سن ان بی‌سی خبر داد

سقوط آزاد نفت آمریکا؛ منفی 37 دلار برای یک بشکه نفت!+نمودار

کدخبر: 333984
اقتصادنیوز:شبکه سی ان بی‌سی آمریکا روز سه شنبه در گزارشی تحلیلی با توجه به کاهش شدید قیمت نفت خام نوشت: بعد از رکود بزرگ اقتصادی، صنعت نفت بدترین بحران تاریخ خود را تجربه می‌کند.

 

سن ان بی‌سی: صنعت نفت بدترین بحران تاریخ خود را تجربه می‌کند 

براساس گزارش این شبکه آمریکایی، قیمت نفت آمریکا به منفی ۳۷ دلار رسیده است که به دلیل شیوع ویروس همه گیری کرونا، نفت فراوان وجود دارد، اما هیچ خریداری نیست.  

براساس این گزارش، با شیوع بیماری کووید ۱۹ دیگر هواپیماها پرواز نمی‌کنند، حمل و نقل کشتیرانی کاهش یافته است و مصرف کنندگان آمریکایی که ۱۰ درصد از تولید جهانی نفت را برای خودروهای خود خریداری می‌کردند هم اکنون در خانه‌های خود مانده‌اند.  

سقوط قمیت نفت در روز دوشنبه در جهان ویران کننده بود، زیرا ارزش قرارداد معاملات آتی نفت ماه مه (اردیبهشت-خرداد) ۳۰۰ درصد سقوط کرد و به منفی ۳۷ دلار و ۶۳ سنت در هر بشکه رسید.  

سقوط قیمت نفت بی‌سابقه و توضیح آن دردناک است اما زنگ خطری و هشداری برای صنعتی است که احتمالا درد بیشتری را باید متحمل شود.  

به طور کلی یک قانون ساده برای عدم ظرفیت ذخیره‌سازی در جهان برای نفت خام وجود دارد. با انقضای قراردادها، هیچ کس نمی‌خواهد محصول را تحویل دهد. اما این توضیحی رضایت بخش برای چنین واکنشی عجیب در مورد قیمت نیست.  

افت قیمت نفت آمریکا به منفی ۳۷ دلار به این معنی است که تولیدکننده‌های آمریکایی در قبال تحویل نفت نه تنها پولی از مشتریان نمی‌گیرند، بلکه همین میزان را هم به ازای هر بشکه می‌پردازند تا آن را تحویل گرفته و حمل کنند.  

منفی شدن قیمت نفت آمریکا برای تحویل در ماه می‌ناشی از این است که تأسیسات ذخایر نفت آمریکا در حال پر شدن است و نفت مازاد تولیدی این کشور نه فروخته می‌شود و نه قابلیت ذخیره‌سازی دارد و نگهداری آن به دردسری برای تولیدکننده‌ها تبدیل شده است.  

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما