کدخبر: ۳۳۷۳۶۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
پیشنهاد عجیب دبیر انجمن خودروسازان درباره نحوه تعیین قیمت خودرو

پیشنهاد عجیب دبیر انجمن خودروسازان درباره نحوه تعیین قیمت خودرو

اقتصاد نیوز: احمد نعمت بخش، دبیر انجمن خودروسازان در نشست مشترک قطعه سازان و خودروسازان پیشنهاد داد با نظر به این موضوع که در حال حاضر تمامی نهاده های تولیدی خودرو در بورس عرضه می شوند، این موضوع هم قابل بررسی است که خود ماشین هم در بورس معامله شود. دبیر انجمن خودروسازان با اشاره به قیمت بالای خودروهای داخلی در بازار، راه حل دوم برای کنترل قیمت ها را آزادسازی آن دانست.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خودروبانک؛ مازیار بیگلو، دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو نیز با اشاره به ویروس کرونا و اقدامات صورت گرفته در راستای کنترل و مقابله با آن، اعلام کرد که در حال حاضر صنعت قطعه سازی اگرچه یک هفته با تاخیر کار خود را در سال جدید آغاز کرده است، اما کمترین آسیب را از شیوع ویروس کرونا دیده و بر این اساس، سعی کردیم تمامی پروتکل های بهداشتی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت را رعایت کنیم. باتوجه به این شرایط، صنعت خودروسازی نیز با تیراژ خوبی امسال را آغاز کرده است و می توانیم با حفظ تیراژ، از تلاطم بازار جلوگیری کنیم.

احمد نعمت بخش دبیر انجمن خودروسازان با اشاره به ضرر 40 هزار میلیارد تومانی خودروسازان با فرمول قیمت گذاری شورای رقابت، در ادامه صحبت های خود اضافه کرد که از ابتدای امسال ارز نیمایی به صنعت خودرو داده نشده است و این در حالیست که صنعت خودروسازی به دلیل عدم تصمیم گیری به موقع همواره آسیب دیده است. در حال حاضر برای ۱۶ ماه است که خودروسازان تغییرات قیمتی نداشته اند و با قیمت های دستوری و قبل تر از آن نیز با فرمول قیمت گذاری شورای رقابت، خودروسازان داخلی زیان 40 هزار میلیارد تومانی داشته اند که در اسفندماه سال گذشته با تجدید ارزیابی دارایی ها از ورشکستگی خارج شده اند، ولی همچنان خودروسازان داخلی هزاران میلیارد تومان به قطعه سازان بدهکار هستند.

نعمت بخش در ادامه صحبت های خود افزود: سازمان حمایت قول داده بود که قیمت را برای خودروسازان اصلاح کند و ما هم اسناد را به سازمان حمایت داده ایم، اما ۵۰ روز گذشت و هیچ تغییر قیمتی نداشتیم. این در حالی است که مصوبه سران قوا به این موضوع اشاره می کند که هر نهادی مسئول قیمت گذاری است، باید حتما در ستاد تنظیم بازار موضوع را مطرح کرده و مصوبه را بگیرد. وقتی خودروسازان زیان می کنند، حتما خودروسازان ورشکست می شوند و باید جمع کنند، ضمن اینکه به طور میانگین در سال های ۹۷ به ۹۸ مواد اولیه از جمله مس، ورق های داخلی، چدن و دلار که تاثیرگذارترین مورد در نرخ خودرو هستند، با افزایش چشمگیری همراه بوده اند.

دبیر انجمن خودروسازان پیشنهاد داد با توجه به اینکه همه نهاده های تولیدی خودرو در بورس عرضه می شوند، خودرو هم در بورس معامله شود و اگر چنین چیزی قابل انجام نیست، راه دوم می تواند آزادسازی قیمت خودرو باشد.

 

این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند