کدخبر: ۳۲۰۸۲۳ لینک کوتاه

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ تغییر جهت قیمت دلاروسکه به روند صعودی

اقتصادنیوز: امروز یکشنبه ۲۲ دی‌ماه ۱۳۹۸ بازار طلا و ارز تهران تغییر مسیر داد و با خروج از فاز نزولی روی مدار صعودی حرکت کرد. با این حال شیب این مدار افزایشی آنقدر تند نبود که آنچه مورد نظر معامله‌گران افزایشی بود برآورده شود. امروز دلار در بازار آزاد سد ۱۳۳۰۰ تومانی را شکست و وارد محدوده ۱۳۴۰۰ تومانی شد. در بازار طلا نیز سکه طرح جدید از سطح ۴.۷ میلیون تومانی عبور کرد و تا سقف این محدوده رسید اما نهایتاً توان عبور از مرز ۴.۸ میلیون تومانی را نداشت و زیر این مرز ثبت شد. همچنین مثقال طلای آبشده عصر یکشنبه بالای مرز ۲.۱ میلیون تومانی قیمت خورد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ در دومین روز هفته، دلار تغییر مسیر داد و وارد فاز افزایشی شد؛ با این حال، این افزایش چندان انتظارات سایر معامله گران را تغییر نداد، چرا که از یک طرف میزان آن محدود بود و از سوی دیگر، نرخ حواله درهم نیز با بالا رفتن دلار چندان همراهی نکرد. روز یک شنبه، دلار در دامنه 13 هزار و 300 تا 13 هزار و 450 تومان نوسان کرد و در نهایت روی عدد 13 هزار و 420 تومان قرار گرفت.

این قیمت 70 تومان بالاتر از روز شنبه بود که اولین افزایش پس از دو روز افت متوالی محسوب می شد. امروز نرخ حواله درهم هم تاثیری بر بازار داخلی نداشت، چرا که به طور کلی زیر کانال 3 هزار و 700 تومانی و در محدوده 3620 و 3680 تومانی در نوسان بود.

تغییر جهت بازار

آنچه بیشتر از افزایش روز یک شنبه اهمیت داشت، روند قیمتی 3 روز اخیر بود. دلار در سه روز اخیر زیر مرز 13 هزار و 500 تومان نوسان کرده است که پیش از شوک شهادت سردار سلیمانی و افزایش تنش ها در خاورمیانه در آن قرار داشت. این موضوع موجب شد که برخی فعالان ادعا کنند، شوک سیاسی به دلار به طور کامل تخلیه شده است. پس از افزایش تنش ها در خاورمیانه، دلار تا بالای مرز 14 هزار تومانی نیز رفته بود و با کم شدن تنش ها به تدریج راه را به سوی قیمت های قبلی باز کرد.

امروز در بازار سکه نیز نوسانات چندان زیاد نبود و این فلز گران بها در کانال 4 میلیون و 700 هزار تومان تغییرات خود را به ثبت رساند. روز یک شنبه، فلز گران بهای داخلی 30 هزار تومان افزایش قیمت را به ثبت رساند و به بهای 4 میلیون و 750 هزار تومان رسید. برخی فعالان باور داشتند، افزایش قیمتی سکه ناشی از انتظارات افزایشی معامله گران برای بالا رفتن رشد بهای طلای جهانی بود.

تحلیل معامله‌گران از عوامل آرامش دلار

برخی از معامله گران باور داشتند، تغییر شرایط در سایر بازارها موجب شد که فضای بازار دلار نیز آرام تر شود. به گفته این عده، تقویت شاخص بازار سهام یکی از مهم ترین عواملی بوده است که بار دیگر تمایل برای خرید دلار پایین آمده است. در کنار این، عنوان می شود که مردم نسبت به خرید سکه تمایل بیشتری در مقایسه با دلار دارند. در واقع، یکی از عواملی که سبب آرامش بازار ارز شده است، کاهش تقاضا و افت خریدها تحت تاثیر ورود سرمایه به سایر بازارها بوده است.

در این میان، عده دیگری از فعالان بیشتر تاکید دارند که سمت عرضه در روزهای اخیر فعال تر شده است و از این طریق به آرامش بازار ارز کمک شده است. این عده عنوان می کنند که صرافی های زیادی در خیابان فردوسی اقدام به عرضه ارز با نرخ مداخله ای می کنند و افراد به راحتی می توانند از آن ها ارز مورد نیاز خود را تهیه کنند. در واقع اسکناس ارزی اگر به آسانی در بازار یافت نشود، تهیه آن دشوار نیز نیست. البته عده ای از مخاطبان عنوان می کنند، در صورتی که در سال جاری 2 هزار یورو دریافت کرده باشید، دیگر امکان خرید ارز مداخله ای را نخواهید داشت و باید از صرافی های آزاد اقدام به خرید کنید.

در کنار این عوامل، شماری از فعالان، برخی متغیرهای بیرونی را نیز در بازگشت آرامش به بازار موثر می دانستند. گروهی عنوان می کردند، بازار هرات امروز به دلیل سرما تعطیل بوده است و عده ای بر نوسانات محدود نرخ حواله درهم تاکید داشتند. معاملات هر دو بازار توسط معامله گران بازار داخلی به دقت رصد می شود و هر گونه تغییر قیمت غیرعادی در بازارهای همسایه، موجب می شود که رفتار بازیگران داخلی نیز تحت تاثیر قرار بگیرد.

در این میان، هم چنان عده زیادی باور دارند، افزایش قیمت دلار در هفته گذشته ناشی از یک شوک روانی بود و بازار با عادی تر شدن اوضاع به سوی قیمت های پیشین بازگشت. در این شرایط باید دید از این پس قیمت دلار افت بیشتری را تجربه خواهد کرد یا به نوسان در کانال 13 هزار تومانی کفایت می کند. برای وقوع نوسان های افزایشی غیرمترقبه نقطه مقاومتی مهم پیش روی بازار مرز 14 هزار و 200 تومانی است. دلار دو بار در 40 روز اخیر در برابر شکسته شدن این مرز از خود مقاومت سنگینی نشان داده است. در واقع هرگاه قیمت به این مرز نزدیک شد، میزان فروش های ارزی افزایش پیدا کرد.

انتقاد از ارز چندنرخی

اصغر سمیعی با بیان اینکه فعلا مشکلی در بازار ارز مشاهده نمی‌شود، اظهار کرد: ارز توسط بانک مرکزی به قیمت‌های مختلف از ۴۲۰۰ تومان برای کالاهای اساسی گرفته تا ارز نیمایی حدود ۱۲ هزار تومان و ارز حدود ۱۴ هزار تومان عرضه می‌شود و در حال دادوستد است.

رئیس اسبق کانون صرافان افزود: تا زمانی که سیاست‌های دولت اقتضا کند، بانک مرکزی هم به همین روند ادامه می‌دهد، مگر اینکه به هر دلیلی تصمیم دیگری گرفته شود؛ بنابراین اوضاع بازار فعلا به همین شکل است.

در عین حال ضمن انتقاد از چند نرخی بودن ارز، تصریح کرد: واقعی بودن قیمت‌ها هم محل تردید قرار می‌گیرد؛ یعنی در زمانی که نرخ تورم در کشور ما و کشورهای حوزه دلار بیش از ۳۰ درصد اختلاف را نشان می‌دهد و وقتی برای مدت بیش از یکسال قیمت‌ها تقریبا ثابت می‌ماند، باید متوجه شد که اشکالی در کار است.

سمیعی اضافه کرد: یعنی وقتی مثلا تفاضل نرخ تورم در کشور ما و کشورهای حوزه دلار ۳۶ درصد سالانه باشد، باید روزانه نرخ ارز یک در هزار افزایش یابد، یعنی ارز ۱۴ هزار تومان روزانه ۱۴ تومان یعنی هفته‌ای ۱۰۰ تومان بالا برود و اگر نرود به این معنی است که فنر قیمت‌ها در حال جمع شدن است و این فنر تا ابد هم طاقت نمی‌آورد و در یک زمانی به یک علتی یا یک بهانه‌ای آزاد خواهد شد.

وی با اشاره به راهکارهای پیش‌روی این معضل، گفت: دو راه حل برای این مساله باقی می‌ماند که دولت تصمیم بگیرد از خیر گرفتن مالیات پنهان که همان ایجاد تورم و خلق پول است، بگذرد و نقدینگی را افزایش ندهد و از دادن بهره‌های عجیب و غریب و خلق پول خودداری کند یا متناسب با نرخ بهره و تورم قیمت ارزها را به طور منظم با شیب ملایم تعدیل کند.

این کارشناس حوزه ارز خاطرنشان کرد: اگر هیچ‌کدام از این راه‌ها انجام نگیرد و سعی در پایین نگه داشتن ارز با وجود تورم بالا انجام شود، اولا این کار برای دراز مدت عملی نیست و ثانیا زیان‌های اقتصادی فراوانی از این راه به مردم و کشور وارد می‌شود.

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

روز یکشنبه 22 دی‌ماه 1398 در بازار آزاد دلار آمریکا  بین 13300 تا 13450 تومان معامله شد و عصر بین 13420 و 13450 تومان قیمت خورد. یورو نیز نهایتاً بین 14850 تا 14950 تومان و پوند انگلیس بین 17550 تا 17700 تومان قیمت خورد.

نرخ حواله درهم در بازار دوبی بین 3620 تا 3680 تومان نوسان کرد و عصر روی نرخ 3640 و 3660 تومان خرید و فروش شد.

همچنین قیمت حدودی دلار کانادا 10370 تومان، دلار استرالیا 9270 تومان، فرانک سوییس 13700 تومان، یوان چین 1960 تومان و لیر ترکیه 2290 تومان بوده است.

امروز صرافی بانک ملی قیمت خرید و فروش دلار را بدون تغییر و به شرح زیر اعلام کرد:

قیمت خرید دلار آمریکا:  12.950 تومان (0)         قیمت فروش دلار آمریکا:  13,050 تومان (0)

قیمت خرید یورو:  14.550 تومان (0)                    قیمت فروش یورو:  14,650 تومان (0)

آخرین قیمت طلا و سکه

عصر یکشنبه سکه طرح جدید روی 4 میلیون و 785 هزار تومان به ثبت رسید و سکه طرح قدیم 4 میلیون 760 هزار تومان قیمت خورد. قیمت نیم‌سکه 2 میلیون و 420 هزار تومان و ربع‌سکه یک میلیون و 440 هزار تومان شد. سکه گرمی هم با قیمت 930 هزار تومان به فروش می‌رسد.

بهای اونس طلا در بازار جهانی حدود 1562 دلار قیمت داشت. در بازار داخلی نیز هر  مثقال طلای آبشده نهایتاً 2 میلیون و 108 هزار تومان قیمت خورد که این رقم معادل هر  گرم طلای ۱۸ عیار حدود 487 هزار تومان است.

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:

عنوان

قیمت امروز

بالاترین

پایین‌ترین

دلار آمریکا در بازار آزاد

13.450

13.300

دلار صرافی ملی

13.050

12.950

یورو صرافی ملی

14.650

14.550

نرخ حواله درهم امارات

3.680

3.620

سکه طرح جدید

4.800.000

4.720.000

سکه طرح قدیم

4.760.000

نیم‌سکه

2.420.000

ربع سکه

1.440.000

سکه گرمی

930.000

مثقال طلای آب‌شده

2.110.000

2.088.000

 

 

 

 

این مطلب برایم مفید است
89 نفر این پست را پسندیده اند