کدخبر: ۳۳۱۲۳۴ لینک کوتاه

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ جهش نرخ رسمی دلار در آرامش اولین روز کاری سال

اقتصادنیوز؛ امروز شنبه ۱۶فروردین‌ماه ۹۹ نخستین روز کاری سال جدید بود و در بحبوحه شیوع کرونا، بازار طلا و ارز پایتخت در آرامش به سر بردند و خلاف جهت یکدیگر حرکت کردند.

به گزارش اقتصادنیوز؛ قیمت دلار آزاد از محدوده 16500تومانی به محدوده 16400 تومانی عقب‌نشینی کرد اما سکه طرح جدید از 6 میلیون و 330 هزار تومانی تا 6 میلیون و 450 هزار تومان رشد کرد. با این حال حجم معاملات بسار پایین بود. صرافی ملی هم 1000 تومان نرخ رسمی دلار را ارتقا داد و رقم 15900 تومانی را ثبت کرد. نرخ رسمی یورو نیز 400 تومان رسد کرد و به 17300 تومان رسید.

 اولین روز کاری بازار در سال 99، کم هیجان بود و کم رمق؛ صرافی های راسته خیابان فردوسی اکثرا بسته بودند و  تعداد صرافی هایی که کار خود در سال جدید را آغاز کرده بودند، به انگشتان دو دست نمی رسیدند. در چنین شرایطی، صرافی ملی اولین قیمت دلار و یورو در سال 99 را در سایت خود درج کرد؛ صبح روز شنبه صرافی ملی نرخ فروش هر دلار آمریکایی را 15 هزار و 900 تومان ثبت کرد که افزایشی هزار تومانی(معادل 7/6 درصد) نسبت به آخرین قیمت این صرافی در سال گذشته داشت. در مورد یورو، میزان افزایش قیمت محدودتر بود؛ ارز اروپایی در ابتدای روز اول هفته 17 هزار و 300 تومان قیمت خورد که 400 تومان بیشتر از روز انتهایی سال قبل بود.

به این ترتیب، صرافی ملی که در تمام طول نوروز قیمتی را بر تابلوی خود درج نکرده بود، به یکباره به صورت جهشی قیمت دلار را بالا برد و یورو را رهسپار کانال 17 هزار تومانی کرد. البته در ادامه روز این صرافی مقداری قیمت های ابتدای روز را کاهش داد. با این حال، انچه مسلم بود بازارساز حاضر نشد کانال 16 هزار تومانی را که دلالان معاملات خود را در آن انجام می دادند به رسمیت بشناسد ولی به دنبال کم کردن فاصله قیمتی خود با بازار آزاد بود.

در حالی که صرافی ملی فعالیت خود را آغاز کرده بود، بسیاری از صرافی ها دیروز بسته بودند و اندک بازیگران رسمی که فعالیت صنفی خود را از سر گرفته بودند، خرید و فروش خاصی انجام نمی دادند. دلیل این موضوع را نمی توان در عامل دیگری جز گسترش ویروس کرونا جست و جو کرد: مردم تمایلی برای حضور در بازار ندارند و صرافی ها نیز حداقل در روز کاری اول سال 99 گرایشی برای فعالیت نداشتند. در این میان، برخی فعالان عنوان می کردند که فروشندگان طلا و جواهر به اجبار تا اواخر هفته جاری تعطیل خواهند بود و نباید فعالیت خود را از سر بگیرند. به گزارش اتحادیه صنف فروشندگان و سازندگان طلا و جواهر، رئیس اتحادیه طلا و جواهر با تأکید بر تعطیلی واحدهای این صنف تا ۲۰ فروردین، عنوان کرده است: هیچ طلا فروشی حق فعالیت تا بیستم ماه جاری را ندارد و در صورت مشاهده برخورد جدی صورت می گیرد.

تعدیل قیمت دلار در میان دلالان

در روزهایی که بازار به دلیل گسترش ویروس کرونا در شرایط عادی قرار ندارد، فعالیت معامله گران فردایی هم چنان در بازار ادامه دارد. دیروز در بازار آزاد، آن ها هم چنان دلار را بالای مرز 16 هزار تومانی معامله می کردند ولی اندکی از هیجاناتی که در هفته گذشته به وجود آمده بود، کاسته شد. در ابتدای روز شنبه معامله گران فردایی و نقدی این ارز را بالای 16 هزار و 450 تومان قرار داده بودند؛ ولی هر چقدر از ابتدای روز فاصله گرفتیم، قیمت ها نزولی تر شد، به طوریکه حدود ساعت 4 بعدازظهر آن ها اسکناس آمریکایی را با قیمت 16 هزار و350 تومان معامله می کردند که حدود 150 تومان کمتر از قیمت ابتدای روز بود ولی نسبت به اخرین قیمت  های سال گذشته 200 الی 300 تومان بیشتر بود.

هدف بازارساز از بالا بردن قیمت صرافی ها

در ابتدای اولین روز کاری سال جدید، صرافی ملی قیمت دلار را در همان آغاز کار هزار تومان بالا برد. چنین اتفاقی شاید برای بسیاری از افرادی که روند بازار ارز را دنبال می کنند، عجیب باشد، ولی باید یک نکته را به خاطر آوریم و آن اینکه، بازارساز در طول سال گذشته نیز کمتر مایل بود فاصله قیمتی با بازار آزاد به بیش از 5 درصد برسد. به نظر می رسد بازارساز تنها در روزهای انتهایی اسفند به دلیل دادن یک سیگنال انتظاری قیمت دلار را تا کانال 14 هزار تومانی عقب برد، ولی با توجه به اینکه برخلاف انتظار او، ارزش اسکناس آمریکایی در تعطیلات نوروز به یکباره رشد بیشتری پیدا کرد، ناچار شد در اولین روز کاری سال 99 بار دیگر قیمت خود به بازار آزاد نزدیک کند. افزایش یکباره قیمت صرافی ملی موجب شد که فاصله قیمتی بازار آزاد با این صرافی به حدود 2 الی 3 درصد برسد. افزون بر این، سیاست یاد شده موجب شد که بخشی از هیجاناتی که طی نوروز در بازار آزاد ایجاد شده بود، فروکش کند، چرا که دیروز قیمت دلار در میان دلالان نه تنها به بالای سطح 16هزار و 500 تومانی نرفت، بلکه حدود 200 تومان نیز کاهش قیمت را نسبت به سقف ابتدای روز تجربه کرد.

مهم ترین دلیلی که بازارساز سعی می کند قیمت فروش خود را به بازار آزاد نزدیک کند، جلوگیری از آربیتراژ قیمتی است. در واقع او می خواهد اجازه ندهد که برخی از افراد سعی کنند از تفاوت قیمتی بین صرافی های منتخب و بازار ازاد کسب سود کنند. در صورتی که شرایط آربیتراژی وجود داشته باشد، تقاضای کاذب زیادی  وارد بازار می شود و قیمت را تحت فشار بیشتری قرار می دهد. در واقع افزایش تمایل برای خرید ارزان خود محرکی برای رشد بیشتر است. نکته مهم تر آنکه، بازارساز باید سعی کند از ذخایر ارزی خود در شرایط تحریم محافظت کند و اجازه ندهد که قیمت به یکباره دچار شوک های آنی شود. اگر بازارساز ارز خود را به صورت ارزان تر از بازار آزاد به فروش برساند، ذخایر او برای مقابله با شوک های ارزی کاهش خواهد یافت.

تثبیت سکه بالای مرز 6 میلیونی

در ابتدای روز  گذشته در بازار سکه،  معامله گران بازار آزاد و دلالان این فلز گران بها را در آستانه محدوده 6 میلیون و 420 هزار  تومانی معامله می کردند؛ ولی هر چقدر قیمت دلار پایین تر رفت، سکه نیز کاهشی تر شد؛ حدود ساعت 4 بعدازظهر دیروز در معاملات غیررسمی، فلز گران بهای داخلی روی عدد 6 میلیون و 380 هزار تومان قرار داشت. سکه در آخرین روز اسفندماه به عدد 6 میلیون و 20 هزار تومانی رسیده بود. با توجه به نبود فعالیت بازیگران رسمی و جوسازی های ناشی از مشکلات اقتصادی و افت قیمت نفت، سفته بازان ممکن است در ساعات انتهایی روز قیمت ها را بتوانند کمی بالاتر ببرند.

البته بخش زیادی از رشد 320 هزار  تومانی سکه در این فاصله ناشی از افزایش دوباره طلا در بازارهای جهانی بوده است. اونس در انتهای اسفند یک بار دیگر تا مرز هزار و 500 دلاری عقب نشینی کرد، ولی روز جمعه در بازارهای جهانی بالای مرز هزار و 600 دلاری بسته شد.

طلافروشی ها تا ۲۰ فروردین تعطیل هستند

رئیس اتحادیه طلا و جواهر با تأکید بر تعطیلی واحدهای این صنف تا ۲۰ فروردین گفت: هیچ طلا فروشی حق فعالیت تا بیستم ماه جاری را ندارد و در صورت مشاهده برخورد جدی صورت می گیرد.

آیت محمد ولی در خصوص فعالیت واحدهای طلافروشی با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور، اظهار داشت: طبق مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا، طلافروشی ها نیز تا بیستم فروردین ماه تعطیل هستند و نباید فعالیتی داشته باشند.

وی با بیان اینکه درباره ادامه فعالیت طلافروشی ها بعد از 20 فروردین نیز باید منتظر تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا باشیم، افزود: هیچ واحد صنفی نباید در این مدت فعالیت خود را از سر بگیرد.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تاکید کرد که اگر در بازرسی ها مشاهده شود که واحد صنفی به صورت خفا فعالیت خود را آغاز کرده و باز می باشد، به صورت جدی مورد برخورد اتحادیه قرار خواهد گرفت.

محمد ولی درباره قیمت های درج شده در شبکه های مجازی برای طلا و سکه اینطور توضیح داد که تا زمانی که بازار طلا و سکه تعطیل است و معامله ای به صورت واقعی در آن انجام نمی شود نمی توان درباره این واقعی بودن این قیمت ها اطمینان داشت.

وی افزود: اکثر این قیمت ها براساس معاملات دلالی و کاغذی در شبکه های مجازی درج می شود درحالی که تا معاملات واقعی در بازار انجام نشود، قیمت واقعی مشخص نمی شود.

این مطلب برایم مفید است
83 نفر این پست را پسندیده اند