کدخبر: ۳۱۴۹۲۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
بزرگ‌ترین صادرکننده چای به ایران چه کشوری است؟

بزرگ‌ترین صادرکننده چای به ایران چه کشوری است؟

اقتصادنیوز: شورای تولید و صادرات چای هند اعلام کرد،این کشور با صادرات ۴۳.۷۶ میلیون کیلوگرم چای به ایران تا سپتامبرسال جاری (شهریور-مهر) به بزرگترین صادر کننده چای به ایران تبدیل شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از میزان؛ نشریه " بیزینس استاندارد" نوشت: این صادرات برای هند ۱۷۲میلیون دلار درآمد داشته است.

بر اساس توافق تجاری هند و ایران، دهلی نو می تواند بهای نفت وارداتی از ایران را با استفاده از روپیه پرداخت کند. ایران با استفاده از این ارز به واردات کالا از هند ادامه می دهد. هند نیز برای واردات کالا از ایران از ارز ریال استفاده می کند.

یک تاجر چای هندی به ایران گفت،این توافق تجاری نه تنها به هند کمک کرده است تا تجارت خود با ایران را حفظ کند بلکه دهلی نو توانسته است بازار خود در این کشور را نیز گسترش دهد. درحالی که صادرات سایر کشورها به ایران با چالش روبرو بوده است، تاجران هندی توانسته اند سهم خود در بازار ایران را افزایش دهند.

داده های منتشر شده توسط شورای تولید و صادرات چای هند نشان داد که بین ماه‌های ژانویه تا سپتامبر، صادرات چای هند به ایران با ۱۱۵ درصد افزایش در مقایسه با دوره مشابه در سال گذشته به ۴۳.۷۶ میلیون کیلوگرم رسید. درآمد حاصله از این صادرات برای هند با ۱۳۳.۳۸ درصد افزایش به ۱۷۲.۸۴ میلیون دلار رسیده است.

در همین دوره صادرات چای هند به روسیه و سایر کشور های آسیای مرکزی، ۱۱.۴۶ درصد کاهش داشته است و به ۴۱.۷۲ میلیون کیلوگرم رسیده است.

پیش از این روسیه به عنوان بزرگ ترین مقصد چای هند محسوب می شد و صادرات این محصول هند به روسیه و سایر کشور های آسیای مرکزی مجموعا ۲۰ تا ۳۰ درصد از کل صادرات چای هند را شامل می شد.

با این حال در سال جاری سهم ایران در صادرات چای هند به جهان ۲۹.۱۹ درصد بوده است و سهم روسیه در صادرات چای هند حدود ۱۶.۵۲ درصد گزارش شده است.

ایران همچنین یک خریدار بزرگ چای ارتدوکس هند است. این کشور سالانه ۲۸ تا ۳۰ میلیون کیلوگرم چای ارتدوکس از هند خریداری می کند.

هند که دومین کشور بزرگ صادر کننده چای به جهان است، معمولا چای از نوع سی تی سی را به کشورهایی از جمله پاکستان، مصر و انگلیس صادر می کند در حالی که این کشور محصولات چای از نوع ارتدوکس را به کشورهایی همچون ایران، عراق و روسیه ارسال می کند.

چای به دو شیوه سنتی ارتدوکس( Orthodox) و غیر سنتی (CTC) تولید می شود. تفاوت این دو شیوه به نوع مالش و لوله کردن برگ سبز چای مربوط است.

در شیوه CTC کلیه سلولها و رنگدانه های چای اکسیده می شوند و در نتیجه این نوع چای از نظر رنگ و کیفیت نسبت به شیوه سنتی برتری دارد.

هم اکنون صادرات عمده ایران به هند شامل نفت، کودهای شیمیایی و واردات از هند نیز شامل غلات، چای، قهوه، ادویه جات و مواد شیمیایی طبیعی می باشند.

ارزش تجارت دوجانبه هند و ایران از ۱۲.۹ میلیارد دلار در سال مالی ۲۰۱۶-۲۰۱۷ به ۱۳.۸ میلیارد دلار در سال مالی ۲۰۱۷-۱۸ افزایش یافته است. ارزش صادرات هند به ایران حدود ۲.۵ میلیارد دلار بوده است.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند