دلیل افزایش قیمت حبوبات چیست؟

کدخبر: 333488
چندی پیش اخباری منتشر شد که خبر از افزایش قیمت حبوبات خصوصا لوبیا را در سال جدید می داد. موضوعی که دبیرکل اتحادیه بنکداران مواد غذایی علت آن را نه کمبود و کسری بار بلکه سودجویی برخی افراد در فروش بارشان دانست.

قاسمعلی حسنی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه در یکی دو ماه اخیر در برخی غلات و حبوبات شاهد افزایش قیمت غیر منطقی و غیرقانونی بودیم، اظهار کرد: این افزایش قیمت به خاطر کمبود یا کسری بار نبود بلکه به خاطر سودجویی برخی افراد در فروش بارشان بود.

وی با اشاره به این که ایران هم تولید کننده غلات و حبوبات است هم واردکننده، گفت: با بسته شدن مرزهای وارداتی و صادراتی، بعضی از کشورها صادرات برخی از محصولاتشان را محدود و ممنوع کردند و همین امر باعث شد افرادی که بار غلات و حبوبات دارند نیز محصولاتشان را با قیمت بیشتری بفروشند.

 دبیر کل اتحادیه بنکداران مواد غذایی در ادامه به کشورهایی که به ایران حبوبات صادر می کنند اشاره کرد و گفت: عدس از کانادا،  نخود از اتیوپی و استرالیا، لوبیا از چین، قزاقستان وقرقیزستان وارد کشورمی شود.  

وی در ادامه با اشاره به اینکه در ماه رمضان مصرف حبوبات و غلات بیشتر می شود، اظهار کرد: باتوجه به گرم شدن هوا و شرایط سختی که برای نگهداری این اقلام ایجاد می شود، به نظر می رسد قیمت آنها کاهش یابد.

حسنی با بیان اینکه ارزهای نیمایی و یارانه‌ای آفت اقتصاد کشور است، افزود: این ارزهای دولتی رقابت را غیرمنصفانه کرده است. عده ای دسترسی به این ارزها دارند و عده ای دیگر نیز ندارند. این افرادی که ارز دولتی دریافت می‌کنند با ارز دولتی خرید می کنند ولی با قیمت آزاد  محصولاتشان را می فروشند.

 دبیر کل اتحادیه بنکداران مواد غذایی به افزایش قیمت برنج خارجی نیز اشاره کرد و گفت: در برنج خارجی نیز با افزایش قیمت مواجه شدیم. برنجی که باید ۷۴۰۰ فروخته شود ۹۵۰۰ تومان فروخته می شود  و حدود دوماه است که این افزایش  قیمت ۲۰۰۰ ومانی بیش از  مصوبه دولت اتفاق افتاده است.


 

تیتر یک
  • پنجمین روز نزولی شاخص هم‌وزن بورس؛

    اقتصادنیوز: امروز ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ شاخص کل بورس برای سومین روز متوالی افت کرد تا در مسیر نزول هت تریک کرده باشد.

از دست ندهید
بلیط هواپیما