کدخبر: ۳۳۲۰۳۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
احتمال توافق بر سر کاهش 10 میلیون بشکه‌ای تولید نفت

احتمال توافق بر سر کاهش ۱۰ میلیون بشکه‌ای تولید نفت

روند گفتگوهای در حال انجام اوپک پلاس به سمت توافق برای کاهش ۱۰ تا ۱۲ میلیون بشکه تولید روزانه نفت اعضای اوپک و غیراوپک است.

بر اساس اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری مهر، در نشست فوق العاده اوپک پلاس، روند گفتگوهای در حال انجام این نشست به سمت توافق برای کاهش 10 تا 12 میلیون بشکه تولید روزانه نفت اعضای اوپک و غیراوپک است. البته نحوه تقسیم بندی و سهم هر یکی از اعضای اوپک برای کاهش این رقم هنوز مشخص نیست.

از سویی دیگر بر اساس شنیده‌ها قرار است سایر تولیدکنندگان که در فهرست کشورهای اوپک و غیر اوپک نیستند، در مجموع 5 میلیون بشکه از تولید روزانه نفت خود بکاهند. البته این تصمیم به نتیجه نشست فردای گروه 20 نیز بستگی دارد. باید دید ایالات متحده آمریکا، کانادا، نروژ و مکزیک چه میزان از تولید روزانه خود را کاهش می‌دهند.

بر اساس مذاکرات انجام شده در نشست اوپک پلاس که در حال انجام است، پیشنهاد شده تا اوپک و غیر اوپک بین 10 تا 12 میلیون بشکه از تولید روزانه خود را برای مدت زمان ماه مه و ژوئن 2020 میلادی (اردیبهشت - خرداد- تیر ۹۹) کاهش دهند و در بازه زمانی ماه ژوئیه تا دسامبر 2020 میلادی (مرداد تا دی ماه ۹۹) نیز 8 میلیون بشکه در روز و در دوره زمانی ژوئیه 2021 تا آوریل 2022 میلادی نیز 6 میلیون بشکه از تولید نفت خود بکاهند.

در صورت قطعی شدن چنین تصمیمی پیش بینی می‌شود در وهله نخست شاهد افزایش قیمت نفت باشیم.

چندی پیش وزیر انرژی آمریکا پس از گفتگوی تلفنی با وزرای نفت عربستان و روسیه گفت این دو کشور با کاهش 10 تا 15 درصدی تولید از مجموع عرضه جهانی نفت موافق هستند.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند