پیش بینی اقتصاد عربستان با توجه به سقوط قیمت نفت

کدخبر: 335808
اقتصاد نیوز: موسسه رتبه بندی مودی، چشم انداز اقتصاد عربستان را به منفی تقلیل داد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا، موسسه رتبه بندی مودی با اشاره به سقوط آزاد قیمت نفت در بازارهای جهانی و تعطیلی کسب و کارها برای کاستن از سرعت شیوع کرونا، ارزیابی خود از چشم انداز بزرگ ترین اقتصاد خاورمیانه را تغییر داد و آن را منفی اعلام کرد.

محمد الجعدان، وزیر دارایی عربستان با اشاره به اینکه این کشور اقدامات دردناک و سختی را برای مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع کرونا اتخاذ خواهد کرد افزود: همه گزینه ها برای مقابله با کرونا روی میز است. وی هم چنین از آشکار شدن پیامدهای ویروس کرونا بر روی وضعیت منابع مالی عربستان از سه ماهه دوم سال خبر داد و گفت: باید به طرز محسوسی مخارج بودجه ای خود را کاهش دهیم.  

وزیر دارایی عربستان از کاهش پروژه‌های دولتی به عنوان یکی از اقدامات آتی خبر داد و گفت در حوزه مسایل مالی، عربستان نیازمند نظم بودجه‌ای بیشتری است چرا که راهی طولانی در پیش داریم.

تنها در ماه مارس حجم ذخایر ارزی با ثبت بیشترین افت ماهانه در ۲۰ سال اخیر مواجه شد و این ذخایر در پایین ترین سطح خود از سال ۲۰۱۱ قرار گرفت. به دنبال سقوط قیمت نفت در سه ماهه نخست امسال کسری بودجه به ۹ میلیارد دلار افزایش پیدا کرد.  

جعدان از احتمال استقراض ۲۶ میلیارد دلاری عربستان از بازارهای مالی جهانی خبر داد و افزود که برای مقابله با کسری مالی احتمالا ۳۲ میلیارد دلار از ذخایر ارزی مصرف خواهد شد.  

وزیر دارایی عربستان هم چنین وعده داد که تمرکز دولت در صرفه جویی های مالی مربوط به پروژه هایی باشد که کترین آسیب پذیری را برای بخش خصوصی داشته باشد.  پیش از این بانک مرکزی عربستان از در نظر گرفتن یک بسته ۵۰ میلیارد ریالی ( ۱۳.۳۲ میلیارد دلار) با تمرکز بر روی حمایت از کسب و کارهای کوچک و متوسط خبر داده بود.  

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما