کدخبر: ۳۲۳۳۳۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
افزایش قیمت نان در خراسان شمالی

افزایش قیمت نان در خراسان شمالی

اقتصاد نیوز: رئیس سازمان صمت خراسان شمالی از بالا رفتن قیمت نان از امروز در استان خبر داد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا؛ فیروزه گفت: قیمت نان 20 درصد افزایش یافته است.

وی اظهارکرد: قیمت یارانه ای نان بربری ماشینی، بربری سنتی و تنوری خراسانی با وزن ۴۵۰ گرم به 600 تومان و نان سنگک با وزن ۴۷۰ گرم به 750 تومان رسیده است.

فیروزه افزود: علاوه بر آن قیمت آزادپز نان تنوری اسفراینی با وزن ۳۶۵ گرم 700 تومان، نان بربری ماشینی با وزن ۴۵۰ گرم 800 تومان و نان سنگک با وزن ۴۷۰ گرم به 1100 تومان رسید.

پیش از آن علی تمدنی معاون بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صمت خراسان شمالی نیز در گفت و گو با ایسنا، اظهارکرده بود: میزان مصرف آرد توسط مردم خراسان شمالی بیش از میانگین کشوری است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا میزان مصرف آرد در این استان بیش از میانگین کشوری است؟ اظهار کرد: الگوی مصرف یکی از علل تأثیر گذار بر این امر است.

وی افزود: مردم خراسان شمالی نسبت به مردم سایر استان‌ها بیشتر نان مصرف می‌کنند و به اصطلاح نان خور تر هستند.

تمدنی ثانی ادامه داد: تمایل مردم به مصرف نان در سایر استان بیشتر به نان‌های برشته است این درحالی است که مردم خراسان شمالی تمایل دارند تا نان‌های ضخیم و ملایم مصرف کنند و همین امر سبب شده تا نان‌های بربری پخته شده در این استان از حجم زیادی برخوردار باشد.

به گفته وی، وزن چانه خمیر در این استان سنگین‌تر گرفته می‌شود تا نان ضخیم و ملایم‌تر پخته شود.

این مقام مسئول اظهار کرد: بالا بودن دور ریز نان از دیگر عوامل تأثیر گذار بر این امر نیز محسوب می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: از آنجایی‌که خراسان شمالی در مسیر حرم مطهر امام رضا (ع) قرار دارد و سالانه تعداد زیادی مسافر از این استان عبور می‌کند این امر نیز بر افزایش مصرف نان در این استان اثر گذار بوده است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند