کدخبر: ۳۲۹۶۲۳ لینک کوتاه

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ ضرر هنگفت خالی فروشان، شوک به تحلیل‌گران فنی

اقتصادنیوز؛ روند نزولی قیمت‌ها در انتهای هفته گذشته انتظارات کاهشی معامله‌گران را به اندازه‌ای فعال کرد که بخشی از آنان به خالی فروشی روی آوردند. اما در ۲ روز ابتدایی آخرین هفته سال ۹۸ برخلاف انتظار این گروه، روند قیمت‌ها افزایشی شد تا ضرر هنگفتی را متحمل شوند.

به گزارش اقتصادنیوز؛ امروز یکشنبه ۲۵ اسفندماه ۱۳۹۸ بازار طلا و ارز تهران مسیر صعودی روز گذشته را به سرعت و شدت بیشتری ادامه داد و دلار آمریکا در بازار آزاد با عبور از مرز مقاومتی ۱۵۵۰۰ تومانی به مبلغ ۱۵۶۵۰ تومان رسید.

همچنین سکه طرح جدید پس از شکستن مرز روانی ۶ میلیون تومانی تا مرز ۶.۱ میلیون تومانی پیشروی کرد و هر مثقال طلای آبشده نیز ۲ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان قیمت خورد تا هر گرم طلای ۱۸ عیار به حدود ۵۹۳ هزار تومان برسد.

شکست بزرگ خالی‌فروشان با تغییر جهت بازار در ابتدای هفته

کمتر معامله گری تصور می کرد، دلار در 2 روز ابتدایی آخرین هفته اسفندماه روند افزایشی را در پیش بگیرد؛ حتی پس از اینکه روز شنبه قیمت دلار به آستانه سطح 15 هزار و 500 تومانی رسید، بیشتر فعالان بازار این رشد غیرمنتظره را ناشی از واکنش بازار به ریزش طلای جهانی دانستند و عنوان کردند که قیمت دلار در روز بعد پایین خواهد آمد.

برخلاف انتظار آن ها، دلار در روز یک شنبه سطح 15 هزار و 500 تومانی را پس از حدود 2 هفته با قدرت شکست و به سوی محدوده‌های قیمتی بالاتر حرکت کرد.

بر اساس داده های کانالهای اطلاع رسانی، بعدازظهر یکشنبه اسکناس آمریکایی با قیمت 15 هزار و 650 تومان به فروش می رفت که 150 تومان بالاتر از روز شنبه بود.

دلار در روز اول هفته نیز نزدیک به 150 تومان رشد کرده بود. دو رشد متوالی ابتدای هفته خالی فروشان ارزی را دچار ضرر سنگینی کرد. اکثر خالی فروشان ارزی تصور می کردند در هفته انتهایی اسفندماه تقاضای خاصی در بازار وجود نخواهد داشت؛ خصوصا آنکه شیوع ویروس کرونا موجب شده بود که تقاضای مسافرتی نیز از بازار شود. در کنار این، در هفته های اخیر هر زمان قیمت به سطح 15 هزار و 500 تومانی نزدیک می شد، فروش ها در بازار بالا می گرفت و قیمت پایین می آمد. در نتیجه اتفاق روز یک شنبه برای خالی فروشان غیرمنتظره تر از همیشه بود.

دلیل رشد دلار در روز دوم هفته چه بود؟

بخش زیادی از فعالان باور داشتند، رشد دیروز دلار در بازار آزاد ناشی از مرز شکنی نرخ حواله درهم بوده است. نرخ حواله درهم دیروز از مرز 3 هزار و 300 تومانی عبور کرد و موجب شد که انتظارات معامله گران بزرگ داخلی تحت تاثیر قرار بگیرد.

در کنار رشد درهم، ورود خالی فروشان ارزی به عنوان خریدار، بر تب و تاب قیمت ها افزود؛ آن ها ناچار بودند برای تامین ارز وعده داده شده به بازار مراجعه کنند. تصور کنید، شما روز شنبه دلار را با قیمت 15 هزار و 490 تومان به فرد دیگری فروخته اید و به او گفته اید این دلار را روز یک شنبه به او تحویل خواهید داد. امید شما این است که روز یک شنبه قیمت دلار ارزان تر شود و سود کنید. ولی برخلاف انتظار شما، قیمت دلار تا 15 هزار و 630 تومان بالامی رود. اینجاست که باید برای تهیه دلار وعده داده شده به بازار مراجعه کنید و  تقاضای خود شما به رشد بیشتر قیمت کمک می کند.

برخی فعالان نیز باور داشتند، ریزش در بازار سهام عاملی بود که انتظارات در بازار ارز داخلی را تحت تاثیر قرار داد. دیروز شاخص کل بورس شاهد سقوط به زیر کانال 500 هزار واحدی بود. چنین انتظاری در میان معامله گران ارزی وجود دارد که سرمایه ها با خروج از بورس می توانند وارد بازار ارز و سکه شوند.

تسویه سال دلار

عده ای از فعالان عنوان می کردند دیروز قرار بود تمام معاملاتی آتی دلار در سال 98 تسویه شود و در نتیجه همین موضوع بازیگران بزرگ بازار سعی داشتند قیمت این ارز را تا جایی که می شود در سطح بالاتری قرار دهند. گفته میشد نرخ بسته شده دلار در سال 98 دیروز 15 هزار و 650 تومان تعیین شد و مبنای تسویه های سالانه قرار گرفت. از این پس دیگر تا پایان تعطیلات سال بعد به احتمال زیاد معامله فردایی انجام نخواهد شد.

اگر این دیدگاه را قبول کنیم و رشد قیمت را ناشی از این هیجان تسویه سال بدانیم. هم چنان انتظار کاهش قیمت دلار وجود دارد. با این حال، به نظر می رسد بیشتر معامله گران صبر خواهند کرد که واکنش بازار به سطح مقاومتی 15 هزار و 800 تومانی را ببینند. شاخص ارزی در سال 98 حداقل نتوانسته است از این سطح عبور کند و در صورت شکست آن می توان پس از مدت ها انتظار ورود این ارز به کانال 16 هزار تومانی را داشت.

 شوک به تحلیل‌گران فنی

دسته‌ای از تحلیل گران فنی بازار که عموما در تلگرام کانال های خصوصی دارند، پیش بینی کرده بودند که قیمت دلار در روزهای انتهایی اسفندماه و در هفته جاری با افت قیمت مواجه خواهد شد. کسانی که معمولا خرید و فروش های خود را با سیگنال این تحلیل گران فنی صورت می دهند، در 2 روز ابتدایی هفته دچار ضرر سنگینی شدند. یکی از فعالان در گروه متعلق به یکی از تحلیل گران فنی اشاره کرد که این بار پیش بینی او به طور کلی غلط از آب درآمد و ضرر زیادی را به او تحمیل کرد. با این حال، تحلیل گران فنی همیشه دفاعیاتی از خود دارند. به عنوان مثال، آن ها می گفتند، ما اشاره کرده بودیم بازار در صورت شکست مرز 15 هزار و 500 تومانی افزایشی خواهد شد. با این حال به این نکته اشاره نمی کنند که مجموعه برداشت ان ها افت قیمت بود. در این میان، یکی از بازیگران باتجربه بازار عنوان می کرد چنین اشتباهاتی در بازار بسیار ضروری است، چرا که باعث می شود، معامله گران آماتور به تدریج از جریان خرید و فروش ارزی خارج شوند.

بی‌تفاوتی بازارساز به افزایش بازار آزاد

در حالی که در دو روز ابتدایی هفته قیمت دلار در بازار آزاد پیش روی کرده است، نرخ دلار بر تابلوی صرافی های بانکی بر روی عدد 14 هزار و 800 تومانی جا خوش کرده است. صرافی های بانکی نرخ خرید دلار خود را نیز 14هزار و 700 تومان درج کرده اند. در چنین شرایطی حداقل یک چیز مسلم است: افراد عادی و معامله گران تمایلی نخواهند داشت که ارز خود را به بازیگران مجاز بازارساز بفروشند، چرا که دلالان به راحتی دلار را از آن ها در کانال 15 هزار تومان خریداری می کنند. از آن سو هر چقدر فاصله بین قیمت در بازار آزاد و صرافی های بانکی بیشتر شود، احتمال ورود تقاضای آربیتراژی بیشتر و بیشتر می شود. علی رغم این نکات، به نظر می رسد بازارساز تمایلی ندارد در انتهای سال 98 کانال 15 هزار تومانی را به رسمیت بشناسد.

دلار راه صعود را برای سکه هموار کرد

افزایش قیمت دلار موجب شد که بازار سکه و طلای داخلی نیز تا حدی نوسانی شود. سکه دیروز در واکنش به افزایش دلار، 100 هزار تومان رشد قیمت را به ثبت رساند و با عبور از مرز مهم 6 میلیون تومانی به بهای 6 میلیون و 20 هزار تومان رسید. افزایش قیمت فلز گران بهای داخلی در شرایطی رقم خورد که در ابتدای هفته در واکنش به سقوط طلای جهانی در مسیر نزولی قرار گرفته بود. طلای جهانی روز جمعه تا محدوده هزار و 530 دلاری سقوط کرد. با این حال سکه در ابتدای هفته توانست با اهرم رشد قیمت دلار در بازار داخلی، به ریزش 6 درصدی اونس تنها واکنش نزولی یک درصدی را بروز دهد و با استفاده از همین اهرم دلار، حتی در روز یک شنبه به سطح قیمتی بالاتری نسبت به انتهای هفته گذشته برسد. سکه روز پنج شنبه روی مرز 6 میلیونی قرار داشت و روز یک شنبه در اواخر روز با قیمت 6 میلیون و 20 هزار تومان معامله می شد. البته برخی کانال های اطلاع رسانی عنوان می کردند که قیمت سکه به بالای 6 میلیون نرسیده است ولی بر روی تابلوی سایت  صنف طلا، جواهر، نقره و سکه تهران حتی نرخ 6 میلیون و 100 هزار تومانی نیز ثبت شده بود.

در این میان، برخی فعالان باور داشتند، سکه تنها به دلیل افزایش قیمت دلار در جاده صعودی قرار نگرفت. آن ها اعتقاد دارند سکه بازان به آینده طلای جهانی نیز در هفته جاری خوشبینند و انتظار دارند که اونس در روزهای اتی بخشی از ارزش از دست رفته خود را بایابد. از نظر آن ها تا زمانی که ریسک گسترش بیشتر ویروس کرونا و آسیب های آن وجود دارد، نباید احتمال رشد قیمت طلا را نادیده گرفت.

این مطلب برایم مفید است
123 نفر این پست را پسندیده اند