کدخبر: ۳۳۵۸۱۰ لینک کوتاه

سرمایه گذاری خارجی سال گذشته ۲۲ درصد کاهش یافت

اقتصاد نیوز: جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که حجم کل سرمایه‌گذاری خارجی در سال ۹۸ در طرح‌های صنعتی، معدنی و تجاری مصوب در هیات سرمایه‌گذاری خارجی ۸۵۴ میلیون دلار بوده که نسبت به سال ۹۷ حدود ۲۲.۵ درصد کاهش داشته است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا،‌ بر اساس این آمار در سال ۹۷ حجم کل سرمایه‌گذاری خارجی در طرح‌های صنعتی، معدنی و تجاری مصوب در هیات سرمایه‌گذاری خارجی حدودا یک میلیارد و ۱۰۲ میلیون دلار بوده است.

همچنین تعداد طرح‌های صنعتی، معدنی و تجاری مصوب در هیات سرمایه‌گذاری خارجی در سال ۹۷ و ۹۸ به ترتیب ۸۳ و ۸۲ فقره بوده است.

بر اساس  اطلاعاتی  که پیش‌تر وزارت صمت در اختیار ایسنا قرار داده بود، بیشترین حجم از این سرمایه گذاری معادل ۸۳۷ میلیون دلار (۹۸ درصد) در بخش صنعت انجام شده و در بخش تجارت و معدن نیز به ترتیب ۱۶ میلیون دلار (۱.۸۸ درصد) و یک میلیون دلار (۰.۱۲ درصد) سرمایه‌گذاری خارجی در سال  ۱۳۹۸ صورت گرفته است.

همچنین بیشترین حجم از این مبلغ از سوی امارات متحده عربی صورت گرفته است. همچنین بیشترین حجم از کل این سرمایه‌گذاری در استان زنجان انجام شده و از بین محصولات، گروه توتون و تنباکو بیشترین سرمایه خارجی را به خود اختصاص داده است.

به‌طوری‌که 30 درصد از کل حجم این سرمایه‌گذاری از سوی امارات متحده عربی انجام شده و همچنین معادل 18 درصد از این مبلغ 854 میلیارد دلار در استان زنجان سرمایه‌گذاری شده است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند