کدخبر: ۳۱۸۷۴۰ لینک کوتاه

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ تداوم نوسان محدود دلار و سکه

اقتصادنیوز: امروز دوشنبه ۹ دی‌ماه ۱۳۹۸ نرخ‌ها در بازار طلا و ارز تهران همانند ۱۰ روز گذشته با نوسان محدود و ثبات نسبی زمستانی همراه شدند. از ابتدای زمستان تا کنون دلار بین ۱۳۰۰۰ تا ۱۳۲۰۰ تومان نوسان کرده و میزان نوسان روزانه شاخص ارزی هم کمتر از ۵۰ تومان بوده است. عصر امروز دلار آمریکا در بازار آزاد با کاهش حدود ۵۰ تومانی تا ۱۳۱۴۰ تومان عقب‌نشینی کرد. در بازار طلا نیز سکه طرح جدید زیر مرز مقاومتی ۴.۶ میلیون تومانی باقی ماند و عصر روی رقم ۴ میلیون و ۵۸۵ هزار تومان به کار خود پایان داد. همچنین هر مثقال طلای آبشده حدود ۲ میلیون و ۳۰ هزار تومان قیمت خورد.

به گزارش اقتصادنیوز از ابتدای زمستان نوسانات دلار روز به روز محدودتر شده است؛ در ادامه چنین روندی، امروز شاخص ارزی 50 تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 13 هزار و 140 تومان رسید. این دومین افت متوالی دلار بود، ولی سیگنال کاهشی یا افزایشی خاصی برای بازار نداشت. دلار از تاریخ 30 آذر اغلب در بازه محدود 13 تا 13 هزار و 200 تومان تغییرات خود را به ثبت رسانده است و از همان تاریخ طی یک روز تغییر بالای 50 تومان را نیز تجربه نکرده است.

کاهش نقش نوسان‌گیران

این آمارها نشان می دهند از ابتدای دی ماه، نقش نوسان گیران و دلالان در بازار به حداقل رسیده است و سفته بازان نیز از بازار خارج شده اند؛ در واقع، به نظر می رسد مدیریت بازار به طور نسبی در دستان بازارساز قرار گرفته است. یکی از بازیگران با تجربه بازار می گوید، زمانی که قیمت در دامنه محدودی تغییرات رفت و برگشتی را تجربه می کند، بدون اینکه کف و سقف دامنه به صورت معناداری شکسته شود، به آن معناست که بازارساز در حال مدیریت بازار است.

عواملی که می‌توانند حبس دلار را پایان دهند

 در چنین شرایطی، نوسان گیران و سفته بازان نیز سعی نمی‌کنند مخالف ساز بازارساز حرکت کنند و سعی می کنند در نقاط حمایتی و مقاومتی خرید و فروش های خود را صورت دهند. اما سوال مهم این است چه زمانی این الگو شکسته خواهد شد؟  از صحبت های فعالان به نظر می رسد سه اتفاق می تواند روند بازار را تغییر دهد و موجب شکست زندان دلار شوند؛

در درجه اول در صورتی که تقاضای بنیادی به بازاروارد شود یا اتفاق سیاسی رخ دهد که بتواند انتظار معامله‌گران و سفته بازان ارزی را تغییر دهد. این نوع تقاضاها حداقل در شرایط فعلی در بازار حضور ندارند. بازار از تقاضای دوران نزدیک به پایان سال میلادی عبور کرده است و تقاضای احتیاطی که تحت تاثیر گران شدن بنزین و اتفاقات پیرامون آن، در بازار ایجاد شده بود، اکنون به میزان کمتری رسیده است. تا این لحظه حاشیه های پیرامون بودجه و کسری آن نیز نتوانسته است جو خاصی را در بازار ایجاد کند و معامله گران به خبرهای مربوط به fatf حساسیت بیشتری داشته اند.

 عامل دیگری که می تواند قیمت دلار را از زندان فعلی خارج کند، خواست بازارساز است. در واقع بازارساز تلاش می کند تا جایی که می تواند قیمت را در یک دامنه نگه دارد و زمانی که احساس کرد نوسان گیران خسته شدند و توجهات از بازار منحرف شده است، به تدریج قیمت های بازار را به سطوح پایین تری می برد. این روش معمولا بهترین شیوه برای کاهش قیمت ها در کنار حفظ منابع ارزی و پیش گیری از نوسانات آینده است.

 در این میان، یک اتفاق دیگر نیز می تواند منجر به شکست زندان دلار شود و آن تحرکات غافلگیرانه نوسان‌گیران و افزایش فروش آن هاست. در واقع همیشه چنین تصوری وجود دارد که دلالان و نوسان گیران به دنبال افزایش قیمت ها هستند، ولی در تاکتیک دیگری، آن ها می توانند با کاهش شدید قیمت ها هیجان را به بازار برگردانند و حتی خود سود کنند.

نوسان گیری که دلار را 13 هزار و 100 تومان به فروش می رساند، اگر بتواند در قیمت 12 هزار و 800 تومان خرید کند، در صورت بازگشت قیمت ها سود مناسبی را کسب می کند. در واقع گاهی اوقات نوسان گیرانی که از محدود شدن تغییرات دلار ناامید می شوند، سعی می کنند با ریسک افزایش فروش ها برای خود امکان خرید در قیمت های پایین تر را فراهم آورند. برای یک نوسان گیر، سطح قیمتی اهمیت ندارد، بلکه او دلباخته میزان تغییرات قیمتی است؛ خواه این تغییرات به سمت پایین باشد و خواه به سمت بالا.

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

روز دوشنبه در بازار آزاد دلار آمریکا  بین 13110 تا 13190 تومان معامله شد و عصر بین 13120 و 13150 تومان قیمت خورد و یورو بین 14500 تا 14600 تومان معامله شد.

روز دوشنبه 9 دی‌ماه 1398 صرافی بانک ملی قیمت خرید و فروش دلار و یورو را بدون تغییر و به شرح زیر اعلام کرد:

قیمت خرید دلار آمریکا:  12.850 تومان (0)         قیمت فروش دلار آمریکا:  12,950 تومان (0)

قیمت خرید یورو:  14.150 تومان (0)                    قیمت فروش یورو:  14,250 تومان (0)

آخرین قیمت طلا و سکه

تغییرات محدود در بازار ارز موجب شده است که سکه تمام بهار آزادی نیز در روزهای اخیر تمایل زیادی برای افزایش یا کاهش قیمت نداشته باشد. البته سکه در مقاطعی از هفته گذشته به واسطه افزایش بهای طلای جهانی و ورود آن به کانال هزار و 500 تومانی، توانسته بود نسبت به دلار کمی رشد بیشتری را تجربه کند. با این حال، روز دوشنبه طلای جهانی نیز نوسان خاصی نداشت تا قیمت سکه در بازار داخلی هم تکان قابل توجهی را تجربه نکند و تنها 10 دهزار تومان کاهش یافت.

عصر دوشنبه سکه طرح جدید به 4 میلیون و 585 هزار تومان رسید و سکه طرح قدیم 4 میلیون و 580 هزار تومان قیمت خورد. قیمت نیم‌سکه 2 میلیون و 350 هزار تومان و ربع‌سکه یک میلیون و 450 هزار تومان شد. سکه گرمی هم با قیمت 900 هزار تومان به فروش می‌رسد.

بهای اونس طلا در بازار جهانی حدود 1513 دلار بود. در بازار داخلی نیز هر  مثقال طلای آبشده تا 2 میلیون و 31 هزار تومان کاهش یافت، که این رقم معادل هر  گرم طلای ۱۸ عیار حدود 469 هزار تومان است.

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:

عنوان

قیمت امروز

بالاترین

پایین‌ترین

دلار آمریکا در بازار آزاد

13.190

13.110

دلار صرافی ملی

12.950

12.850

یورو صرافی ملی

14.250

14.150

نرخ حواله درهم امارات

3.600

3.585

سکه طرح جدید

4.600.000

4.570.000

سکه طرح قدیم

4.580.000

نیم‌سکه

2.350.000

ربع سکه

1.450.000

سکه گرمی

900.000

مثقال طلای آب‌شده

2.034.000

2.022.000

 

 

 

 

این مطلب برایم مفید است
44 نفر این پست را پسندیده اند