واکنش متفاوت ترکان و آخوندی به واگذاری شستا

کدخبر: ۳۳۳۰۵۴
عباس آخوندی، وزیر پیشین راه و شهرسازی و اکبر ترکان مشاور عالی رئیس جمهور، دو واکنش متفاوت به بزرگترین عرضه اولیه تاریخ بورس تهران نشان دادند.
واکنش متفاوت ترکان و آخوندی به واگذاری شستا

به گزارش اقتصادنیوز، اکبر ترکان بورسی شدن شستا را پایان مدیریت آمرانه این شرکت دانست. او در این باره نوشت:

با ورود شستا به بورس آینده این هلدینگ اقتصادی تأمین است چراکه مدیران این مجموعه در آینده مجبور هستند بر اساس قواعد بازار سرمایه و قواعدی که بورس بر آنها نظارت دارد، اداره شوند. با ورود شستا به بورس بخشی از سهام این مجموعه عرضه خواهد شد. این عرضه از 10 درصد آغاز خواهد شد و به مرور زمان افزایش پیدا خواهد کرد به این ترتیب شرکای جدید شستا به هیئت‌های مدیره ورود می‌کنند. وقتی یک مجموعه صددرصد به شستا تعلق دارد، مدیرانش توسط شستا انتخاب خواهند شد اما وقتی 40 درصد آن مجموعه در بورس عرضه شود، آن‌گاه سهام‌داران دیگر حق انتخاب مدیر دارند و این‌گونه است که مدیران دیگر منصوب یک دستگاه نخواهند بود. این مهم موجب دقت بیشتر در نظام تصمیم‌گیری شرکت‌ها خواهد شد و بازار سرمایه کشور نیز توسعه پیدا خواهد کرد چراکه شستا به بخش قابل توجهی از معاملات بورس تبدیل خواهد شد. بورسی‌شدن شستا این فرصت را به این مجموعه بزرگ اقتصادی می‌دهد تا از طریق بورس تشکیل سرمایه داده، منابع جدید را وارد مجموعه خود کرده و سرمایه‌گذاری خود را افزایش دهد. در این فرایند سازمان تأمین اجتماعی نیز ذی‌نفع است. زمانی که دولت قصد اجرای خصوصی‌سازی را داشت تصمیم بر آن شد تا 105 شرکت فروخته شوند. در گام نخست اقدامات لازم برای فروش این 105 شرکت انجام شد اما واقعیت آن است که ما نتوانستیم حتی یکی از این 105 شرکت را به فروش برسانیم. شاید این اتفاق از آن نشئت می‌گیرد که در نظام تصمیم‌گیری ایران درباره خصوصی‌سازی اتفاق نظر وجود ندارد. به عنوان مثال مجموعه‌ای تصمیم به واگذاری شرکتی می‌گیرد اما یک مجموعه دیگر با تحت تأثیر قراردادن سرمایه‌گذار مانع از انجام این مهم می‌شود یا دستگاه‌هایی به این ماجرا ورود کرده و سرمایه‌گذار را فاقد صلاحیت می‌دانند که در نتیجه ما نتوانستیم حتی یکی از آن 105 شرکت را به فروش برسانیم اما این مهم از طریق بورس ممکن است.

اما عباس آخوندی ، با نگاه متفاوتی به عرضه شستا، آن را در راستای انحصار چندجانبه دیده است:

جهان گردد به کام ⁧ سوداگران نهادی⁩. پیش به سوی ⁧ انحصار_چند_جانبه⁩ با ⁧ شدت_تمرکز⁩ بیشتری و وارد ساختن ضربه کاری‌تری به نهاد ضعیف ⁧ رقابت⁩

‌واگذاری معادل 90میلیارد دلار در ⁧ دولت‌های نهم و دهم⁩ کم بود باز در این ⁧ اقتصاد کرونازده⁩ به نام حمایت از تولید معادل 4میلیارد  دلار ⁧ واگذاریسوداگرانه⁩!

 

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی