کدخبر: ۳۱۸۳۱۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
بانک مرکزی در بخشنامه‌ای بانکها را مکلف به رفع سوءاثر برخی چک های برگشتی کرد

بانک مرکزی در بخشنامه‌ای بانکها را مکلف به رفع سوءاثر برخی چک های برگشتی کرد

اقتصاد نیوز: بانک مرکزی در بخشنامه‌ای، بانکها را مکلف به رفع سوءاثر آن دسته از چک‌های برگشتی کرد که سه سال از تاریخ صدور آنها گذشته و شکایت نداشته باشند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم، براساس بخشنامه جدید بانک مرکزی که شبکه بانکی ابلاغ شده است، بانک‌ها مکلف شده‌اند با مراجعه به سامانه طراحی شده از سوی قوه قضائیه (عدل ایران) به صورت آنلاین استعلام گرفته و در صورت عدم شکایت، با اعمال کد 6 در سامانه بانک مرکزی بلافاصله از چک‌ها رفع سو اثر نمایند.

متن کامل بخشنامه بانک مرکزی که از سوی مدیریت کل اعتبارات اداره اطلاعات بانکی این بانک به شبکه بانکی ابلاغ شده، به شرح زیر است:

با سلام و احترام

پیرو بخشنامه شماره 98/258390 مورخ 98/7/30 این مدیریت کل مبنی بر مکاتبه با مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه جهت احراز عدم طرح دعوای حقوقی و کیفری در خصوص چک‌های مشمول مروز زمان 3 سال موضوع بند «و» تبصره 3 ماده 5 مکرر قانون صدور چک، به استحضار می‌رساند مطابق مفاد نامه شماره 9000/19466/550 مورخ 98/09/16 مرکز مذکور(پیوست) سرویس دعاوی مطروحه چک در قسمت استعلام قضائی پایگاه خدمات الکترونیک قضائی به آدرس ADLIRAN.IR برقرار شده است. بر این اساس آن بانک می‌بایست با استفاده از کاربری سامانه ثنا دعاوی مطروحه چک مشتریان را استعلام نموده و در صورت عدم وجود سابقه نسبت به رفع سوءاثر چک‌های برگشتی مشمول مرور زمان 3 سال با درج کد 6 در سامانه این بانک اقدام نماید.

خواهشمند است ضمن ابلاغ مراتب فوق به واحدهای مربوطه دستور فرمائید از انجام مکاتبه با مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه و مراکز استانی آن خودداری نمایند.

 

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند