نرخ تورم ترکیه برای چهارمین ماه متوالی افزایش یافت

کدخبر: 328048
اقتصاد نیوز: نرخ تورم ترکیه در ۱۲ ماه منتهی به فوریه به ۱۲.۳۷درصد رسید که ۰.۲۷ درصد بیشتر از تورم ثبت‌شده در بازه مشابه منتهی به ماه قبل و بالاترین تورم ثبت شده در طول هفت ماه اخیر محسوب می‌شود. در بین بخش های مختلف بالاترین نرخ تورم مربوط به نوشیدنی و تنباکو با ۴۰.۱۵ درصد بوده است و پس از این بخش نیز خدمات با ۱۶.۴۴ درصد و انرژی با ۱۲.۷ درصد قرار دارند. از سوی دیگر کمترین نرخ تورم مربوط به ارتباطات با ۲.۲۷ درصد ولوازم منزل با ۶.۲۴ درصد بوده است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا؛ اما از ماه اکتبر سال ۲۰۱۸  که نرخ تورم ترکیه با رسیدن به ۲۵ درصد در بالاترین سطح ۱۵ سال اخیر خود قرار گرفت، شیب افزایش قیمتها عمدتا  در مسیر کاهشی بوده است و افزایش مجدد قیمت ها در ماه فوریه  خبر خوبی برای سیاست‌گذار محسوب نخواهد شد؛ به ویژه در زمانی که مقامات دولت و بانک مرکزی حاضر شده اند ریسک داغی بیش از حد را برای اقتصاد به بهای کاهش سرعت نرخ تورم و نرخ بهره بپذیرند.

هسته تورمی که تغییرات قیمتی مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات بالای آن‌ها در نظر نمی‌گیرد، با ۰.۹ درصد افزایش نسبت به ماه قبل خود به ۹.۹۷ درصد رسید که بالاترین تورم ثبت شده شش ماه اخیر محسوب می‌شود.

بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم ترکیه در ماه فوریه ۰.۳۵ درصد اندازه گیری شده که کمترین تورم ثبت شده این کشور از ژوئن سال قبل تاکنون بوده است.

متوسط نرخ تورم ترکیه در سال گذشته ۱۱.۸۴ درصد بوده است که بالاترین نرخ ثبت شده مربوط به ۲۰.۳۵ درصد در ماه ژانویه و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به تورم ۸.۵۵ درصدی ماه اکتبر بوده است.

مقامات ترکیه دستیابی به تورم تک رقمی ۸.۵ را برای سال جاری هدف گذاری کرده اند و بانک مرکزی نیز پیش بینی کرده است تورم تا پایان امسال به ۸.۳۲ درصد برسد.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما