تورم فرانسه ۱.۵ درصد افزایش پیدا کرد

کدخبر: 322397
اقتصاد نیوز: نرخ تورم فرانسه در ۱۲ ماه منتهی به دسامبر با ۰.۵ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۱.۵ درصد افزایش پیدا کرده است که در این بین، بیشترین افزایش تورم مربوط به تورم بخش انرژی بوده که تورم آن از منفی ۰.۶ درصد ماه نوامبر به ۲.۶ درصد در ماه دسامبر رسیده است.

 

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا؛ تورم مواد غذایی بدون تغییر نسبت به ماه قبل در سطح ۲.۱ درصد باقی مانده و قیمت تنباکو نیز نسبت به دسامبر سال قبل ۱۵.۳ درصد بیشتر شده است.

متوسط نرخ تورم فرانسه در بازه زمانی۱۹۵۸ تا ۲۰۱۹ برابر با ۴.۳۵ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به آوریل ۱۹۵۸ با ۱۸.۸ درصد و کمترین نرخ تورم ثبت شده نیز تورم منفی ۰.۷ درصدی ماه ژوئیه سال ۲۰۰۹ بوده است.

بر مبنای ماهانه نیز تورم فرانسه در ماه دسامبر ۰.۴ درصد اندازه‌گیری شده که نسبت به تورم ثبت شده ماه قبل ۰.۳ درصد افزایش پیدا کرده است. هسته تورمی که تغییرات قیمت مربوط به گروه مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات آن‌ها در نظر نمی‌گیرد در ماه دسامبر به ۱.۶ درصد رسیده است.

طبق اعلام مرکز آمار فرانسه، شاخص تعدیل‌ شده بهای مصرف‌کننده در مقایسه با دسامبر سال گذشته ۱.۶ درصد افزایش یافته که این رقم ۰.۱ درصد بیشتر از رقم ثبت شده برای دوره مشابه منتهی به ماه قبل بوده است.

از سوی دیگر نرخ تورم در دیگر اروپای غربی یعنی اسپانیا نسبت به ماه قبل خود دو برابر شده است؛ به گونه ای که نرخ تورم این کشور در ۱۲ ماه منتهی به دسامبر با ۰.۴ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۰.۸ درصد افزایش پیدا کرده است که این نرخ تورم، بالاترین تورم ثبت شده در اسپانیا طی هفت ماه اخیر محسوب می شود.  

در این بین، بیشترین افزایش تورم مربوط به تورم بخش حمل و نقل بوده است که تورم آن از ۲.۱ درصد ماه نوامبر به چهار درصد در ماه دسامبر رسیده است. تورم مواد غذایی بدون تغییر نسبت به ماه قبل در سطح ۱.۷ درصد باقی مانده و قیمت در بخش رستوران و هتل‌داری نیز نسبت به دسامبر سال قبل دو درصد بیشتر شده است.

بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم اسپانیا منفی ۰.۱ درصد اندازه گیری شده که ۰.۳ درصد کمتر از تورم ماهانه ثبت شده در ماه نوامبر محسوب می‌شود.

متوسط نرخ تورم اسپانیا در بازه زمانی ۱۹۵۵ تا ۲۰۱۹ برابر با ۶.۶ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به اوت۱۹۷۷  با ۲۸.۴۳  درصد و کمترین نرخ تورم ثبت شده نیز تورم منفی ۱.۳۷ درصدی ماه ژوئیه سال ۲۰۰۹ بوده است.

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما