کدخبر: ۳۳۲۳۰۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

گزارش اقتصادنیوز از بازار طلاوارز پایتخت؛ مقاومت دلار در مرز حمایتی، بازگشت سکه به مدار صعودی

اقتصادنیوز؛ امروز شنبه۲۳ فروردین ۹۹ دلار در روند نزولی به مرز ۱۶ هزار تومانی نزدیک شد اما از سوی خریداران مورد حمایت قرار گرفت و سکه نیز پس از افت ابتدای روز به مدار افزایشی بازگشت.

به گزارش اقتصادنیوز؛ روز شنبه، شاخص ارزی به ابتدای کانال 16 هزار تومانی نزدیک شد،‌ ولی خریدها به یکباره افزایش پیدذا کرد و کمتر کسی نیز حاضر به فروش بود،‌ در نتیجه این اتفاق قیمت کمی بالا آمد و حدود ساعت 4 بعدازظهر به 16 هزار و 140 تومان رسید؛  این قیمت 40 تومان بیشتر از آخرین روز کاری هفته پیش بود و گفته می شد که در ساعات انتهایی روز قیمت های بالاتری نیز در معاملات پشت خطی به ثبت می رسید. باید دید این قیمت گذاری ها می توانند روند ارز در روز یک شنبه را نیز تحت تاثیر قرار دهند یا شاهد برگشت دلار به سوی ابتدای کانال 16 هزار تومانی خواهیم بود.

افزایش روز شنبه در حالی رقم خورد که بخش زیادی از معامله گران در انتظار شکسته شدن کانال 16 هزار تومانی بودند. در واقع 3 افت پیاپی دلار و نبود تقاضا در بازار چنین انتظاری را در میان آن ها ایجاد کرده بود که قیمت این ارز به کانال پایین تر خواهد رفت. روند روز شنبه از این جهت برای آن ها غیرمنتظره بود و این نکته را به آن ها نشان داد که بازار برای شکست کانال 16 هزار تومانی نیاز به انرژی و توان بیشتری دارد.

 در روزی که برخلاف انتظار برخی معامله گران، دلار رویه کاهشی در پیش نگرفت، سکه تمام بهار آزادی نیز قدم در جاده افزایشی گذاشت. حدود ساعت 4 بعدازظهر دیروز هر سکه امامی در معاملات عمده با قیمت 6 میلیون و 480 هزار تومان به فروش می رفت که 80 هزار تومان بالاتر از روز چهارشنبه بود. چنین افزایشی در حالی رقم خورد که در ابتدای روز بیشتر سکه بازان در موقعیت فروش قرار داشتند و خریدار زیادی نیز در بازار وجود نداشت. بر اساس گفته های بازیگران و اطلاعات سایت های اطلاع رسانی بهای سکه و طلا، در ابتدای روز ارزش سکه حتی تا کانال 6 میلیون و 300 هزار تومانی نیز پایین رفته بود. از نظر فعالان، افت ابتدای روز ناشی از انتظاری بود که در میان معامله گران سکه مبنی بر افت قیمت دلار و شکست کانال 16هزار تومانی شکل گرفته بود. با این حال، شاخص ارزی کانال یاد شده را حفظ کرد و در نتیجه انتظارات بازیگران بازار سکه را نیز تغییر داد. سکه بازان به سرعت با شرایط جدید بازار خود را وفق دادند. برخی فعالان بازار سکه اشاره می کردند که حتی پس از ساعت 4 بعدازظهر قیمت به بالای مرز 6 میلیون و 500 هزار تومانی رفته است.

در حالی که برخی فعالان باور داشتند، افزایش سکه و دلار در روزهای آتی ادامه خواهد یافت، گروه دیگری از معامله گران عنوان می کردند که افزایش روز ابتدایی هفته موقت بوده و بازار به مسیر کاهشی بازخواهد گشت. این  عده اعتقاد دارند، نوسان گیران در روز شنبه سعی کردند با حفظ کانال 16 هزار تومانی زمینه فروش ارز خود در قیمت های بالاتر را فراهم کنند و در روزهای آتی شاهد برگشت دلار به کانال پایین تر خواهیم بود. از نظر این گروه تقاضای خاصی در بازار وجود ندارد که بتوان انتظار رشد قیمت ها را داشت.

سیگنال هرات به تهران

 

به گفته برخی فعالان، جدا از حساسیت بازار به مرز حمایتی 16 هزار تومانی و مقاومت در این نقطه، دیروز از سوی هرات افغانستان نیز سیگنال قیمتی به بازار داخلی داده شد. از نظر این دسته، روز شنبه در حالی که در بازار داخلی روند قیمت کاهشی بود،‌ در هرات افغانستان قیمت در برابر نزول قیمتی تا حد زیادی مقاومت می کرد و همین عامل موجب شد که برخی بازیگران بازار سبزه و خیابان فردوسی در فروش ارز احتیاطی بیشتری کنند. به طور سنتی ارزش دلار در هرات افغانستان پایین تر بازار تهران است و زمانی که در اصطلاح معامله گران داخلی، بازار هرات«سفت» می شود، نشان از احتمال افزایش قیمت در این سوی مرز را  دارد. علت این موضوع آن است که چنین تصوری در بازار وجود دارد که از طریق هرات بخشی از ارز مورد نیاز بازار ایران تامین می شود.در صورتی که قیمت دلار در ایران پایین تر از هرات قرار بگیرد،‌ جریان ورودی و خروجی ارز عوض می شود و دلار از ایران می تواند راهی هرات شود. حتی اگر دلاری از کشور خارج نشود، همینکه زمینه ورود ارز از افغانستان محدودتر شود، سیگنال افزایشی به سفته بازان می دهد.

این مطلب برایم مفید است
84 نفر این پست را پسندیده اند