کدخبر: ۳۲۶۸۰۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ کاهش نوسانات قیمتی

اقتصادنیوز: امروز سه‌شنبه ۶ اسفندماه ۱۳۹۸ بازار طلا و ارز پایتخت شرایط نسبتاً آرامی را سپری کرد و به رغم رشد نسبی نرخ‌ها، میزان تغییرات قیمت دلار و سکه نسبت به روزهای پیشین کمتر بود.

به گزارش اقتصادنیوز؛ امروز سه‌شنبه 6 اسفندماه قیمت دلار در بازار آزاد از محدوده 15600تومانی به سقف محدوده 15700 تومانی رسید. در بازار طلا نیز قیمت سکه طزح جدید بالای مرز روانی 6 میلیون تومانی شروع به افزایش کرد. و ضمن عبور از مرز 6.1 میلیون تومانی تا رقم 6 میلیون و 160 هزار تومان پیشروی کرد. همچنین مثقال طلای آبشده که تا عصر دیروز مرز 2.7 میلیون تومانی را پشت سر گذاشت و تا 2 میلیون و 735 هزار تومان هم معامله شد.

در چهارمین روز هفته، دلار به سوی مرز مقاومتی 16 هزار تومانی حرکت کرد، ولی موفق به شکست آن نشد. روز سه شنبه،‌ شاخص ارزی از ابتدای روز رو به افزایش قیمت گذاشت و توانست در مقطعی به محدوده 15 هزار و 800 تومانی قدم بگذارد. در معامله های شناور و فردایی نیز که بیشتر حالت جوسازی داشت، گفته می شد که در مرز 16 هزار تومانی معامله صورت گرفت. با این حال، این جوسازی ها اثر نداشت و از اواخر روز فروش های ارزی بیشتر شد. حدود ساعت 4 بعدازظهر، دلار در بازار آزاد با قیمت 15 هزارو 600 تومانی معامله می شد که 200 تومان کمتر از سقف روزانه بود، هر چند که هم چنان 100 تومان افزایش را نسبت به روز دوشنبه نشان می داد. با اینکه قیمت دلار در روز سه شنبه افزایشی شد، برخی معامله گران عنوان می کردند که در بازار سکه تحت تاثیر افزایش فروش ها قیمت به زیر مرز 6 میلیونی رفت و روی عدد 5 میلیون و 990 هزار تومانی قرار گرفت. این قیمت 90 هزار تومان از روز دوشنبه کمتر بود و موجب شد که حداقل کمی از انتظارات افزایشی کاسته شود. با این حال، عده ای از فعالان خبر می دادند که در معاملات کم حجم کمتر معامله گری حاضر بود که سکه خود را زیر نرخ 6 میلیون و 100 هزار تومانی به فروش برساند. در این میان، عده ای از معامله گران باور داشتند،‌ عدم افزایش بیشتر طلای جهانی تا ساعت 3 بعدازظهر موجب شد که قیمت سکه در مسیر کاهشی قرار بگیرد. از نظر آن ها، روز دوشنبه طلا در آغاز به کار بازارهای جهانی توانست تا نزدیک محدوده هزار و 690 دلاری بالا برود و همین موضوع معامله گران بازار داخلی را نیز هیجانی کرد. با این حال، پس از این اتفاق، طلا راه کاهشی و اصلاح را در پیش گرفت، به طوریکه تا محدوده هزار و 630 دلاری نیز عقب نشینی کرد و بعد به محدوده هزار و 650 دلاری رفت. در این شرایط، می توان گفت که روند قیمت طلای جهانی تا حدی انتظارات معامله گران بازار داخلی را نیز تحت تاثیر قرار داد و سکه بازان را فروشنده کرد. رشد قیمت طلا در بازارهای جهانی تحت تاثیر گسترش ویروس کرونا قرار داشت و امکان ادامه افزایش آن وجود دارد.

در این میان،  معامله گران بازار سکه باور دارند در صورتی که روند طلا کاهشی شود،‌ سکه می تواند به مدد افزایش قیمت دلار بار دیگر به بالای مرز 6 میلیونی بازگردد.

بازگشت درهم

یکی از مهم ترین عواملی که در روز سه شنبه زمینه ساز افزایش قیمت دلار شد، افزایش نرخ  حواله درهم بود. نرخ حواله درهم امروز در مقطعی به بالای مرز 3 هزار و 300 تومانی رفت و موجب شد که قیمت شاخص ارزی نیز در بازار داخلی به محدوده 15 هزار و 800 تومانی برود. زمانی که نرخ حواله درهم به زیر مرز 3 هزار و 300 تومانی بازگشت، قیمت دلار در بازار داخلی نیز رویه کاهشی گرفت و به محدوده 15 هزار و 600 تومانی رفت.

در واکنش به افزایش قیمت دلار در بازار آزاد، صرافی های منتخب بانک مرکزی نیز 100 تومان نرخ فروش خود را افزایش دادند و آن را به 14 هزار و 800 تومان رساندند. نرخ خرید این صرافی های نیز 14 هزار و 700 تومان بود. با این حال، هم چنان فاصله قیمتی بین نرخ بازار آزاد و صرافی های بانکی به اندازه ای بود که تقاضای کاذب را برای ورود به بازار تحریک کند. در این میان، برخی معامله گران از برخوردهای امنیتی با دلالان بازار خبر می دادند. به گفته فعالان، گسترش ویروس کرونا در ایران وافزایش هراس ناشی از آن  نیز موجب شده است که خریدها در بازار  افزایش پیدا کند. از نظر آنها، تا زمانی که این خطر وجود دارد،‌احتمال رشد بیشتر قیمت ها دور از ذهن نیست. با این حال، برخی فعالان رشد روزهای اخیر را هیجانی می دانند و اعتقاد دارند با کوچکترین خبری شاهد افت بازار خواهیم بود.

 

قیمت رسمی و آزاد دلار و یورو

امروز سه‌شنبه 6 اسفندماه  قیمت دلار آزاد در بازار تهران بین 15770 تا 15800 تومان قیمت خورد و نرخ حواله درهم در بازار دوبی از 4230 تومان تا 4340 تومان رضد کرد..

قیمت خرید و فروش دلار در صرافی‌های مجاز بانک مرکزی به شرح زیر اعلام شد:

قیمت خرید دلار آمریکا :  14600 تومان (100+)

قیمت فروش دلار آمریکا :  14700 تومان (100+)

قیمت خرید یورو :  15700 تومان (100+)

قیمت فروش یورو :  15800 تومان (100+)

قیمت انواع طلا و سکه

همچنین در بازار طلا سکه طرح جدید با قیمت 6 میلیون و 160 هزار تومان ثبت شد و سکه طرح قدیم 6 میلیون 140 هزارتومان قیمت خورد. قیمت نیم‌سکه 3 میلیون و 90 هزار تومان و ربع‌سکه یک میلیون و 870 هزار تومان شد. سکه گرمی هم با قیمت 960ض هزار تومان به فروش می‌رسید.

بهای هر اونس طلا در بازار جهانی، امروز حدود 1651 دلار شد. در بازار داخلی نیز هر مثقال طلای آبشده با قیمت 2 میلیون و 725 هزار تومان به کار خود پایان داد که این رقم معادل هر گرم طلای ۱۸عیار  حدود 629 هزار تومان است.

این مطلب برایم مفید است
105 نفر این پست را پسندیده اند