کدخبر: ۳۳۵۲۶۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

آمریکایی‌ها پس از شش سال مجددا رکود اقتصادی را تجربه خواهند کرد؟ دردسر کرونا برای ترامپ

اقتصادنیوز:اقتصاد آمریکا پس از ۲۳ فصل متوالی و نزدیک به شش سال رشد بی‌وقفه، در سه ماهه نخست سال جاری میلادی و تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا در دام رکود افتاده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از یورونیوز اقتصاددانان انتظار دارند، رشد تولید ناخالص ایالات متحده در پایان سال ۲۰۲۰ به منفی ۴ درصد برسد، نرخی که به معنای پایان ۱۱ سال رشد مستمر اقتصاد آمریکا خواهد بود. اقتصاد آمریکا در سال ۲۰۰۹ و در اوج بحران مالی ۹-۲۰۰۸ رکود ۴.۴ درصدی را تجربه کرده بود.

 

با اوج‌گیری شیوع ویروس کرونا در ماه مارس، دولت دونالد ترامپ به ناچار به اجرای سیاست قرنطینه و تعطیلی موقت مشاغل غیرضروری تن داد. بر همین اساس، شمار افرادی که طی پنج هفته گذشته و به دلیل رکود ناشی از شیوع ویروس کرونا شغل خود را از دست دادند به ۲۶ میلیون نفر رسید. بدین ترتیب، نرخ بیکاری در ایالات متحده از ۳.۵ درصد در فوریه گذشته به ۱۶ درصد در آوریل افزایش یافت.

خانوارهای آمریکایی نیز در حال کاهش هزینه‌های خود هستند؛ به طوری که شاخص فروش خرده فروشی‌ها در ماه مارس نزدیک به ۹ درصد کاهش یافته که بزرگترین افت این شاخص از زمان شروع ثبت آن در سال ۱۹۹۲ محسوب می‌شود.

انتظار می‌رود وزارت بازرگانی آمریکا روز چهارشنبه، رشد تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۰ را حدود منفی ۵ درصد برآورد کند.

 

در چنین شرایطی، کارشناسان معتقدند که محرک پولی بانک مرکزی آمریکا و کمک‌های مالی دولت در کوتاه مدت اثر بخش نخواهد بود و برای مشاهده تاثیر آنها باید تا سه ماهه سوم سال منتظر بود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز در نشست خبری اخیر خود وعده داده که رکود اقتصادی آمریکا در سه ماه سوم سال پایان می‌یابد و تا پایان ۲۰۲۰ رشد اقتصادی این کشور به سطحی باور نکردنی و رویایی خواهد رسید.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند