کدخبر: ۳۳۱۸۷۲ لینک کوتاه

آخرین وضعیت بارش ها در کشور / رشد بیش از ۲۲.۵ درصدی

اقتصاد نیوز: مدیر پایش هواشناسی کشاورزی گفت: مجموع بارش از ابتدای سال زراعی ۲۲۵.۸ میلی متر بوده که نسبت به دوره بلندمدت ۲۲.۶ درصد رشد داشته است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مسعود حقیقت مدیر کل شبکه پایش هواشناسی کشاورزی با اشاره به اینکه سامانه بارشی تا پایان هفته در کشور فعال است، اظهار کرد: با فعالیت سامانه بارشی در مناطقی از غرب، شمال غرب، دامنه‌های البرز و زاگرس بارش برف و باران و در برخی مناطق تگرگ داریم.

وی افزود: با فعالیت سامانه بارشی در مناطق غرب به گلخانه داران توصیه می‌شود که مراقب سازه‌های گلخانه‌ای خود باشند تا وقوع تگرگ خسارتی به سازه‌های گلخانه‌ای وارد نکند.

وی افزود: روز سه شنبه با فعالیت سامانه بارشی در کهگیلویه و بویر احمد و خوزستان به کشاورزان توصیه می‌شود که نسبت به کودپاشی مزارع اقدام کنند تا بتوانند از آب باران بهره برند.

حقیقت ادامه داد: طی روز‌های چهارشنبه و پنج شنبه در اغلب مناطق کشور جز سیستان و بلوچستان، هرمزگان، جنوب خوزستان، جنوب خراسان جنوبی، جنوب کرمان و جنوب فارس بارش‌ها تداوم دارد.

این مقام مسئول از کاهش ۵ تا ۱۰ درجه‌ای دما در نوار شمالی کشور خبر داد و گفت: با توجه به شرایط جوی به کشاورزان توصیه می‌شود که محلول پاشی مزارع و باغات خود را در ساعات گرم روز انجام دهند و همواره مرغداران مراقبت‌های لازم و سیستم گرمایشی مناسب در واحد‌ها برقرار کنند تا کاهش دما خسارتی به جوجه‌های آن‌ها وارد نکند.

به گفته وی، با توجه به بارش باران و برف به عشایر مسیر البرز و زاگرس توصیه می‌شود که به سبب احتمال برخورد صاعقه و تگرگ از رفتن به ارتفاعات اجتناب کنند.

رشد بالای ۲۲ درصدی بارش نسبت به دوره بلندمدت

مدیر کل شبکه پایش هواشناسی کشاورزی درباره آخرین وضعیت بارش گفت: بنابر آمار مجموع بارش از ابتدای سال زراعی تا ۱۶ فروردین ۲۲۵.۸ میلی متر بوده، در حالیکه این میزان مدت مشابه سال قبل ۲۵۷.۱ و بلندمدت ۱۸۴.۲ میلی متر بوده است که این امر بیانگر رشد ۲۲.۶ درصدی نسبت به متوسط دوره بلندمدت و کاهش ۱۲.۲ درصدی نسبت به سال زراعی قبل هستیم.

حقیقت در پایان از تامین ۹۷.۲ درصد بارش سال زراعی ۹۹_۹۸ خبر داد.


 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند