیدگاه عمده در بازار

دو افت متوالی و مقاومت شدید در برابر صعود به بالای سطح 12 هزار و 800 تومانی چنین تصوری را در میان برخی معامله گران ایجاد کرده است که روند افزایشی دلار قطع شده است و بازار به دوران ثبات توام با کاهش های آرام بازگشته است.

این گروه استدلال می کنند، بازارساز با حضور فعال خود مانع از آن شده است که بازار حتی در روزهایی که با تقاضای بیشتری نسبت به گذشته مواجه است، افزایش بیشتری را تجربه کند و با عادی تر شدن فضا، احتمال افت بیشتر قیمت را مطرح می کنند؛ البته برخی نیز از برقراری تعادل در همین کانال 12 هزار تومانی سخن می گویند.

در مقابل این دیدگاه، زاویه دید دیگری نیز در بازار حضور دارد؛ این گروه اعتقاد دارند الگوی رشد دلار در آذرماه به صورت پله ای بوده است و بازار به یکباره سدهای مقاومتی را نشکسته است. به گفته آن ها دلار پله پله و به آرامی رشد می کند. چند افزایش قیمت با کاهشی جزیی  دنبال می شود و پس از آن قیمت بار دیگر به جاده افزایشی بازمی گردد.

در واقع رشد قیمت دلار راحت یا با هیجان صورت نمی گیرد، بلکه علی رغم مقاومت هایی که در برابر خود می بیند، سرانجام راه خود را به سوی نرخ های بالاتر باز می کند. از نظر این گروه از معامله گران، کاهش قیمت دلار در روزهای اخیر نیز تنها  می تواند اصلاحی در راه افزایش مجدد باشد. در واقع دو دیدگاه مشخص را در روزهای اخیر می توان در بازار از هم متمایز کرد: دسته ای که اعتقاد به قدرت بازارساز دارند و معتقدند کاهش روزهای اخیر نشانه ای بر برقراری آرامش دوباره در بازار است و گروه دیگری که باور دارند قیمت در یک مسیر افزایش آرام قرار گرفته است. دسته دوم، بیشتر بر افزایش تقاضا تاکید می کنند و معتقدند همین میزان تقاضا بوده است که در مجموع در 12 روز آذر قیمت را در جاده صعودی قرار داده و تا حد اثر عرضه را خنثی کرده است.

دیدگاه رئیس کل

در این میان، دیدگاه رییس کل بانک مرکزی نیز به دسته اول بازیگران ارزی نزدیک تر است. او در آخرین یادداشت خود عنوان می کند که تغییری در متغیرهای بنیادی بازار رخ نداده است؛ در نتیجه نوسانات فعلی نمی تواند ادامه پیدا کند. از نظر او، سفته بازی  و شکل گیری انتظارات غیرواقعی در رشد قیمت نقش داشته اند و با توجه به ناپایداری آن ها و اطمینان از ذخایر ارزی بانک مرکزی، وضعیت ابتدای آذرماه پایدار نخواهد بود.

در مقابل افزایشی ها عنوان می کنند، ورود تقاضای احتیاطی به بازار موجب شده است که قیمت بالا برود و در صورتی که ادامه پیدا کند، می تواند قیمت را بیشتر هم افزایش دهد. آن ها بر وجود تقاضای شرکت های تجاری برای تسویه های دلاری نیز تاکید می کنند. در واقع کمتر معامله گر افزایشی در بازار حضور دارد که انتظار داشته باشد قیمت این ارز در آذرماه مسیر کاهشی را انتخاب کند.

با این حال، معامله گران زیادی معتقدند ممکن است پس از هفته اول دی ماه روند بازار کاهشی شود. مذاکرات اخیر ایران با مقامات عمانی توجه برخی معامله گران را به خود جلب کرده است. این در حالی است که افزایشی ها اعتقاد دارند، بازار برای اینکه به شرایط عادی بازگردد، نیاز به ثبات بیشتری دارد. در این میان، صحبت ها مبنی بر کاهش شدید صادارات نفت ایران انتظارات افزایشی را در بازار فعالتر می تواند کند.

امروز همسو با کاهش قیمت دلار، سکه تمام بهار آزادی نیز در مسیر نزولی قرار گرفت و با 25 هزار تومان افت به بهای 4 میلیون و 415 هزار تومان رسید.

 

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

امروز دلار آمریکا در بازار آزاد بین 12650 تا 12740 تومان جابه‌جا شد و در معاملات پایانی عصر بین 12680 تا 12700  تومان قیمت خورد. یورو نیز در معاملات پایانی امروز بین 13870 تا 13900 تومان و پوند انگلیس 16200 تا 16250 تومان معامله شد.

امروز 12 آذرماه 1398 صرافی بانک ملی نرخ فروش دلار و یورو را با 50 تومان کاهش به شرح زیر اعلام کرد:

  قیمت خرید دلار آمریکا:  12.400 تومان (0)         قیمت فروش دلار آمریکا:  12,500 تومان (-50)

  قیمت خرید یورو:  13.600 تومان (0)                    قیمت فروش یورو:  13,700 تومان (-50)

 

آخرین قیمت طلا و سکه

عصر امروز سکه طرح جدید به 4 میلیون و 415 هزار تومان و سکه طرح قدیم 4 میلیون و 340 هزار تومان قیمت خورد. قیمت نیم‌سکه 2 میلیون و 350 هزار تومان و ربع‌سکه یک میلیون و 520 هزار تومان بوده است. سکه گرمی هم با قیمت 890 هزار تومان به فروش می‌رسد.

امروز بهای اونس طلا در بازار جهانی تا حدود 1463 دلار ریزش کرد. در بازار داخلی نیز هر  مثقال طلای آبشده به رقم یک میلیون و 918 هزار تومان رسید، که این رقم معادل هر  گرم طلای ۱۸ عیار حدود 442 هزار تومان است.

 

این مطلب برایم مفید است
95 نفر این پست را پسندیده اند