سقوط آزاد بورس عربستان

کدخبر: 335862
اقتصادنیوز:شاخص بورس عربستان روز یکشنبه و تحت تاثیر نگرانی‌ها از تاثیر منفی شیوع ویروس کرونا و سقوط قیمت جهانی نفت بر اقتصاد این کشور به افت ۶.۸ درصدی تن داد.

به گزارش اقتصادنیوزمحمد جدعان، وزیر دارایی عربستان سعودی روز شنبه اعلام کرده بود که دولت این کشور ناگزیر است برای مقابله با شوک مضاعف ناشی از شیوع ویروس کرونا و سقوط قیمت جهانی نفت اقدام‌های موثری را به اجرا بگذارد که به تعبیر او برخی از آنها «دردناک» خواهد بود. به گفته وزیر دارایی عربستان جبران کسری بودجه سنگین دولت، استقراض ۶۰ میلیارد دلاری را اجتناب ناپذیر ساخته است.

در همین حال شرکت سرمایه‌گذاری جدوا روز پنج‌شنبه پیش‌بینی کرد که کسری بودجه عربستان در سال جاری میلادی به ۱۱۲ میلیارد دلار برسد. صندوق بین‌المللی پول نیز در گزارش ماه آوریل خود برآورد کرده بود که اقتصاد عربستان در سال ۲۰۲۰ با رشد منفی ۲.۳ درصدی مواجه خواهد شود.

بدین ترتیب شاخص بورس عربستان(تداول) در جریان معاملات روز یکشنبه خود نزدیک به ۴۸۴ واحد معادل ۶.۸ درصد افت کرد. همزمان شاخص بورس دبی نیز ۳.۲ درصد کاهش یافت و بورس ابوظبی هم شاهد افت ۱.۶ درصدی شاخص کل بود. شاخص کل بورس قطر و کویت هم به ترتیب ۰.۶ و ۰.۸ درصد پایین آمد و روند صعودی شاخص بورس عمان و بحرین نیز متوقف شد.

قیمت جهانی نفت در سال ۲۰۲۰ و در پی رکود ناشی از شیوع ویروس کرونا در جهان تاکنون ۶۰ درصد کاهش یافته است. این در حالی است که درآمدهای نفتی حدود ۷۰ درصد درآمد عمومی شش کشور عربی حوزه خلیج فارس را تشکیل می‌دهد.

تیتر یک
  • ارزش منصفانه طلا چقدر است؟

    آخرین مطالعه نشان می دهد که آمریکا در حال نزدیک شدن به «وضعیت عادی» است ، اما آخرین مرحله،مرحله دشواری خواهد بود.

از دست ندهید
بلیط هواپیما