ریسک بازارساز جواب داد؛

گزارش اقتصادنیوز از بازار طلاوارز پایتخت| تغییر مسیر دلاروسکه با یورش صرافی‌ها به نوسان افزایشی

کدخبر: 325182
اقتصادنیوز؛ پنج‌شنبه ۲۴بهمن‌ماه ۱۳۹۸ نرخ رسمی دلار با ۲۵۰ تومان افزایش و به قیمت ۱۳۹۵۰ تومان روی تابلوی صرافی‌های منتخب بازارساز درج شد و در عوض دلار آزاد تغییر مسیر داد و به زیر مرز ۱۴هزارتومانی عقب‌نشینی کرد. این تاکتیک بازارساز اگرچه این ریسک را نیز به همراه داشت که به عنوان چراغ سبز بازارساز به افزایش دلار تلقی شود، اما معامله‌گران بازار آزاد در واکنش به این اتفاق فروش‌های خود را بالا بردند تا شاخص ارزی وارد مسیر کاهشی شود.
به گزارش اقتصادنیوز؛ روز پنج‌شنبه، این صرافی‌ها دلار را ۲۵۰ تومان تقویت کردند تا بهای این ارز به ۱۳ هزار و ۹۵۰ تومان برسد. در واکنش به این اتفاق، در بازار آزاد فروش‌های معامله‌گران بالا رفت و اسکناس آمریکایی با ۵۰ تومان افت به بهای ۱۳ هزار و ۹۴۰ تومان رسید. دیگر حادثه جالب توجه روز آخر هفته، افزایش قیمت ربع سکه بود که در آستانه روز مادر با افزایش تقاضا مواجه شد و با ۱۵ هزار تومان افزایش به بهای یک میلیون و ۶۲۰ هزار تومان رسید.

در آخرین روز هفته، قیمت دلار بر تابلوی صرافی‌های بانکی بالا رفت؛ روز پنج‌شنبه صرافی‌های منتخب بازارساز در همان ابتدای روز قیمت دلار را ۱۵۰ تومان افزایش دادند تا این ارز به بهای ۱۳ هزار و ۸۵۰ تومان برسد. حدود ساعت ۱۱ صبح، ۱۰۰ تومان دیگر به ارزش دلار بر تابلوی این صرافی‌ها افزوده شد تا قیمت ۱۳ هزار و ۹۵۰ تومانی به ثبت برسد. در این هنگام ارزش دلار در بازار آزاد بالای ۱۴ هزار تومان بود، ولی هر چقدر از ابتدای روز فاصله گرفتیم، فروش‌ها در میان معامله‌گران غیررسمی رشد کرد و حدود ساعت ۳ بعدازظهر این ارز در بازار آزاد روی عدد ۱۳ هزار و ۹۴۰ تومان قرار گرفت.این قیمت ۵۰ تومان کمتر از روز چهارشنبه بود و ۱۰ تومان نیز با نرخ صرافی‌های بانکی تفاوت داشت.

در واقع می‌توان گفت، روز پنج شنبه بازارساز از کانال صرافی‌های بانکی و بالا بردن نرخ آنها،‌ توانست جهت نوسانات بازار را تغییر دهد و قیمت دلار پس از ۵ روز افزایش متوالی، وارد فاز کاهشی شد. از نظر فعالان دو دلیل موجب شد که افزایش قیمت دلار در ایستگاه آخر هفته گذشته متوقف شود.
اول اینکه با افزایش قیمت دلار بر تابلوی صرافی‌های بانکی زمینه برای ورود تقاضای کاذب به بازار بسته می‌شد و دوم اینکه، زمانی که بازارساز چنین با جسارت قیمت را بالا می‌برد، به نوسان‌گیران چنین سیگنالی را مخابره می‌کند که هراسی از مداخله ارزی در قیمت‌های بالا ندارد و هر چقدر آنها قیمت را بالا ببرند، بازارساز در قیمت‌های بالاتر عرضه خواهد کرد و اجازه خرید ارز ارزان را به آنها نداد.

البته این تاکتیک بازارساز ریسک‌های خاص خود را نیز داشت. به‌عنوان مثال، اگر به جز تقاضای نوسان گیران،‌ تقاضای واقعی نیز در بازار حضور داشت، برخی معامله‌گران می‌توانستند این حرکت صرافان بانکی را به‌عنوان چراغ سبز بازارساز نسبت به افزایش قیمت دلار برداشت کنند.

به‌رغم این موضوع، تاکتیک بازارساز جواب داد و قیمت در روز پنج شنبه رویه کاهشی گرفت؛ البته افت روز آخر نیز برای تغییر مسیر هفتگی بازار کافی نبود و دلار در هفته‌ای که گذشت توانست ۱/ ۲ درصد افزایش قیمت را به ثبت رساند. شاخص ارزی دو هفته قبل نیم درصد از ارزش خود را از دست داد.

در بازار موازی نیز در آخرین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی در واکنش به افت قیمت دلار راه کاهشی را در پیش گرفت و ۴۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد. در آخرین ساعات روز پنج شنبه، بر اساس گزارش سایت اتحادیه سکه و جواهر، هر سکه تمام بهار آزادی در بازار آزاد با قیمت ۵ میلیون و ۷۵ هزار تومان به فروش می‌رسید. 

به‌رغم افت قیمت سکه تمام بهار آزادی و دلار،‌ روز پنج شنبه،‌ وقت درخشش ربع سکه بود. ربع سکه در آخرین روز هفته، ۱۵ هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و به بهای یک میلیون و ۶۲۰ هزار تومان رسید. با ثبت این رشد میزان بازدهی ربع سکه به بالای ۵ درصد رسید که بیشتر از دلار و سایر انواع سکه بود. به گفته بیشتر فعالان، دلیل رکوردزنی ربع سکه نزدیک شدن به روز مادر و افزایش تقاضا به این مناسبت بود. یکی از فعالان قدیمی بازار عنوان کرد،‌ پیش‌تر افراد در آستانه روز مادر اقدام به خرید سکه تمام می‌کردند، ولی در دو سال اخیر با توجه به کاهش قدرت خرید، سکه‌های کوچک‌تر در بازار در مناسبت‌های خاص متقاضی بیشتری پیدا می‌کنند. نیم سکه نیز در هفته گذشته ۵/ ۲ درصد افزایش قیمت را به ثبت رساند، حال آنکه رشد سکه امامی ۲/ ۲ درصد بود.

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

روز پنجشنبه قیمت دلار آزاد در بازار تهران بین 13910 تا 14150 تومان نوسان داشت و عصر بین 13920 و 13940 تومان ثبت شد. نرخ حواله درهم نیز در بازار دوبی از 3840 به 3800 تومان رسید.

همچنین قیمت یورو نقدی در معاملات پایانی بازار آزاد 15380 تا 15450 تومان و پوند انگلیس نیز بین 18250 تا 18350تومان قیمت خورد.

همچنین قیمت حدودی دلار کانادا 10700 تومان، دلار استرالیا 9470 تومان، فرانک سوییس 14500 تومان، یوان چین 2020 تومان و لیر ترکیه 2360 تومان بوده است.

اروز پنجشنبه 24 بهمن‌ماه صرافی ملی نرخ رسمی فروش دلار و یورو را ۲۵۰ تومان و نرخ خرید آن‌ها را ۱۵۰ تومان افزایش داد و به شرح زیر اعلام کرد:

قیمت خرید دلار آمریکا:  13.550 تومان          قیمت فروش دلار آمریکا:  13,950 تومان

قیمت خرید یورو:  14.950 تومان                    قیمت فروش یورو:  15,250 تومان

آخرین قیمت طلا و سکه

عصر پنجشنبه سکه طرح جدید روی 5 میلیون و 75 هزار تومان به ثبت رسید و سکه طرح قدیم 5 میلیون 55 هزار تومان قیمت خورد. قیمت نیم‌سکه 2 میلیون و 640 هزار تومان و ربع‌سکه یک میلیون و 620 هزار تومان شد. سکه گرمی هم با قیمت 940 هزار تومان به فروش می‌رسد.

بهای هر اونس طلا در بازار جهانی، روز پنجشنبه حدود ۱۵۷۳ دلار بود و امروز به حدود 1584 دلار رسید. در آخرین روز هفته در بازار داخلی نیز هر مثقال طلای آبشده نهایتاً با قیمت 2 میلیون و 242 هزار تومان ثبت شد که این رقم معادل هر گرم طلای ۱۸ عیار حدود 517 هزار تومان است.

نرخ‌های روز پنجشنبه در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:

عنوان

قیمت روز

بالاترین

پایین‌ترین

دلار آمریکا در بازار آزاد

14.150

13.910

دلار صرافی ملی

13.950

13.850

یورو صرافی ملی

14.950

15.250

نرخ حواله درهم امارات

3.850

3.800

سکه طرح جدید

5.115.000

5.075.000

سکه طرح قدیم

5.055.000

نیم‌سکه

2.640.000

ربع سکه

1.620.000

سکه گرمی

940.000

مثقال طلای آب‌شده

2.262.000

2.242.000

 

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما