کدخبر: ۳۳۰۲۷۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
افزایش نقدینگی شتاب گرفت

افزایش نقدینگی شتاب گرفت

​اقتصاد نیوز:سرعت رشد نقدینگی در سال گذشته نسبت به سال پیش از آن تا بیش از ۲۸ درصد هم رسید و به این ترتیب، نقدینگی با شتاب بیشتری نسبت به سال پیش از آن افزایش یافت.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا، یکی از مهم‌ترین انتقادهای اقتصاددانان در سال گذشته سرعت افزایش حجم نقدینگی بود که بر همین اساس بر آن شدیم تا روند افزایش نقدینگی در سالی که گذشت را با سال پیش از آن مقایسه کنیم.

بر اساس آمار ارائه‌شده از سوی بانک مرکزی ایران، حجم نقدینگی در فروردین ماه سال گذشته به 1890 هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به فروردین ماه سال پیش از آن 23 درصد رشد داشت و این در حالی است که رشد نقدینگی در فروردین ماه سال 1397 نسبت به سال پیش از آن 21.6 درصد بود.

حجم نقدینگی در دومین ماه سال 1398، رقم 1942 هزار میلیارد تومان را تجربه کرد که مقایسه آن با نقدینگی ماه مشابه سال پیش از آن نشان از رشد 25.2 درصدی دارد.

آمارها حاکی از آن است که رشد نقدینگی در اردیبهشت ماه سال 1397 نسبت به 1396 حدود 20.3 درصد بوده است، بنابراین رشد نقدینگی در دو ماهه نخست سال گذشته با سرعت بیشتری نسبت به سال‌ قبل از آن انجام شده است.

رشد بیش از 25 درصدی نقدینگی در سومین ماه سال 1398 نیز ادامه یافت و به این ترتیب حجم نقدینگی در خردادماه سال گذشته به 1980 هزار میلیارد تومان رسید؛ رقمی که نسبت به رقم خرداد ماه سال 1397، بیش از 25 درصد رشد داشت.

بر اساس آمار بانک مرکزی رشد نقدینگی در خرداد ماه سال 1397 نسبت به خرداد سال ماقبل آن 20.4 درصد بوده که به این ترتیب سرعت رشد نقدینگی در سومین ماه نیز بیش از سال قبل بوده است.

با وجود اینکه سرعت رشد نقدینگی در ماه‌های ابتدایی سال گذشته نسبت به سال قبل از آن با افزایش روبرو بود، در چهارمین ماه این سرعت، شتاب بیشتری گرفت و حجم نقدینگی در تیرماه سال 1398 نسبت به سال پیش از آن 26.3 درصد رشد کرد.

حجم نقدینگی در این ماه به 2023 هزار میلیارد تومان رسید و سرعت رشد نقدینگی که در تیرماه سال 1397 نسبت به ماه مشابه سال پیش از آن 20.1 درصد بود، به رقم 26.3 درصد در سال گذشته رسید.

سرعت 26.1 درصد رشد نقدینگی در مردادماه سال گذشته نسبت به ماه مشابه سال قبل از آن سبب شد تا حجم نقدینگی در این ماه به 2076 هزار میلیارد تومان برسد و بر همین اساس، حجم انتقادات نسبت به دولت افزایش یابد.

با این وجود نه تنها از سرعت رشد نقدینگی کم نشد، بلکه نقدینگی در شهریور ماه سال گذشته با افزایش 27.2 درصدی نسبت به شهریور سال قبل از آن به 2126 هزار میلیارد تومان رسید.

این در حالی است که در سال قبل از آن، سرعت رشد نقدینگی در شهریور ماه 20.3 درصد بود.

نیمه دوم سال 1398 نیز، با افزایش سرعت رشد نقدینگی همراه بود و حجم نقدینگی در مهرماه سال گذشته با  افزایش 27.3 درصدی نسبت به ماه مشابه سال 1397، به رقم 2156 هزار میلیارد تومان رسید.

سرعت رشد نقدینگی در آبان ماه سال گذشته باز هم با افزایش همراه بود و به این ترتیب، دولت نشان داد که برنامه‌ای برای کاهش سرعت رشد نقدینگی ندارد، به طوریکه رشد 28.2 درصدی نقدینگی در آبان ماه سال گذشته نسبت به آبان ماه سال قبل از آن، سبب شد که رقم نقدینگی در این ماه به 2211 هزار میلیارد تومان برسد.

اما آخرین آمار ارائه‌شده نقدینگی از سوی بانک مرکزی در سال گذشته مربوط به آذرماه است و این آمار نشان می‌دهد که نقدینگی در آذرماه سال گذشته نسبت به ماه مشابه سال پیش از آن 28.2 درصد افزایش یافته است.

نقدینگی با این رشد در آذرماه به 2262 هزار میلیارد تومان رسید و این در حالی است که سرعت رشد نقدینگی در این ماه‌ها در سال 1397 نسبت به سال قبل از آن حداکثر 22 درصد بوده است.

به این ترتیب، مقایسه سرعت رشد نقدینگی در سال گذشته نسبت به سال پیش از آن نشان می‌دهد که نقدینگی در این سال با سرعت بیشتری رو به افزایش حرکت کرده و به گفته اقتصاددانان این امر می‌تواند سبب افزایش نرخ تورم و افزایش قیمت کالاها در جامعه شود.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند