شناسایی ۲ عامل بهبود رشد اقتصادی بخش صنعت نیمه نخست سال 98+جدول

کدخبر: 325285
اقتصادنیوز: «افزایش سرمایه‌گذاری در بخش مسکن» و «کاهش مداخله یا بهبود سیاست‌های مداخله‌ای دولت در زمینه قیمت‌گذاری و تخصیص یا تامین منابع ارزی» عوامل موثر بر رشد ۱.۵ درصدی بخش صنعت در ۶ ماهه ۹۸ بوده‌اند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایبِنا، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی به عملکرد ۶ ماهه اول و برآوردهای رشد اقتصادی غیر نفتی سال ۹۸ در بخش‌های کشاورزی، معدن، صنعت، ساختمان، خدمات، خدمات بازرگانی، خدمات عمومی و خدمات واسطه‌گری مالی پرداخته و پیش بینی کرده است که رشد اقتصاد ایران برای کل سال جاری برابر با ۱.۸ درصد باشد.

براساس ارزیابی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، رشد بخش کشاورزی ۵.۵ درصد، رشد بخش صنعت ۱.۵ درصد، رشد آب، برق و گاز ۱۰ درصد، رشد بخش ساختمان ۱۴.۵ درصد و رشد بخش خدمات منفی ۱.۵ درصد برآورد می‌شود.

این مرکز که پیشتر رشد بخش صنعت در سال ۹۸ را منفی ۵ درصد پچیش بینی کرده بود، در گزارش خود درباره رشد ۱.۵ درصدی بخش صنعت نوشته است: تولید محصولات صنعتی در سال‌های اخیر با چالش مواجه بوده است. طی سال های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ چالش تحریم‌های اقتصادی به‌خصوص از طریق محدودیت واردات کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای، تولید محصولات صنعتی را با مشکل مواجه کرد.

پس از آن برغم بهبودهایی در بهره‌برداری از ظرفیت‌های تولید بسیاری از صنایع به خصوص صنایع عمده نظیر خودروسازی، پتروشیمی و ...، تا سال ۱۳۹۶ کمبود تقاضای موثر و رکود زنجیره‌های پیش بینی صنعت نظیر بخش ساختمان، چالش اصلی بسیاری از صنایع بود و از سال ۱۳۹۷ نیز تحریم‌های جدید، مشکلاتی نظیر محدودیت‌های تجاری و به خصوص وارداتی و برخی اختلالات در نظام قیمت‌گذاری و تخصیص ارز به صنایع وابسته به واردات یا صادراتی، به وجود آورد.

در این گزارش با بیان اینکه درمجموع در سال ۱۳۹۷ بجز صنعت منسوجات، فلزات پایه و محصولات فلزی، سایر صنایع در اکثر ماه‌های سال ۱۳۹۷ رشد منفی را تجربه کردند، آمده است: با این‌حال عملکرد زیربخش‌های صنعت در ۶ ماهه اول ۱۳۹۸ بهبودهایی را در وضعیت برخی صنایع نشان می‌دهد. این موضوع به خصوص برای صنایعی نظیر صنایع شیمیایی، دارویی، لاستیک و پلاستیک، کاشی و سرامیک، سیمان و ماشین‌آلات و تجهیزات ملموس است.

۲ عامل بهبود رشد اقتصادی بخش صنعت

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارش خود نوشته است: بررسی‌های اولیه عوامل زیر را در بهبود شرایط صنایع مذکور در ۶ ماهه اول سال ۱۳۹۸ موثر نشان می‌دهد:

۱-افزایش سرمایه‌گذاری در مسکن و در نتیجه افزایش تقاضای داخلی برای محصولات صنعتی نظیر کاشی و سرامیک، سیمان، سایر کانی‌های غیرفلزی و فلزات پایه؛

۲-کاهش مداخله یا بهبود سیاست‌های مداخله‌ای دولت در زمینه قیمت‌گذاری داخلی و تخصیص یا تامین منابع ارزی (در صنایعی نظیر داروسازی).

این گزارش افزوده است:می‌توان با استفاده از شاخص کمکی رشد ارزش افزوده صنعت براساس تولید شرکت‌های بورسی، به برآورد رشد ارزش افزوده صنعت پرداخت. براساس عملکرد شاخص مذکور در ۶ ماهه اول سال و برآورد آن در نیمه دوم سال، رشد بخش صنعت در سال ۱۳۹۸ حدود ۱.۵ درصد برآورد می‌شود. به دلایلی که بیان شد این برآورد بهبود قابل توجهی نسبت به پیش‌بینی قبلی مرکز پژوهش‌ها از عملکرد بخش صنعت در سال ۱۳۹۸ (حدود ۵- درصد) محسوب می‌شود.

 
تیتر یک
  • طلا به کمک فلز ارزشمند داخلی نیامد

    اقتصادنیوز: امروز ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ در سومین روز هفته سکه امامی در دو مرحله نزول قیمت را تجربه کرد.

از دست ندهید
بلیط هواپیما