کدخبر: ۳۲۳۳۵۹ لینک کوتاه

تولید روزانه نفت اوپک کاهش یافت

اقتصاد نیوز: سیزده عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت به طور متوسط در ماه ژانویه ۲۸.۳۵ میلیون بشکه در روز نفت تولید کردند که ۶۴۰ هزار بشکه از رقم تولید دسامبر پایین تر است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم؛ تولید نفت اوپک در ژانویه به پایین ترین حد طی چند سال گذشته رسید چون عربستان سعودی و سایر اعضای اوپک در حاشیه خلیج فارس بیش از حد به قرارداد جدید تولید پایبند مانده اند و عرضه نفت لیبی به خاطر بسته شدن بنادر و میادین نفت آن کاهش یافته است.

 سیزده عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت به طور متوسط در ماه ژانویه 28.35 میلیون بشکه در روز تولید کردند که 640 هزار بشکه از رقم تولید دسامبر پایین تر است.

 علیرغم کاهش عرضه نفت، قیمت آن به خاطر نگرانی از تاثیر شیوع ویروس کرونا بر تقاضای نفت چین، به زیر 60 دلار در هر بشکه رسیده است. این شرایط باعث شد اوپک و متحدانش در مورد برگزاری یک نشست زودهنگام گفتگو کنند و قدم های بیشتری برای حمایت از بازار بردارند.

اوپک، روسیه و سایر متحدان در ائتلافی موسوم به اوپک+ توافق کرده‌اند از اول ژانویه 2020 تولید نفت را 500 هزار بشکه دیگر پایین بیاورند. سهم اوپک از این کاهش تولید حدود 1.17 میلیون بشکه در روز است که توسط ده عضو آن به جز ایران، لیبی و ونزوئلا اجرایی می شود.

این ده عضو اوپک در ژانویه بیش از سهمیه شان از قرارداد، تولید خود را کاهش دادند. اوپک در ژانویه 133 درصد به قرارداد کاهش تولید پایبند بود در حالی که در دسامبر 158 درصد به این قرارداد عمل کرده بود.

 تولید نفت لیبی از اول ژانویه به خاطر بسته شدن بنادر و میادین نفتی آن کاهش یافته است. این کشور در این ماه به طور متوسط 760 هزار بشکه در روز تولید داشت که پایین‌تر از 1.15 میلیون بشکه تولید شده در دسامبر است.

ونزوئلا که با تحریم های وضع شده توسط آمریکا بر شرکت نفت دولتی خود دست و پنجه نرم می کندو مدتها شاهد کاهش تولید خود بود،در ژانویه، افزایش کمی در صادرات نفت خود داشت.

تولید در ایران یکی دیگر از کشورهایی که از قرارداد معاف شده، در ماه ژانویه تغییری نداشت.

اکوادور در پایان 2019 اوپک را ترک کرد و 500 هزار بشکه در روز تولید این گروه را پایین آورد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند