کدخبر: ۳۲۸۳۲۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

تامین مالی طرح‌های نفتی در سال ۹۹ چگونه است؟

اقتصادنیوز: در سال آینده وزارت نفت مجاز به انتشار ۳ میلیارد دلار اوراق مالی اسلامی است، ‌در کنار آن بانک‌های عامل نیز می‌توانند تا سقف ۳ میلیارد دلار تسهیلات ارزی و ریالی به سرمایه‌گذاران طرح‌های بالادستی نفت اعطا کنند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، وزارت نفت در بودجه سال آینده مجاز خواهد بود تا سقف معادل ۳ میلیارد دلار اوراق مالی اسلامی را با تصویب هیات وزیران منتشر کند.

این اوراق برای بازپرداخت اصل و سود اوراق ارزی-ریالی سررسید شده تسهیلات بانکی و تضامین سررسید شده و همچنین بازپرداخت بدهی‌های سررسید شده به پیمانکاران قراردادهای بیع متقابل طرح‌های بالادستی نفت تعلق می‌گیرد و این شرکت‌ها موظفند اصل و سود اوراق منتشر شده را حداکثر تا ۵ سال از محل منابع داخلی خود تسویه کنند.

البته اوراق فروش نرفته این بند با تایید وزارت نفت و سازمان برنامه و بودجه قابل واگذاری به پیمانکاران و طلبکاران خواهد بود.

همچنین در بند دیگری از بودجه سال ۹۹‌، بانک‌های عامل مجاز به اعطای تا ۳ میلیارد دلار تسهیلات به سرمایه گذاران بخش‌های خصوصی،‌ تعاونی و نهادهای عمومی غیر دولتی و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا برای طرح‌های توسعه‌ای بالادستی نفت و گاز خواهند بود.

البته این تسهیلات با اولویت میادین مشترک برای افزایش ظریب بازیافت مخازن و احیای میادین قدیمی و جمع آوری گازهای همراه بدون انتقال مالکیت نفت و گاز موجود در مخازن و تولیدی از آنها است.

لایحه بودجه سال ۹۹ پس از تصویب در کمیسیون تلفیق به صحن مجلس فرستاده شد اما نمایندگان مجلس به کلیت آن رای منفی داده و لایحه را به کمیسیون بازگرداندند.

در این حال رییس مجلس شورای اسلامی با استفاده از اصل ۸۵ قانون اساسی و حکم حکومتی رهبر معظم انقلاب، بودجه تصویب شده در کمیسیون تلفیق را برای تایید به شورای نگهبان ارسال کرد.

این در شرایطی است که جلسات علنی مجلس به دلیل شیوع ویروس کرونا تا اطلاع ثانوی تعطیل است.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند