کدخبر: ۳۲۰۰۳۱ لینک کوتاه

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ جدال دلار با مرز مقاومتی

اقتصادنیوز: امروز سه‌شنبه ۱۷ دی‌ماه ۱۳۹۸ تعطیلی بازار طلا و ارز تهران، نرخ‌ها ابتدا روی مدار افزایشی حرکت کردند و بعدازظهر در مسیر کاهشی قرار گرفتند. با این حال در نهایت شاخص ارزی و فلز گرانبهای داخلی بالاتر از عصر روز گذشته ثبت شدند. امروز دلار آمریکا در بازار آزاد از مرز روانی ۱۴ هزار تومان نیز عبور کرد اما عصر در محدوده ۱۳۹۰۰ تومانی به کار خود پایان داد. در بازار طلا نیز سکه طرح جدید ابتدا به میانه محدوده ۵.۱ میلیون تومانی صعود کرد اما عصر روی رقم ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان به ثبت رسید. هر مثقال طلای آبشده نیز تا بالای ۲ میلیون و ۲۱۰ هزار تومان هم افزایش یافت اما نهایتاً زیر مرز ۲.۲ میلیون تومانی قیمت خورد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ دلار که در 2 روز ابتدایی هفته بیش از 500 تومان افزایش قیمت را تجربه کرده بود، روز سه شنبه، نوسان کمتری را تجربه کرد و اگرچه در برخی معاملات بالاتر از مرز مقاومتی 14 هزار تومانی قیمت خورد اما نهایتاً نتوانست از مرز 14 هزار تومانی عبور کند. در چهارمین روز هفته، قیمت دلار عمدتا در بازه 13 هزار و 850 تا 14 هزار و 50 تومان نوسان کرد و حدود ساعت 7 عصر بین عدد 13 هزار و 950 و 13هزار و 980 تومان قرار گرفت که 100 تومان بالاتر از روز گذشته بود.

تحلیل فعالان بازار

به گفته فعالان، درست است که قیمت دلار در روز سه شنبه افزایش پیدا کرد، ولی اینکه پشت مرز 14 هزار تومانی باقی ماند و میزان نوسانات روزانه نسبت به روزهای ابتدایی هفته کاهش یافت، برخی معامله گران را به این نتیجه رساند که بازار در مسیر آرامش قرار گرفته است. این دسته از معامله گران که اعتقاد دارند بازار به دوران آرامش بازگشته است، معتقدند افزایش قیمت ابتدای هفته یک واکنش هیجانی نسبت به حمله تروریستی آمریکا بود و  بازار پس از یک واکنش دفعتی و ناگهانی در مسیر عادی شدن قرار دارد. در این میان، دسته دومی در بازار حضور داشتند که معتقدند، بازار هم چنان نسبت به اتفاقات حساس است و از لحاظ قیمتی نیز به رشد آخر وقت روز چهارم هفته اشاره می کردند.

 برخی فعالان، عنوان می کردند که در ساعات ابتدایی روز جو بازار آرام تر بود، ولی از اواخر روز برخی معامله گران با جوسازی  یپرامون برخی اخبار بار دیگر کمی قیمت ها را نوسانی کردند و حتی در برخی کانال های اطلاع رسانی عنوان می شد که قیمت در بازار آزاد به بالای مرز 14 هزار تومانی رفته است. دسته دوم معامله گران اعتقاد داشتند هم چنان احتمال ورود بیشتر تقاضا به بازار وجود دارد و همین موضوع انتظار افزایشی آن ها را فعالتر کرده است.

 در واقع می توان گفت، افزایش انتهای روز معامله گران را دچار دو دستگی بیشتری کرد؛ در حالی که در ابتدای روز بیشتر معامله گران سیگنال های مختلف را این گونه تبیین می کردند که وقت آرامش بازار ارز رسیده و از مقطع هیجانی ابتدایی هفته عبور کرده است، برخی از فعالان در ساعات انتهایی روز عنوان می کردند که ممکن است افراد هم چنان نسبت به وضعیت بازار مطمئن نباشند و همین موضوع آن ها را در موقعیت تقاضای احتیاطی قرار دهد.

سیگنال رئیس بانک مرکزی به بازار

رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: با امکانات خوبی که در اختیار داریم هیچ نگرانی‌ در خصوص وارد شدن شوک ارزی به بازار وجود ندارد و مردم نگران افزایش ناگهانی قیمت ارز نباشند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، عبدالناصر همتی در گفت‌وگو با ایلنا، در خصوص آخرین وضعیت بازار ارز و افزایش قیمت آن گفت: مردم هیچ نگرانی در خصوص قیمت ارز نداشته باشند، بانک مرکزی به طور کامل بر بازار نظارت دارد.

همتی در خصوص تامین ارز برای واردات اقلام اساسی در سال آ‌ینده گفت: پیش بینی‌های لازم در این خصوص انجام شده است و هیچ جای نگرانی نیست. ما سال آینده علاوه بر تامین ارز لازم برای کالاهای اساسی، برای نیاز فعالین اقتصادی جهت واردات مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای پیش بینی‌های لازم را انجام دادیم.

همتی در خصوص پیوستن به اتحادیه اوراسیا و تجارت با کشورهای عضو گفت: روال تجارت با این کشورها به خوبی در حال انجام است و انشاالله وضعیت بهتر نیز خواهد شد و فضای جدیدی برای کالاهای صادراتی به وجود خواهد آمد.

وی در پاسخ به این سوال که در صورت اجرایی شدن تجارت آزاد با کشورهای عضو آیا برخی تولیدات داخل ضربه خواهند دید یا خیر؟ گفت: تبادلات تجاری با این اتحادیه آن طور نیست که بدون هیچ کنترلی صورت بگیرد، در مفاد تجاری که با این اتحادیه به امضا رسیده است قوانین و بندهایی وجود دارد که از نابسامانی در واردات و صادرات جلوگیری می‌کنند و این طور نیست که بازار کاملا رها شود. ما در این حوزه نظارت و کنترل‌های خود را اعمال خواهیم کرد تا تولیدات داخل ضربه نبیند.

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

روز سه‌شنبه 17 دی‌ماه 1398 در بازار آزاد دلار آمریکا  بین 13850 تا 14050 تومان معامله شد و عصر بین 13950 و 13980 تومان قیمت خورد. یورو نیز بین 15600 تا 15700 تومان و پوند انگلیس بین 18100 تا 18300 تومان قیمت خورد.

نرخ حواله درهم در بازار دوبی بین 3740 تا 3770 تومان نوسان کرد و عصر روی نرخ 3765 تومان قیمت خورد.

همچنین قیمت حدودی دلار کانادا 10900تومان، دلار استرالیا 9750 تومان، فرانک سوییس 14500 تومان، یوان چین 2030 تومان، درهم امارات 3780 تومان و لیر ترکیه 2390 تومان بوده است.

امروز صرافی های بانکی هم چنان با قیمت های بسیار پایین تری نسبت به بازار آزاد اقدام به عرضه ارز می کردند. دیروز نرخ فروش ارز بر تابلوی صرافی های بزرگ دولتی 13 هزار و 380 تومان بود که بیش از 500 تومان با بازار آزاد اختلاف داشت. یکی از افراد که از این صرافی ها اقدام به خرید  ارز کرده بود، عنوان می کرد سختی زیادی در مسیر خرید ارز نداشته است و به راحتی با مراجعه به این صرافی ها ارز مورد نیاز خود را تهیه کرده است. با این حال، برخی افراد عنوان می کردند نتوانسته اند از صرافیهای مجاز ارز مورد نیاز خود را تهیه کنند. این گروه عنوان می کردند که به آن ها گفته شده است که قبل تر بالای 2 هزار دلار خریداری کرده اند و دیگر در سال جاری ارزی به آن ها تعلق نمی گیرد.

در واقع گویا برای خرید ارز از صرافی ها محدودیت وجود دارد. در این میان برخی از صرافی ها نیز به طور کلی ترجیح می دهند با افراد عادی معامله ارز نداشته باشند. با این حال، این نکته را باید دوباره ذکر کرد که اگر فردی در سال 98 بالای 2 هزار دلار از صرافی های منتخب بازارساز خرید نکرده باشد، می تواند با قیمت های بسیار پایین تری نسبت به بازار آزاد اقدام به تهیه ارز مورد نیاز خود کند.

امروز قبل صرافی بانک ملی قیمت خرید و فروش دلار را با 50 تومان افزایش و یورو را با 150 تومان افزایش و به شرح زیر اعلام کرد:

قیمت خرید دلار آمریکا:  12.380 تومان (50)         قیمت فروش دلار آمریکا:  12,280 تومان (50)

قیمت خرید یورو:  14.880 تومان (150)                    قیمت فروش یورو:  14,980 تومان (150)

آخرین قیمت طلا و سکه

روز سه شنبه سکه یک بار دیگر افزایش بیشتری را نسبت به دلار تجربه کرد. در چهارمین روز هفته، فلز گران بهای داخلی 140 هزار تومان افزایش را به ثبت رساند و به بهای 5 میلیون و 160 هزار تومان رسید. این به معنای آن بود که سکه در چهارمین روز هفته حدود 8/2 درصد افزایش قیمت را به ثبت رسانده است.

این در حالی بود که در بازار ارز دلار شاهد افزایش تنها 7 دهم درصدی بود. به گفته فعالان، یکی از دلایل مهمی که موجب شد سکه دیروز نیز نسبت به دلار رشد بیشتری را تجربه کند، ماندن طلای بالای محدوده هزار و 560 دلاری و احتمال رشد بیشتر آن طی روزهای بعد بود. البته ارزش ذاتی سکه از نگاه برخی تحلیل گران با قیمت بازار هم چنان فاصله دارد؛ این دسته بخشی از رشد فعلی قیمت سکه را ناشی از جاماندگی آن در ماه های گذشته در برابر دلار دانسته اند.

عصر سه‌شنبه سکه طرح جدید روی 5 میلیون و 100 هزار تومان به ثبت رسید و سکه طرح قدیم 5 میلیون تومان قیمت خورد. قیمت نیم‌سکه 2 میلیون و 580 هزار تومان و ربع‌سکه یک میلیون و 580 هزار تومان شد. سکه گرمی هم با قیمت 950 هزار تومان به فروش می‌رسد.

بهای اونس طلا در بازار جهانی حدود 1569 دلار قیمت داشت. در بازار داخلی نیز هر  مثقال طلای آبشده نهایتاً 2 میلیون و 197 هزار تومان قیمت خورد که این رقم معادل هر  گرم طلای ۱۸ عیار حدود 507 هزار تومان است.

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:

عنوان

قیمت امروز

بالاترین

پایین‌ترین

دلار آمریکا در بازار آزاد

14.050

13.850

دلار صرافی ملی

13.380

13.280

یورو صرافی ملی

14.980

14.880

نرخ حواله درهم امارات

3.775

3.735

سکه طرح جدید

5.150.000

5.100.000

سکه طرح قدیم

5.000.000

نیم‌سکه

2.580.000

ربع سکه

1.580.000

سکه گرمی

950.000

مثقال طلای آب‌شده

2.215.000

2.185.000

 

 

 

 

این مطلب برایم مفید است
52 نفر این پست را پسندیده اند