کدخبر: ۳۲۹۷۶۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

عامل جهش این روزهای دلار در بازار تهران از نگاه رئیس کل بانک مرکزی

اقتصادنیوز: بازار ارز تهران امروز شاهد جهش ۸۵۰ تومانی دلار در صرافی های بانکی بود.

به گزارش اقتصادنیوز عبدالناصر همتی همتی رئیس کل بانک مرکزی در یادداشت اینستاگرامی خود به این رویداد پرداخت ونوشت: صرافی های بانکی که تاکنون در کنار و همراه بانک مرکزی بوده و وظیفه بازارسازی را به عهده دارند، امروز به درستی تصمیم گرفتند بدون تغییر قابل توجه نرخ خرید ارز، نرخ فروش خود را افزایش داده و به تدریج آن را به نرخ تعادلی برگردانند.

 متن کامل یادداشت عبدالناصر همتی به این شرح است:

«در روزهای پایانی امسال، با توجه به اثرات شیوع ویروس کرونا، عمل آن تقاضای واقعی و موثری برای ارز (اسکناس) در صرافی ها وجود ندارد نرخ ارز برای واردکنندگان، با عرضه قابل توجه صادرکنندگان غیرنفتی و بانک مرکزی در سامانه نیما (فقط در اسفند ماه بیش از 1.5 میلیارد دلار)، روند نزولی به خود گرفته است.

اما خالی فروشان و سفته بازان که از مدت ها پیش، با امید زیاد برای بالا رفتن نرخ ارز در بازار، معاملاتی داشته‌اند، تلاش می کنند با عملیات روانی و اعلام نرخ های بالا، در کانال های خود در فضای مجازی، معاملات فردایی خود را سودآور نمایند و یک گروه دیگر نیز تلاش می کنند از فرصت آربیتراژ، به خاطر اختلاف قیمت واقعی و فردایی، بهره مند بشوند.

صرافی های بانکی که تاکنون در کنار و همراه بانک مرکزی بوده و وظیفه بازارسازی را به عهده دارند، امروز به درستی تصمیم گرفتند بدون تغییر قابل توجه نرخ خرید ارز، برای از بین‌بردن آربیتراژ، نرخ فروش خود را افزایش داده و به تدریج آن را به نرخ تعادلی برگردانند.

بانک مرکزی، در ۲ سال گذشته، با مدیریت اصولی و علمی و توجه جدی به عوامل شکل دهنده عرضه و تقاضای ارز، علیرغم طوفان حوادث طبیعی، سیاسی، نظامی، روانی و تبلیغاتی و در شرایط اعمال فشار حداکثری دولت آمریکا توانسته است ثبات بازار ارز را حفظ کند و از این پس پس نیز سیاست خود را با قدرت هر چه بیشتر ادامه خواهد داد.»

این مطلب برایم مفید است
14 نفر این پست را پسندیده اند