برسی آخرین تغییرات بودجه سال آینده

کدخبر: 321231
اقتصاد نیوز: یک کارشناس اقتصادی با تاکید بر تغییرات خوب لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق، تصریح کرد: اصلاحات انجام شده در کمیسیون تلفیق می‌تواند انتقادات به بودجه را کمتر کند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا، پدرام کاویان با اشاره به اینکه یکی از اصلاحات خوب صورت گرفته در لایحه بودجه افزایش وام ازدواج به ۱۰۰ میلیون تومان برای هر زوج است است: همچنین در کمیسیون تلفیق مالیات پلکانی نیز لغو شد، که امری نادرست و به نفع ثروتمندان است. از طرف دیگر تصویب مالیات بر دارایی‌های لوکس اتفاق خوبی بود که در این کمیسیون رخ داد تا در کشور ما نیز همانند کشورهای پیشرفته، این مالیات اجرا شود.

کاویان افزود: البته مالیات بر دارایی های لوکس شامل ۹۰ درصد از جامعه نمی‌شود، ولی اقدامی رو به جلو است.

این کارشناس اقتصادی بیان کرد: در بودجه ۱۳۹۹، مالیات بر درآمدهای پزشکان نیز هنوز به وقت خود باقی است. منتهی اگر این نوع مالیات مبتنی بر کد ملی پزشکان باشد، درآمدهای دولت از مالیات این قشر افزایش می‌یابد.

وی ادامه داد: در بودجه ۱۳۹۹ پیشنهادی مطرح شده است که بیمه‌ها از خدمات درمان ناباروری حمایت کنند. در حال حاضر این خدمات مشمول بیمه نمی شوند و هزینه گزافی را نیز به مردم تحمیل می کنند. در صورتی که این اتفاق رخ دهد، اقدامات مثبتی در زندگی مردم رخ خواهد داد.

کاویان با حضور در برنامه پایش با بیان اینکه هزینه درمان نابارآوری به اندازه حقوق یکسال کارگران است، گفت: شرکت‌های بیمه هنوز این موضوع را قبول نکرده‌اند و کارشناسان بیمه‌ای اتوبوسی در حال رفت و آمد به مجلس هستند تا این موضوع در کمیسیون تلفیق رای نیاورد.

وی افزود: با بررسی درآمدهای خانوارها این نتیجه حاصل می‌شود که زوجین نابارور در مراکز دولتی ۵۰ درصد و در مراکز خصوصی ۱۳۰ درصد درآمد خود را باید بابت درمان ناباروری بپردازند. به عبارت دیگر درمان این موضوع در مراکز دولتی ۲۰ میلیون تومان و در مراکز خصوصی ۵۰ میلیون تومان هزینه دارد.

این کارشناس اقتصادی گفت: کلا ۲۰ درصد زوجین کشور معادل ۳.۵ میلیون زوج نابارور هستند ولی کل ظرفیت خدمات دهی به علت کمبود پزشک ۳۰ هزار سیکل درمان است. بر اساس برآوردها، خرید خدمت این میزان سیکل درمان کمتر از ۲۰۰ میلیارد تومان می شود که این رقم در بودجه کشور، عددی ناچیز است. این پول در حال حاضر در بودجه کشور وجود دارد و تنها باید ردیف برای آن اختصاص داد.

کاویان افزود: با وجود این بیمه ها ساز مخالف می زنند. بیمه‌ها بیان می‌کنند که هزینه این خدمات ۵ هزار میلیارد تومان است. چرا که آنها هزینه درمان ۳.۵ میلیون زوج را برآورد می کنند، در عین حال که خدمت دهی به همه زوج ها امکان پذیر نسیت.

این کارشناس اقتصادی در پایان بیان کرد: درخواست از نمایندگان، تصویب حمایت از این خدمات است تا روند مثبتی در زندگی انها ایجاد شود.


 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما