کدام اقتصادها بیشترین ضربه را از بحران کرونا می‌بینند؛ مورد عجیب چین!+نمودار

کدخبر: 332559
اقتصادنیوز: با شروع همه‌گیری ویروس کرونا، اقتصاددانان پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی مناطق مختلف را مدام کاهش می‌دهند؛ تمام جهان وارد دوره رکودی خطرناک شده است.

به گزارش اقتصادنیوز«شوم و تاریک»، عبارتی است که نشریه اکونومیست برای توصیف وضعیت رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۲۰ استفاده می‌کند؛ وضعیتی محنت‌بار که تمام کشورهای جهان را درگیر کرده است.

تا پیش از شیوع ویروس کرونا، نشانه‌هایی از پایان جنگ تجاری چین و آمریکا وجود داشت و به همین دلیل نهادهای بین‌المللی، نسبت به رشد اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۰، خوش‌بین بودند. صندوق بین‌المللی پول گزارش داده بود که در صورت حل تنش‌های سیاسی، اقتصاد وضعیت خوبی پیش‌رو خواهد داشت. اما حالا، همه‌چیز زیر سایه همه‌گیری کرونا قرار گرفته است.

اکونومیست با پژوهشی در میان ۱۸ بانک سرمایه‌گذاری و مشاوره اقتصادی، پیش‌بینی از رشد تولید ناخالص مناطق مختلف جهان ارائه داده است. این پیش‌بینی نشان می‌دهد که حتی در بهترین حالت، همه نسبت به رشد اقتصادی بدبین هستند. در حد بالا، رشد اقتصادی در تمام جهان نزدیک به صفر خواهد بود.

اما در حد پایین؛ منطقه یورو رشد منفی ۹ درصد، انگلستان منفی ۸ درصد، ایالات متحده آمریکا منفی ۵/ ۷درصد و ژاپن، منفی ۵/ ۴ درصد خواهند داشت.

جالب آنکه چین که منشا ویروس کرونا بود، در بهترین شرایط نسبت به دیگران قرار دارد. رشد اقتصادی چین در سناریوی بد، منفی ۳ درصد خواهد بود، در سناریوی متوسط ۳ درصد و در بهترین حالت، ۶ درصد رشد خواهد کرد.

نظام مالی آمریکا، نمونه‌ای از وضعیتی است که اقتصاددانان آن‌ را محنت‌بار توصیف می‌کنند. اکونومیست می‌نویسد: «اول آوریل، روز پرداخت در آمریکاست. روزی که صورت‌حساب‌های بزرگ مثل رهن و کرایه پرداخت می‌شوند. در شرایط همه‌گیری کرونا، بسیاری از خانواده‌ها و شرکت‌ها برای این پرداخت‌ها مشکل دارند. اگر پرداخت رهن و کرایه متوقف شود، ریسک‌های نظام مالی آمریکا بیشتر می‌شود. همچنین برخی از کسب‌وکارها و خرده‌فروشی‌ها با وجود بسته بودن دفترهایشان، می‌توانند هنوز هم به کسب درآمد ادامه دهند، اما تلاش‌های دولت برای کنترل همه‌گیری کووید-۱۹ بسیاری از خرده‌فروشی‌ها را مجبور به بستن فروشگاه‌هایشان و بیکاری میلیون‌ها نفر کرده است.»

همکاری اپل و گوگل برای مقابله با گسترش ویروس کرونا

اپل و گوگل گستره نفوذ خود بر بازار فناوری را ترکیب کرده‌اند تا به شیوه‌ای هوشمند با ویروس کرونا مقابله کنند. این دو شرکت اعلام کرده‌اند مشغول توسعه یک فناوری مخصوص تلفن هوشمند هستند که به کاربران هشدار می‌دهد در فاصله نزدیکی از یک فرد مبتلا به ویروس کرونا قرار گرفته‌اند.

این قابلیت «ردیابی تماس» نام گرفته و با ارسال به موقع اطلاعات درباره آنکه آیا فرد باید خود را قرنطینه کند یا آزمایش ابتلا به ویروس بدهد، در کاهش روند گسترش ویروس کرونا عملکرد موفقی داشته است.

اقدامات قبلی شرکت‌های بزرگ فناوری در آمریکا روی تهیه منابع اطلاعاتی درباره کووید- ۱۹ بود. اما این شراکت نخستین اقدامی است که به‌طور موثر به کاهش گسترش همه‌گیری کووید- ۱۹ کمک می‌کند. اپل و آلفابت اعلام کرده‌اند نرم‌افزار مذکور را در اواسط ماه می ‌عرضه می‌کنند. این نرم‌افزار به مقامات بهداشت عمومی اجازه می‌دهد تا عملیات ردیابی کاربران را انجام دهند.

همچنین این دو شرکت در ماه‌های آینده قابلیت‌هایی به سیستم‌های عامل خود می‌افزایند که برای استفاده از آنها نیاز به یک اپلیکیشن جداگانه نیست.

هنگامی که این طرح به‌طور کامل اجرا شود، دو شرکت می‌توانند آن را برای طیف وسیعی از جمعیت جهان ارائه کنند. این درحالی است که سیستم عامل iOS اپل و اندروید گوگل در سراسر جهان حدود ۳ میلیارد کاربر دارند.

13-02

تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید