کدخبر: ۳۲۷۸۹۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
رشد اقتصادی ایتالیا به کمترین سطح خود از سال ۲۰۱۴ رسید

رشد اقتصادی ایتالیا به کمترین سطح خود از سال ۲۰۱۴ رسید

اقتصاد نیوز: در شرایطی که چهارمین اقتصاد بزرگ اروپایی هنوز به طور کامل از پیامدهای بحران بدهی خود خارج نشده است، شیوع گسترده ویروس کرونا در این کشور باعث شد تا وضعیت اقتصادی ایتالیا بیش از پیش وخیم شود.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا؛ در سال ۲۰۱۹ رشد اقتصادی ایتالیا تنها ۰.۳ درصد اندازه گیری شده که ۰.۵ درصد کمتر از رشد ثبت شده در سال قبل و ضعیف ترین رشد سالانه این کشور از سال ۲۰۱۴ تاکنون بوده است. 

لاورنس بونه، کارشناس مسایل اقتصادی ایتالیا در سازمان توسعه و همکاری اقتصادی گفت: در بهترین سناریو پیش بینی ما این است که نرخ رشد اقتصادی به صفر درصد برسد. 

ایتالیا اکنون اصلی ترین کانون شیوع ویروس کرونا در اروپا و سومین کشور جهان از نظر تلفات کووید-۱۹ است. دو استان صنعتی شمالی لمباردی و ونتو که ۳۰ درصد کل تولید ناخالص داخلی ایتالیا مربوط به آن هاست، بیشترین درگیری را با ویروس کرونا دارند و ۱۱ شهر در این دو استان تاکنون به منظور جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس قرنطینه شده است. 

تا پیش از شیوع کرونا، دولت ایتالیا نرخ رشد ۰.۶ درصدی را برای سال جاری پیش بینی کرده بود اما با توجه به اخلال گسترده در زنجیره تامین، توقف پروازهای خارجی، کاهش تجارت و کاهش شمار گردشگران ورودی به ایتالیا، نرخ رشد اقتصادی امسال این کشور قطعا کمتر از نرخ پیش بینی شده قبلی خواهد بود. 

نیکولا نوبیل، کارشناس موسسه آکسفورد اکونومیکس گفت: پس از کوچک شدن اقتصاد ایتالیا در سه ماهه پایانی سال قبل، اکنون شیوع کرونا، نگرانی از تکرار این اتفاق برای سه ماهه نخست سال را به شدت افزایش داده است.

روبرتو گوالتیری، وزیر اقتصاد ایتالیا با اشاره به پیامدهای احتمالی ویروس کرونا بر روی رشد اقتصادی این کشور از تخصیص یک بسته محرک رشد از طرف دولت به ارزش ۳.۶ میلیارد یورو خب داده است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند